Koparka kołowa serii D

Podziel się:
Firma Volvo Construction Equipment znacznie zmodernizowała rodzinę EW swoich koparek kołowych, wprowadzając na rynek nową serię D. Te mocne, wysokiej jakości maszyny są bardzo mobilne, wydajne i elastyczne – zarówno podczas jazdy po drogach, jak i w terenie.

Koparka kołowa serii DKopanie rowów, rozbijanie betonu, wyrównywanie terenu, podnoszenie przedmiotów, wiercenie otworów – koparka kołowa jest jednym z najwszechstronniejszych nośników osprzętu roboczego wśród maszyn budowlanych, a jej dodatkową zaletą jest zdolność do samodzielnego przemieszczania się między placami robót z prędkością do 35 km/h (22 mile/h). Wykonuje swoje zadanie – niezależnie od jego charakteru– bez zbędnego szumu. Ale fakt, że koparki kołowe EW są „chłopcem do wszystkiego”, nie oznacza, że nie są mistrzem w żadnej dziedzinie – wręcz przeciwnie, są znane ze swojej wytrzymałości, równowagi, komfortu i niezawodności.

Rodzina czterech nowych maszyn obejmuje modele EW140D, EW160D, EW180D i EW 210D o masie od 14 do 21 ton. Ulepszenia tych wszechstronnych, elastycznych, oszczędnych i komfortowych modeli można znaleźć w niemal każdym istotnym elemencie maszyny, do których należą: nowy silnik, kabina, układ hydrauliczny, nadwozie, wysięgnik/ramię, elementy sterowania, obsługa techniczna i wpływ na środowisko. Ale najciekawsze zmiany dotyczą silnika i otoczenia operatora.

Potężna kombinacja

Maszyny serii D oferują potężne, zgodne z normami Stage IIIB/Stage 4i silniki Volvo, które charakteryzują się niższym poziomem emisji i wzorcową oszczędnością zużycia paliwa. Te czterocylindrowe (w modelu EW140D) i sześciocylindrowe jednostki napędowe, wyposażone w cieszącą się uznaniem technologię V-ACT firmy Volvo, wytwarzają duży moment obrotowy przy niskiej prędkości obrotowej silnika. Ta kombinacja daje większą moc i mniejsze zużycie paliwa, spełniając wymagania zarówno pod względem wydajności, jak i w zakresie dbałości o środowisko. Oszczędne silniki współpracują w efektywnej harmonii z zaawansowanym inteligentnym układem hydraulicznym i dobrze dobranymi podzespołami. Oszczędnemu zużyciu paliwa sprzyja dodatkowo wprowadzenie trybu Eco, który stanowi uzupełnienie dostępnych wcześniej trybów pracy maszyny. Silniki są także wyposażone w oszczędzający paliwo układ automatycznego biegu jałowego i zatrzymania pracy. Układ biegu jałowego zmniejsza prędkość obrotową silnika, gdy elementy sterowania maszyny są nieaktywne przez określony wcześniej czas (od 3 do 20 sekund) lub wyłącza silnik także po określonym z góry czasie braku aktywności.
REKLAMA:

Maszyny z rodziny EW są dostępne z wysięgnikiem jednoczęściowym, dwuczęściowym, jednoczęściowym przesuniętym i dwuczęściowym przesuniętym, co zapewnia ich elastyczność i wszechstronność w szerokim zakresie zastosowań. Zwiększone wartości siły wyrywającej i siły kopania uzyskano dzięki większemu ciśnieniu hydraulicznemu, zoptymalizowanym siłownikom hydraulicznym oraz odpowiedniej geometrii ramienia/wysięgnika. Opcjonalny rotator przegubowy pełni rolę przegubu między ramieniem a łyżką, umożliwiając ruch obrotowy w zakresie 360o w połączeniu z wychyleniem do 40o, co dodatkowo zwiększa elastyczność maszyny. Silnik układu obrotu o dużym momencie obrotowym umożliwia skrócenie czasu cyklu roboczego podczas pracy na pochyłym terenie lub przy układaniu ładunków. Natomiast wytrzymałe podwozie mocno trzyma maszynę podczas kopania, podnoszenia i wykonywania precyzyjnych operacji. Mocny lemiesz spycharkowy i szerokie podpory pozwalają maszynom z rodziny EW podnosić ładunki, przeprowadzać załadunek i wyrównywać teren zgodnie z potrzebami. Dla poprawienia stabilności maszyny należące do nowej serii D można wyposażyć w opcjonalne przeciwciężary o masie zwiększonej w porównaniu do zastępowanych przez nie maszyn serii C.

Koparka kołowa serii DMaszyny nowej serii D wyposażono standardowo w kamerę wsteczną, z której obraz jest wyświetlany na wysokiej jakości kolorowym monitorze I-ECU umieszczonym w kabinie. Dostępna jest także opcjonalna kamera boczna, która dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Są to zaledwie dwie spośród licznych funkcji nowej, przestronnej kabiny z certyfikatem bezpieczeństwa ROPS, która jest montowana w prezentowanych nowych maszynach i która oferuje doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach, a także ergonomiczne i łatwe w obsłudze elementy sterowania. Podczas kopania, podnoszenia ładunków czy pracy maszyny w trybie żurawia operator ma zapewnione niezakłócone pole widzenia, umożliwiające bezpieczne i pewne wykonywanie manewrów. Wycieraczka przedniej szyby oczyszcza obecnie szerszy obszar, w tym oba górne narożniki.

Koparka kołowa serii DW kabinie jest wystarczająca ilość miejsca na duże obuwie robocze, co pozwala pracować bez przeszkód, a także dużo miejsca w schowkach – wszystko to podnosi wygodę i komfort, zmniejszając jednocześnie zmęczenie operatora. Kabina jest wyposażona standardowo w automatyczny układ klimatyzacji, który dostarcza chłodne (lub ciepłe) przefiltrowane powietrze przez 14 nawiewów, przyczyniając się do jeszcze wyższego komfortu. Wygodę operatora dodatkowo zwiększa smukła, regulowana i niezawadzająca kolumna kierownicy oraz wyraźny, jasny i czytelny wyświetlacz I-ECU, który prezentuje ważne informacje diagnostyczne i parametry pracy maszyny. Wyposażony w liczne funkcje regulacji fotel, pedały i drążek zapewniają optymalną pozycję ciała podczas pracy. Ulepszony układ zawieszenia zmniejsza zmęczenie operatora oraz redukuje drgania całego ciała. Poziom hałasu wewnątrz kabiny został także obniżony dzięki pracującemu na niskich obrotach silnikowi oraz hermetyzacji kabiny, w której panuje nadciśnienie.

Dbałość o szczegóły – i bezpieczeństwo – są widoczne również na zewnątrz kabiny. Światła LED na tylnym przeciwciężarze są jasne i charakteryzują się krótkim czasem reakcji oraz wydłużoną żywotnością. Wszystkie stopnie i platformy są wykonane z perforowanej blachy stalowej, co zapewnia doskonałą przyczepność nawet podczas opadów i przy oblodzeniu.

Wydajność została zwiększona również dzięki temu, że operator, bez opuszczania fotela, może płynnie regulować przepływ i ciśnienie odpowiednio do potrzeb zamontowanego aktualnie narzędzia. Możliwa jest także łatwa i bezpieczna wymiana narzędzi – maszyny z rodziny EW mogą współpracować z trzema rodzajami szybko złączy (S-1, S-6 lub uniwersalnym). Poranną kontrolę poziomu oleju silnikowego, płynu chłodzącego i oleju hydraulicznego oraz stanu filtrów można przeprowadzić na czytelnym, zamontowanym w kabinie monitorze, a instalowany standardowo system CareTrack z funkcją GPS przeprowadza procedurę samo diagnostyki, ostrzegając operatora – lub kierownika parku maszyn w biurze – o ewentualnych wykrytych usterkach. CareTrack dostarcza także wielu innych ważnych informacji – od wielkości zużycia paliwa do terminu następnego przeglądu.

Koparka kołowa serii DŁatwość serwisu stanowi integralną cechę nowej rodziny maszyn EW firmy Volvo. Pogrupowane punkty serwisowe dostępne z poziomu podłoża przez duże, otwierające się szeroko klapy sprawiają, że przeglądy i obsługa techniczna przebiegają wygodnie, łatwo i bezpiecznie. Scentralizowane punkty smarowania, łatwo dostępne chłodnice i długie okresy między obsługami technicznymi skracają czas przestojów. Opcjonalny układ automatycznego smarowania dostarcza odpowiednią ilość smaru do wszystkich punktów smarowania w regularnych odstępach czasu.

Mobilne, łatwe w obsłudze, komfortowe, bezpieczne i elastyczne koparki kołowe EW serii D firmy Volvo CE oferują zarazem więcej i mniej – więcej narzędzi, więcej zrealizowanych zadań, większy komfort i większą kontrolę przy mniejszym zużyciu paliwa i w krótszym czasie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: volvo
#czytelnia #maszyny #maszyna #do prace_maszynowe #Volvo #Maszyny, narzędzia spalinowe

Więcej tematów: