Spada liczba i wartość kredytów hipotecznych

Podziel się:
Zgodnie z raportem AMRON – SARFiN w I kwartale 2012 r. oprócz obniżki liczby i wartości przyznanych kredytów hipotecznych, odnotowano również spadek łącznego zadłużenia wynikającego z trwających umów kredytowych.

Liczba i wartość kredytów mieszkaniowych, I kw. 2010 r. – I kw. 2012 r.

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podst. danych www.zbp.plŹródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podst. danych www.zbp.pl
Warto dodać, że zarówno wartość, jak i liczba nowo udzielonych kredytów hipotecznych obniżyła się już po raz trzeci z rzędu. Co więcej pierwszy raz od dłuższego czasu spadło łączne zadłużenie wynikające z czynnych umów kredytowych. Na tej podstawie można stwierdzić, że obecnie Polacy zaciągają niższe kredyty na zakup mieszkania. Taka sytuacja jest wynikiem działania kilka czynników. Po pierwsze Polacy dzisiaj bardziej pilnują swoich portfeli. Zawirowania na światowych rynkach finansowych oraz pojawiające się w mediach informacje dotyczące kryzysu sprawiają, że są oni bardziej ostrożni. Na taki stan rzeczy przekłada się również rosnąca niepewność na rynku pracy. W związku z tym część osób dysponujących możliwościami finansowymi na odpowiednim poziomie, decyduje się na odłożenie decyzji o przeprowadzce na bardziej spokojne czasy. Ponadto trzeba również pamiętać o zmniejszającej się zdolności kredytowej Polaków, która zamyka drogę do zakupu wymarzonego M części osób zainteresowanych poprawą warunków mieszkaniowych.
REKLAMA:

Struktura walutowa wartości nowo udzielanych kredytów, I kw. 2010 r. – I kw. 2012 r.

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podst. danych www.zbp.plŹródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podst. danych www.zbp.pl
W I kwartale 2012 r. wyraźnie zwiększył się udział kredytów denominowanych w złotówce w całej puli zobowiązań kredytowych. Odbyło się to kosztem zarówno euro, jak i franka szwajcarskiego. Wartość udzielonych kredytów w tej ostatniej walucie obniżyła się do zdecydowanie najniższego od dwóch lat poziomu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Emmerson
#wiadomości #finanse #prawo #emmerson #nieruchomości #raport

Więcej tematów: