Koparka do ciasnych przestrzeni

Podziel się:
Nowe koparki o małym promieniu obrotu ECR145D i ECR235D firmy Volvo Construction Equipment udowadniają, że nie trzeba iść na kompromis – zostały one zaprojektowane w sposób pozwalający wjechać i wyjechać z ograniczonej przestrzeni, a jednocześnie mogą się pochwalić wydajnością kopania, równowagą i stabilnością, które dorównują wielu koparkom o tradycyjnej budowie. Oba modele są wyposażone w nowe silniki, które nie tylko spełniają najnowsze normy emisji Stage IIIB/Tier 4 Interim, lecz także oferują niezrównaną wydajność i zmniejszone zużycie paliwa. Ulepszony układ hydrauliczny i większa przepustowość pomp zapewniają krótszy czas cyklu roboczego i większą wydajność kopania.

Koparka do ciasnych przestrzeni

Doskonałe nadwozie

Nadwozie modeli ECR o wąskiej konstrukcji i z centralnie umieszczonym wysięgnikiem jest tak kompaktowe, że jego tył jedynie nieznacznie wystaje podczas obrotu poza linię boczną wyznaczoną przez gąsienice. Oznacza to, że koparka może zbliżać się na bardzo małą odległość do obiektów (ścian, drzew itd.) bez niebezpieczeństwa uderzenia w nie tylną częścią maszyny przy obrocie. Mały promień obrotu przedniej/tylnej części maszyny przydaje się także wtedy, gdy prace nie są wykonywane blisko przeszkód – na przykład na autostradach, gdzie maszyna może bezpiecznie wykonać obrót na szerokości jednego typowego pasa jezdni, minimalizując w ten sposób zakłócenia w ruchu drogowym. W przypadku niektórych robót cecha ta stanowi jedno z głównych wymagań warunkujących otrzymanie zlecenia.

Modele ECR145D i ECR235D, dostępne z wysięgnikiem jedno- lub dwuczęściowym, wieloma konfiguracjami ramienia i opcjonalnym lemieszem, to wszechstronne, elastyczne maszyny. Dzięki wzmocnionemu, trzyczęściowemu podwoziu z ramą w kształcie litery X wykonaną ze stali o dużej wytrzymałości na rozciąganie, są one trwałe, niezawodne i odporne na trudne warunki eksploatacji.

Model ECR145D ma łyżkę o pojemności 0,853, natomiast dla modelu ECR235D wartość ta wynosi 1,48 m3. Obie maszyny są oferowane z opcjonalnym szybko złączem, dzięki czemu mogą współpracować z szeroką gamą oryginalnego osprzętu Volvo. Koparki ECR zapewniają też największą w swojej klasie głębokość kopania.

Silniki: potężne, a jednocześnie oszczędne

Nowe silniki zapewniają niższy poziom emisji, a jednocześnie doskonałe osiągi i oszczędność paliwa. Przekłada się to na większą wydajność i niższe koszty eksploatacji. Model ECR145D jest wyposażony w czterocylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 85 kW (114 KM), natomiast model ECR235D jest dostarczany z silnikiem sześciocylindrowym o mocy 129 kW (173 KM). Jednostki te są zgodne z normami Tier 4 Interim/Stage IIIB i wyposażone w wysokociśnieniowe wtryskiwacze paliwa, turbosprężarkę, chłodnicę między stopniową typu powietrze-powietrze oraz elektroniczne układy sterujące, które optymalizują osiągi maszyny.

Układ automatycznego biegu jałowego zmniejsza prędkość obrotową silnika, gdy elementy sterowania maszyny są nieaktywne przez określony wcześniej czas (nastawiany przez operatora za pomocą wyświetlacza na wartość od 3 do 20 sekund), co pozwala obniżyć koszty eksploatacji i zużycie paliwa. Operator może też wybrać jeden z kilku trybów pracy dostosowany do wykonywanego zadania. Oprócz trybu biegu jałowego dostępny jest tryb pracy precyzyjnej, który zapewnia wysokie ciśnienie hydrauliczne i precyzyjną kontrolę nad maszyną, co jest przydatne przy wymagających dokładności operacjach podnoszenia. Natomiast tryb do prac ciężkich i tryb zwiększonej mocy nadają się do sytuacji wymagających intensywnego manewrowania lub przemieszczania dużych mas ziemnych, kopania w trudnych warunkach lub wykonywania głębokich wykopów. Tryb ogólny z trzema dostępnymi ustawieniami, oferujący optymalną równowagę między osiągami a zużyciem paliwa, jest przydatny do zwykłych codziennych zadań (np. załadunku, kopania rowów, wyrównywania skarp itd.). Nowy tryb ECO wykorzystuje najnowszą technologię elektronicznego sterowania pracą pomp, co dodatkowo obniża zużycie paliwa bez obniżania wydajności w większości warunków.
REKLAMA:

Moc hydrauliczna jest automatycznie dostosowywana do dostępnej mocy silnika, niezależnie od warunków pracy. Prędkość opuszczania wysięgnika została zwiększona dzięki nowej konstrukcji głównego zaworu sterującego, a poprzez zwiększenie przepływu hydraulicznego uzyskano też większą prędkość działania osprzętu. Nowy układ umożliwia także lepsze jednoczesne działanie więcej niż jednej funkcji hydraulicznej, a także pozwala uzyskać większy udźwig i większą siłę kopania oraz precyzyjną kontrolę nad ruchami maszyny. Dostępny jest też automatyczny układ priorytetowych ruchów wysięgnika, ramienia lub mechanizmu obrotu.

Kompaktowa maszyna – przestronna kabina

Bardziej komfortowa kabina to taka, która w naturalny sposób zapewnia większą wydajność. Nowa kabina Volvo z certyfikatem ROPS charakteryzuje się zaokrąglonym kształtem, a jej konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, by mieściła się w tylnym promieniu obrotu, pozostając jednocześnie najprzestronniejszą i najwygodniejszą kabiną na rynku. Ponadto przesuwne drzwi pozwalają operatorowi łatwo wsiadać i wysiadać z maszyny – nawet gdy jest zaparkowana blisko przeszkody. W prezentowanych nowych modelach operator ma zapewnioną dobrą widoczność we wszystkich kierunkach, dzięki wąskim słupkom i dużej powierzchni szyb. Komfort zapewniają wyposażony w liczne funkcje regulacji fotel o niskim poziomie drgań oraz ergonomicznie rozmieszczone elementy sterowania. Jasny kolorowy monitor I-ECU posiada wbudowany wyświetlacz serwisowy i oferuje opcje ustawień sterowania hydraulicznego oraz wiele innych funkcji. Monitor ten może być także używany w połączeniu z opcjonalną wielokierunkową kamerą, która dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo eksploatacji maszyny.

Większa dyspozycyjność – krótsze przestoje

Pomimo swojej kompaktowej konstrukcji modele ECR145D i ECR235D zapewniają łatwy serwis i obsługę techniczną. Wszystkie punkty wymagające kontroli i czyszczenia są łatwo dostępne, a wiele z nich jest pogrupowanych i dostępnych przez otwierające się szeroko klapy boczne. Punkty smarowania wysięgnika i ramienia są także łatwo dostępne, a w standardowych zastosowaniach smarowanie jest wymagane jedynie co 50 godzin (z możliwością wydłużenia do 500 w przypadku zastosowania tulei o długim okresie żywotności). Również główny zawór sterujący jest dostępny z poziomu podłoża.

Zdalny system telematyczny CareTrack firmy Volvo przeprowadza procedurę samo diagnostyki, ostrzegając operatora – lub kierownika parku maszyn w biurze – o ewentualnych wykrytych usterkach. CareTrack dostarcza także wielu innych ważnych informacji – od wielkości zużycia paliwa do terminu następnego przeglądu.

Koparka do ciasnych przestrzeni
Koparka do ciasnych przestrzeni
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: volvo
#czytelnia #maszyny #maszyna #do prace_maszynowe #Volvo #Maszyny, narzędzia spalinowe

Więcej tematów: