Stalowe systemy kominowe

Podziel się:
Stalowe systemy kominowe są coraz częściej stosowane zarówno w nowym budownictwie, jak i w domach starszej generacji. Bezawaryjność, nowoczesność i długowieczność to tylko niektóre zalety tego typu przewodów kominowych, które przekonują coraz większe grono inwestorów, projektantów i kominiarzy.

Fot. MK Systemy KominoweFot. MK Systemy KominoweWprowadzenie w XX wieku nowoczesnych, oszczędnych źródeł ciepła sprawiło, że tradycyjne, popularne dotychczas kominy z cegły nie były w stanie sprostać ich wymogom. Pożądane, z punktu widzenia oszczędności energetycznych, obniżanie temperatury spalin odprowadzanych do komina spowodowało wykraplanie się kondensatu w kominie. Kominy stały się mokre. Cegła i spoiny nie wytrzymywały kontaktu z kwaśnym kondensatem. Z tego powodu kominy z cegły ulegały szybkiemu zniszczeniu.

Odpowiedzią na ten problem było skonstruowanie systemów kominowych odpornych na wilgoć. Dodatkowo okazało się, że produkowane przemysłowo systemy kominowe są łatwiejsze w montażu i tańsze. Wszystkie te czynniki sprawiły, że kominy z cegły są wypierane przez nowoczesne kwasoodporne systemy kominowe.
- Komin stanowi bardzo ważny element budynku. Jego zadaniem jest bezpiecznie odprowadzić spaliny z domowego kotła, kominka czy modnej ostatnio “kozy” – tłumaczy Piotr Pacyna, mistrz kominiarski, członek Korporacji Kominiarzy Polskich. - Niesprawny, uszkodzony, nieprawidłowo eksploatowany lub źle dobrany komin może być przyczyną powstania pożaru, albo zatrucia tlenkiem węgla. W Polsce nałożony jest na nas obowiązek czyszczenia kominów, co jest podstawą gwarancji w przypadku systemów kominowych – dodaje.

Co to są systemy kominowe?

Systemy kominowe to prefabrykowane elementy i kształtki, z których możemy zbudować komin. Pozwalają one indywidualnie dostosowywać konstrukcję komina do naszych potrzeb, projektant wybiera bowiem zarówno najlepszy dla domu inwestora przekrój komina, jak i jego wysokość oraz punkt podłączenia paleniska. Decydujemy także o sposobie odprowadzania skroplin. Systemy kominowe są też bardzo często wyposażone są w warstwę otuliny, co eliminuje konieczność dodatkowej izolacji. Korzystając z usług znanego producenta, możemy także liczyć na sprawne dobranie komina do pieca, ważna jest w tym przypadku jego średnica i wysokość.

Fot. MK Systemy KominoweFot. MK Systemy KominoweTo nie wszystkie zalety systemów kominowych. Decydując się na komin prefabrykowany znanej firmy, zyskujemy gwarancję nawet na dziesięć lat oraz pewność wysokiej jakości produktu popartą licznymi certyfikatami. Możemy także założyć, że wybrane przez nas urządzenie było konstruowane pod reżimem norm budowlanych przez profesjonalistów. To bardzo ważne, ponieważ kupno systemu kominowego to inwestycja nie tylko w długoletni komfort cieplny, ale także bezpieczeństwo własne oraz naszej rodziny.

- Bezpieczny komin to bezpieczny sen całej rodziny, a zwłaszcza bezpieczeństwo dzieci – tłumaczy Piotr Pacyna. - Przed jego kupnem koniecznie należy sprawdzić  certyfikaty jakości i deklaracje zgodności z normami unijnym, którymi chwali się producent. Komin ma służyć przez dziesiątki lat, dlatego nowicjusze w tej branży na zaufanie muszą sobie zapracować. Zawsze większe zaufanie budzi duży producent działający od wielu lat, sprawdzony przez setki tysięcy użytkowników w wielu krajach.
REKLAMA:

Stalowe dwuścienne systemy kominowe

Stalowe dwuścienne systemy kominowe to bardzo lekkie konstrukcje, które nie wymagają fundamentów. Można je bezpośrednio mocować do wybranej ściany domu. Posiadają zewnętrzny płaszcz wykonany ze stali szlachetnej, który eliminuje konieczność obudowywania tego typu systemów. Dzięki tym cechom stalowe systemy kominowe dwuściennepełnią rolę samodzielnego komina – na zewnątrz budynku. Możliwe jest to dzięki coraz większej uwadze producentów skierowanej na design produktów. Za przykład może tutaj posłużyć System ZEN firmy MK Systemy Kominowe. Wyróżnia go brak obejm, dzięki czemu wygląda elegancko, pasuje zatem zarówno do nowoczesnych elewacji, jak i starszych domów.

- System ZEN to komin zewnętrzny, który oprócz sprawnego działania, również ciekawie wygląda - mówi Przemysław Dobosz, straszy manager produktu z firmy MK Systemy Kominowe. – Elegancja i prostota tego rozwiązania sprawiają, że pasuje idealnie do domów najnowszej generacji, jak i tych budowanych w klasycznym stylu. ZEN sprawdzi się świetnie w budynkach bez wolnego szachtu kominowego oraz już zakończonych inwestycjach, w których dalsze prace budowlane są niewskazane.

Do produkcji systemów kominowych w renomowanych firmach używa się stali szlachetnych (austenitycznych i ferrytycznych). Jest to grupa stali o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, odpornych na korozję ze strony np.: czynników atmosferycznych oraz rozcieńczonych kwasów, roztworów alkalicznych.
Kominy wykonane w tej technologii są strukturą samodzielną, nie wymagającą stosowania ceramiki. Ich wewnętrzną część tworzy przewód spalinowy wykonany ze stali kwasoodpornej. Jest on otulony izolacją termiczną, którą stanowi wełna mineralna lub ceramiczna. Środek kominów dwuściennych wykonany jest z  blach kwasoodpornych o grubości od 0,5 do 1,0 [mm], rura zewnętrzna z blachy nierdzewnej grubości 0,5 - 1,0 [mm], izolacja termiczna ma grubość 30 mm lub 60 mm

Godne uwagi są produkty firmy MK Systemy Kominowe, która jako jedyna w Polsce stosuje stal ferrytyczną, która powszechnie uważana jest za materiał mało plastyczny. Mimo to MK opracowało technologię, która pozwala konstruować niezawodne systemy kominowe właśnie z niej. Jest to materiał nie tylko nierdzewny, ale też kwasoodporny. MK używa na rdzeniu stali austenitycznej gat. 1.4404- system Premium oraz stali ferrytycznej gat. 1.4521 - system Standard.

Do podstawowych zalet stalowych systemów kominowych dwuściennych należą szybki montaż, niewielka waga całego systemu oraz praktyczna bezawaryjność. Konstrukcję komina stalowego sporządzimy bez uciążliwych prac murarskich i będziemy mogli to zrobić nawet po zakończeniu inwestycji. Możliwość montowania systemów kominowych stalowych dwuściennych na zewnątrz to kolejna cecha, która często przekonuje inwestorów i projektantów do ich wyboru.

Nie ma wątpliwości, że stalowe systemy kominowe to innowacyjne rozwiązanie na polskim rynku, które słusznie zdobywa coraz więcej zwolenników. Tego typu systemy kominowe zwracają na siebie uwagę konsumentów nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę i warunki gwarancji, ale przede wszystkim na długoletnią bezawaryjność i bezpieczeństwo. Stalowe systemy kominowe to rozwiązanie wprost stworzone dla osób dbających o komfort cieplny i psychiczny w swoim domu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MK Systemy Kominowe
#czytelnia #instalacje #komin #mk #w zewnatrz_bud #Kominy - systemy, budowa

Więcej tematów: