Ryszard Florek uhonorowany przez Prezydenta RP

Podziel się:
Za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej, za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej Prezes Zarządu FAKRO Ryszard Florek został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczył sądeckiemu przedsiębiorcy Prezydent RP Bronisław Komorowski z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja obchodzonego uroczyście na Zamku Królewskim w Warszawie.

Fot. FakroFot. FakroW znamienitym gronie odznaczonych oprócz polskich przedsiębiorców znaleźli się także artyści i ludzie kultury, reprezentanci świata nauki, techniki i medycyny, sportowcy, architekci oraz osoby aktywne w sferze polskiej i międzynarodowej polityki i gospodarki. Dla sądeckiego przedsiębiorcy Ryszarda Florka, nadanie przez Prezydenta RP orderu ma charakter szczególny.

Fakt, że z okazji Narodowego Święta Prezydent wręcza przedsiębiorcom narodowe odznaczenia pokazuje, że władze kraju doceniają naszą rolę i wkład w rozwój polskiej gospodarki. Jej filarem są przecież rodzime innowacyjne firmy z polskim kapitałem, które tak jak FAKRO osiągnęły sukces na rynku globalnym. To właśnie takie przedsiębiorstwa tworzą wysoko specjalistyczne miejsca pracy dla młodych wykształconych ludzi, którzy zawodowe pasje i ambicje mogą realizować we własnym kraju.

W ciągu zaledwie 20 lat mały, rodzinny zakład Ryszard Florek rozwinął się w międzynarodową korporację zajmującą dziś pozycję wicelidera światowego rynku okien dachowych. W skład Grupy FAKRO, zatrudniającej ponad 3300 osób, wchodzi 12 spółek produkcyjnych oraz 14 dystrybucyjnych, zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce. Okna dachowe Fakro trafiają do 47 krajów świata. Dumą firmy jest własny ośrodek badawczo-rozwojowy, w którym pracuje ponad 70 inżynierów. Konstruktorzy FAKRO to autorzy wielu nowatorskich rozwiązań chronionych patentami oraz blisko 90 zgłoszeń patentowych. FAKRO to firma, która do wielu krajów świata eksportuje nie tylko okna dachowe ale także myśl twórczą polskich inżynierów. W ten sposób polska firma wytycza nowe kierunki rozwoju dla branży okien dachowych na świecie, a Polska stała się światowym liderem w ich produkcji.

- Rozwój takich firm jak FAKRO, powoduje, że wytwarzane przez nią produkty i usługi „sprzedawane” są na zewnątrz, poza kraj czy region – podkreśla Ryszard Florek. - Tym sposobem do jej rodzimego kraju napływają pieniądze. We wspólnocie ekonomicznej pojawia się kapitał i w ten sposób powstają możliwości i warunki dla tworzenia się biznesu wtórnego, czyli firm o zasięgu lokalnym. Biznes wtórny obraca zgromadzonym we wspólnocie ekonomicznej kapitałem, oferuje produkty i usługi lokalnie, a przy tym tworzy kolejne miejsca pracy. Gospodarka może się rozwijać, a to zapewnia dobry poziom życia i wysokie wynagrodzenia w kraju.
REKLAMA:

Obecnie Polska jest krajem, który posiada wiele specjalności eksportowych. tzn produktów czy usług, których jakość i innowacyjność została uznana przez zagranicznych konsumentów. Szczególnym uznaniem zagranicznych odbiorców cieszy się stolarka drewniana. Spektakularny sukces odnotowała branża okien dachowych. To w Polsce powstaje dziś 40 proc. światowej produkcji, a nasz kraj jest największym eksporterem okien dachowych w Europie. Polscy producenci uchodzą dziś za najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Należy przy tym podkreślić, że czynnikiem decydującym o wyborze polskich produktów nie jest ich niższa cena, ale coraz powszechniejsze przekonanie o ich najwyższej jakości, trwałości i wysokich zaletach użytkowym.

- Zagraniczny sukces polskich firm buduje sukces polskiej gospodarki, zwłaszcza w obrębie Unii Europejskiej – mówi Ryszard Florek.- My Polacy nie uświadamiamy sobie, że Unia jest tylko wspólnotą polityczno – administracyjną, natomiast gospodarki poszczególnych krajów rozwijają się samodzielnie. Miarą ich efektywności jest wielkość Produktu Krajowego Brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jeśli PKB rośnie to znaczy, że dany kraj wytwarza coraz więcej dóbr i usług, w konsekwencji przybywa również miejsc pracy, a poziom życia mieszkańców staje się coraz wyższy. Jeśli więc w Polsce będą tworzone dobre warunki dla rozwoju rodzimych firm o globalnym zasięgu, a tym samym dla „wytwarzania PKB” to będzie można osiągnąć trwały rozwój gospodarczy kraju.

Podstawą budowania bogactwa jest świadomość ekonomiczna obywateli, budowana w oparciu o wiedzę na temat mechanizmów gospodarki wolnorynkowej. Właśnie dlatego Ryszard Florek powołał Fundację „Pomyśl o przyszłości”, która propaguje wśród polskiego społeczeństwa ekonomiczna wiedzę i podejmuje próbę zdiagnozowania czynników mających wpływ na wysokość naszych wynagrodzeń. Na stronie internetowej (www.pomysloprzyszlosci.org) fundacji znajduje się przygotowane w oparciu o dane statystyczne opracowanie będące próba odpowiedzi na pytanie dlaczego w Polsce zarabiamy czterokrotnie mniej w porównaniu z mieszkańcami Krajów Europy Zachodnie choć jesteśmy obywatelami tej samej Unii Europejskiej”
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Fakro
#wiadomości #dachy #nagrody #okno #fakro

Więcej tematów: