Wyboru drzwi - co warto wiedzieć

Podziel się:
Planując zakup drzwi wewnętrznych zadajemy sobie pytanie: od czego zacząć? O jakich elementach oprócz koloru powinniśmy pamiętać wybierając się do sklepu?

Fot. RemixFot. Remix

Przed zakupem

Dylematy przy wyborze skrzydeł często przyprawiają nas o zawrót głowy. Nie mamy pomysłu na kolor, styl czy dopasowanie odpowiedniego modelu do pomieszczenia. Zastanawiamy się nad idealnym materiałem, zastosowaniem przeszklenia lub montażem drzwi pełnych. Problem pojawia się również przy wymiarowaniu i doborze ościeżnicy. Wbrew pozorom nie jest to jednak trudne zadanie i nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Wystarczy kilka prostych wskazówek, aby dokonać satysfakcjonującego zakupu.

Po pierwsze: ościeżnica

W zależności od stopnia planowanych modyfikacji remontowych w naszym mieszkaniu, będziemy potrzebować ościeżnicy lub samego skrzydła. Jeżeli chcemy wymienić tylko skrzydło, należy sprawdzić czy będzie ono pasowało do ościeżnicy już istniejącej. Polskie normy wymiarowe wskazują co prawda ujednoliconą szerokość i wysokość drzwi oraz odległości między zawiasami. Jednak zawsze warto właściwe wymiary mieć pod ręką, a dla pewności potwierdzić nasze zamiary u fachowców. Trudniejsza część zadania czeka nas przy wstawianiu lub wymianie ościeżnicy.

- Gotowy otwór w ścianie powinien uwzględniać odpowiednią szerokość i wysokość (drzwi + ościeżnica + zalecana ok. 10 mm szczelina po obu stronach i na górze) – doradza Radosław Burak – doradca techniczny z firmy Remix, producenta drzwi sosnowych - Ważna jest także grubość muru, która decyduje często o rodzaju ościeżnicy.

Fot. RemixFot. RemixDo wyboru mamy dwie jej wersje: stałą i regulowaną. Praktyczniejszą w montażu, bardziej estetyczną, ale zarazem trochę droższą jest opcja regulowana, która nie wymaga specjalnego wykończenia, gdyż posiada listwy maskujące. Najczęściej wykorzystuje się ją w starym budownictwie, w którym znajdziemy grubsze, nietypowe wymiarowo mury. Przy ościeżnicy stałej spędzimy natomiast więcej czasu, wykańczając szczeliny montażowe. Jej zaletą jest jednak niższa cena. Należy przy tym pamiętać o jej ograniczonych możliwościach montażu ze względu na dopasowanie do standardowych murów (100 mm grubości). Mniej doświadczone osoby mogą sobie nie poradzić z wstawieniem ościeżnicy, dlatego zaleca się skorzystanie w tym przypadku z pomocy specjalistów.
REKLAMA:

Po drugie: skrzydło

Najważniejszym elementem przy wyborze skrzydła drzwiowego jest jego rozmiar. Standardowe wymiary, określone polskimi normami (każdy kraj ma swoje) to 2030 mm wysokości oraz 844 mm szerokości (skrzydło z przylgą) dla najpopularniejszych osiemdziesiątek i odpowiednio 944 mm dla „90” oraz 744 mm dla „70”. Istnieją również inne, rzadziej dostępne rozmiary, tj. 60, 100 czy 110. Jeżeli posiadamy odmienne wymiary otworu w ścianie, możemy go przystosować do istniejących norm. W przypadku dopasowania do starej, nietypowej ościeżnicy, pozostaje nam wykonanie drzwi na zamówienie, w którym najpewniej pomoże stolarz lub producent.

Fot. RemixFot. RemixKolejnym ważnym momentem jest wybór sposobu otwierania. Możemy zdecydować się na drzwi prawe bądź lewe, otwierające się na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia.

- Żeby sprawdzić, jaki typ jest nam potrzebny, należy otworzyć drzwi „do siebie” – zauważa Radosław Burak z Remix - Strona, po której skrzydło zostanie po otwarciu, wskazuje na jego typ. Dla przykładu, jeśli drzwi otworzymy do siebie na lewo, będą to naturalnie drzwi lewe. Często klienci mylą typy, sugerując się jedynie stroną znajdowania się zawiasów, a nie patrząc na kierunek otwierania.
Oprócz modeli standardowo otwieranych, na rynku są dostępne również wersje przelotowe, składane, przesuwane oraz dwuskrzydłowe.


Po trzecie: ważne dodatki

Końcowym etapem jest zadbanie o ważne szczegóły. Zawsze porównujmy ceny podobnych modeli u różnych producentów. Dopytajmy też sprzedawcę o materiał, z jakiego są wykonane oraz warunki gwarancji. Jeżeli jesteśmy zwolennikami ekologii i dbania o przyrodę, zapytajmy, czy drewniane drzwi posiadają certyfikat FSC. Sprawdźmy, czy w zestawie producent oferuje wkładkę na zamek, decydującą o estetyce i funkcjonalności klamkę czy listwy maskujące do ościeżnicy. Nie zapominajmy też o sposobie płatności, dostawie i montażu.

Po czwarte: efekt końcowy

Drzwi powinny komponować się i współgrać z wystrojem wnętrz. Mogą być dopasowane do okien, mebli bądź do koloru ścian. Dlatego nie bez znaczenia pozostaje wybór jednolitego stylu i odpowiedniej kolorystyki wszystkich modeli w całym domu. Równie ważny jest surowiec, z jakiego są wykonane drzwi. Oprócz tego, czeka nas również decyzja, czy chcemy posiadać drzwi pełne, czy też modne ostatnio przeszklone, które powiększają optycznie przestrzeń, wpuszczając jednocześnie więcej światła do pomieszczenia.

Wyboru drzwi nie dokonujemy zbyt często i chcemy, żeby służyły nam na długie lata. Dlatego warto zadbać nawet o najmniejsze detale.

Plan na zakup drzwi – co należy zanotować:

- wymiary wnęki (szerokość, wysokość, grubość muru – ściany pomiędzy pomieszczeniami),
- ościeżnica (czy jest potrzebna wymiana, jej rodzaj oraz wymiary),
- sposób otwierania drzwi (lewe, prawe),
- materiał (drewno, szkło, płyta, metal),
- zastosowanie przeszklenia (zależne od gustu oraz rodzaju pomieszczenia),
- wkładka na zamek (klucz) – najczęściej w zestawie,
- klamka (zazwyczaj trzeba ją dokupić osobno),
- konsultacja z fachowcem,
- ekipa montażowa w razie potrzeby.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: remix
#okna #drzwi #czytelnia #okna i drzwi #w wewnatrz_bud #remix

Więcej tematów: