Pierwsze w Warszawie mieszkania w Condo Systemie

Podziel się:
Firma Dolcan wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie Condo System – Mieszkania w Warszawie. Deweloper będzie właścicielom mieszkań wypłacał stały 8 proc. zysk. Osiedla Dolcan objęte systemem to pierwsze w Warszawie mieszkania, których nabywcy będą czerpać gwarantowane zyski z nieruchomości, nie troszcząc się o ich wynajem.

Fot. Dolcan Skierniewicka City, apartamentowiec na warszawskiej Woli  - mieszkania tutaj mogą dawać właścicielom stały 8 proc. zyskFot. Dolcan Skierniewicka City, apartamentowiec na warszawskiej Woli - mieszkania tutaj mogą dawać właścicielom stały 8 proc. zysk]System condo na światowym rynku nieruchomości znany jest już od ponad 20 lat. Jego kolebką jest rynek amerykański. Condo, z łacińskiego con - współ i dominium – panowanie, to własnościowe apartamenty w jednym budynku, wspólnie zarządzane. Segment ten, na świecie określany też często jako serviced apartments, ciągle rośnie. W 2010 roku na świecie było blisko 450 tys. apartamentów w systemach condo. A w roku 2011 było ich już blisko 600 tys. – wzrost o ponad 34 proc.*

W Polsce system inwestowania

W opcji condo obejmuje obecnie głównie pokoje hotelowe, zlokalizowane w inwestycjach położonych nad morzem lub w innych turystyczno-wypoczynkowych miejscach jak góry, czy Mazury. Ten rodzaj inwestowania w nieruchomości dopiero się w naszym kraju rozwija. Na polskim rynku praktycznie nie ma ofert mieszkań w systemie condo w dużych aglomeracjach. Systemu takiego nie proponował dotychczas żaden deweloper w Warszawie.
REKLAMA:

Udział mieszkań condo w ofercie miejsc noclegowych dużych aglomeracji będzie rósł w najbliższych latach nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Mieszkania te są prawdziwą alternatywą dla drogich hoteli w dużych miastach. Turyści i klienci biznesowi cenią sobie większą swobodę niż w hotelu, duże powierzchnie apartamentów i możliwość zapraszania gości. Ale przede wszystkim przewagą są tu niższe koszty najmu, za standard porównywalny z hotelowym.

Fot. DolcanFot. Dolcan

Condo System Dolcan

Dolcan jako pierwszy deweloper na rynku wprowadza możliwość kupienia i zarabiania na mieszkaniach w systemie condo w Warszawie. Klient decydując się na zakup lokalu w inwestycji Dolcan otrzymuje pełnowartościowe mieszkanie – nieruchomość z aktem notarialnym i udziałem w gruncie. Dzięki temu, lokal może być w przyszłości wykorzystany jako mieszkanie przez właściciela lub jego rodzinę. Dodatkową wartością Condo Systemu Dolcan jest zysk, który deweloper będzie wypłacał właścicielowi.

Mieszkania w ramach nowego systemu wprowadzonego przez Dolcan kupić można w specjalnie wyselekcjonowanych inwestycjach – Skierniewicka City na Woli oraz Ogrodach Ochota przy Al. Krakowskiej. Choć deweloper posiada kilkanaście osiedli w Warszawie, do programu zostały wybrane jedynie dwie - ze względu na ich atrakcyjne położenie blisko centrum miasta. Inwestycje te są dodatkowo doskonale skomunikowane np. z lotniskiem, dworcem centralnym i głównymi atrakcjami Warszawy. Ceny mieszkań w Condo Systemie Dolcan zaczynają się już od 7.600 zł za m kw. Jest to cena identyczna z tą, za jaką deweloper sprzedaje mieszkania wszystkim klientom na rynku.

Po zawarciu umowy sprzedaży, mieszkanie jest wykańczane zgodnie ze standardem i wymogami jakie są stosowane przy wynajmie hotelowym. Klient ponosi koszt wykończenia lokalu, ale tylko w elementy na stałe związane z lokalem, takie jak: łazienka, kuchnia, podłogi. Natomiast operator ponosi koszt wyposażenia ruchomego, czyli mebli, sprzętu AGD i RTV, wyposażenia kuchni, dekoracji okiennych. Tak więc cały proces związany z wykończeniem i przygotowaniem mieszkania pod wynajem spoczywa na operatorze. Właściciel nie jest w to angażowany i nie traci swojego czasu. Także w trakcie jego eksploatacji lokalu przez ynajmujących, właściciel nie ponosi opłat. Wymiana sprzętów czy różne naprawy wykonywane będą w ramach obsługi świadczonej przez operatora.

Nabywając mieszkanie w Condo Systemie Dolcan kupujący podpisuje 3 letnią umowę oddania nieruchomości w najem, ale z możliwością przedłużenia na następne lata. W jej ramach firma Dolcan zobowiązuje się do wypłaty zysku z tytułu wynajmowania mieszkania w wysokości: 8 proc. jeśli kapitalizacja następuje raz na rok; 7,5 proc. jeśli zyski wypłacane są raz na kwartał; i 7 proc. jeśli zysk wypłacany jest w cyklu miesięcznym.

Zysk liczony jest od wartości wykończonego mieszkania, niezależnie od „obłożenia” apartamentu i innych czynników, jak np. sezonowość. To znaczna różnica w stosunku do istniejących w Polsce rozwiązań typu condohotel, gdzie zysk właściciela nieruchomości często zależy od wielu zmiennych, i jego ostateczny poziom jest trudny do oszacowania.

Umowa, w ramach której wynajmowana jest nieruchomość może być przez właściciela w każdej chwili zerwana, z uwzględnieniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. To także rozwiązanie do tej pory niespotykane w Polsce, gdyż zazwyczaj umowy condo zawierane są na 5-10 lat, bez możliwości rezygnacji. Dolcan daje klientom możliwość rozwiązania umowy w dowolnym momencie. Dzięki temu ci, którzy kupują lokal pod inwestycję, np. z myślą o dorastających dzieciach, mają możliwość przekazania im mieszkania w każdym, dowolnym momencie. Po minionym gwarantowanym okresie najmu, właściciel mieszkania dalej może powierzyć ten lokal operatorowi, który zajmie się jego wynajmem w kolejnych latach.

Główną zaletą Condo Systemu Dolcan jest nie tylko pewna inwestycja w postaci nieruchomości, ale także brak ryzyka związanego z jej wynajmem. Osoba, która kupi lokal w tym systemie nie musi martwić się o wykończenie, przygotowanie mieszkania do wynajmu, promocję czy pozyskanie najemcy. Dolcan gwarantuje zarządzanie i całościową obsługę, włącznie z usługą sprzątania apartamentu.

Pewna inwestycja

Zakup nieruchomości to bezpieczna inwestycja na przyszłość. Mieszkania mimo kryzysu i rosnącej inflacji nie tracą na wartości. Nieruchomości stanowią idealne finansowe zabezpieczenie na przyszłość lub posag, który można przekazać swojemu dziecku. Jest to bezpieczna forma lokowania pieniędzy – kupujący jest właścicielem mieszkania, jedynie oddaje je w najem. Rentowność inwestycji w Condo Systemie Dolcan wynosi 7,3 proc. netto. Nie ma tu żadnych ukrytych opłat lub „podatku Belki”. Jedyne koszty, jakie musi ponieść inwestujący to czynsz (bez mediów, za to płaci operator) i podatek od nieruchomości. Dla porównania w wypadku lokaty bankowej rentowność wynosi ok. 4,28 proc.

Dolcan swój nowy produkt kieruje do dwóch grup klientów. Z jednej strony to klient biznesowy, dla którego zakup mieszkania w systemie condo to bezpieczna i opłacalna inwestycja, pozwalająca na wycofanie się z niej w każdym momencie. Czyli realna alternatywa dla niepewnego rynku obligacji, lokat i akcji. Z drugiej strony Dolcan dedykuje swój system klientom, którzy kupują mieszkanie z myślą o swoich dzieciach, gdy te dorosną. Mieszkanie samo się spłaca, a dzieci w każdej chwili mogą w nim zamieszkać. Otrzymają pełnowartościowe mieszkanie z dużo mniejszym kredytem pozostałym do spłacenia.

Potencjał rynku w Polsce i Warszawie

Polska jest coraz bardziej atrakcyjna dla cudzoziemców. Według Polskiej Organizacji Turystycznej w 2012 r. Polskę odwiedzi 14 mln turystów zagranicznych***.

W naszym kraju w szybkim tempie rozwija się turystyka biznesowa. W rankingu przygotowanym przez International Congress and Convention Assosciation Polska zajęła 21 miejsce wśród krajów najchętniej wybieranych na organizację ważnych międzynarodowych imprez, takich jak kongresy i konferencje. Jest to awans aż o 11 miejsc w porównaniu z rokiem 2010 r. Z kolei w zestawieniu miast Warszawa zajęła 28 miejsce. Wyprzedziła takie miasta jak m.in. Waszyngton, Genewa i Zurych****.

Wzrasta też liczba cudzoziemców pracujących na stałe w Polsce. Coraz więcej globalnych korporacji deleguje do naszego kraju pracowników na krótko- i długoterminowe kontrakty. W 2010 r. Polska zajęła 25 miejsce w rankingu krajów, do których relokowanych jest najwięcej pracowników*.

Potencjał turystyczny Warszawy także rośnie. W 2010 r. udzielono w stolicy 4,02 mln noclegów, w minionym roku było to już 4,13 mln. Od wielu lat eksperci podkreślają, iż jednym z problemów Warszawy jest brak hoteli i miejsc noclegowych w klasie ekonomicznej. Obecna baza noclegowa w stolicy może zapewnić jedynie 24 tys. miejsc. W tym tylko 5,5 tys. to łóżka w hotelach trzygwiazdkowych, czyli standardzie jaki posiadają apartamenty oferowane w Condo Systemie Dolcan. Stopień wykorzystania bazy noclegowej w Warszawie wynosi aż 62 proc. Dla porównania średnia dla całej Polski to 41,1 proc*****.

Dolcan działa w obszarze wynajmu na rynku turystycznym od ponad 8 lat. Firma prowadzi hotel w Częstochowie, a od kilku miesięcy także wynajem apartamentów w Warszawie. Obecnie w stolicy spółka ma w ofercie 120 miejsc noclegowych w 22 apartamentach zlokalizowanych w inwestycji Skierniewicka City. Poziom obłożenia tych lokali wynosi 40 proc. Jak pokazują analizy przeprowadzone przez Dolcan główne grupy turystów to biznesmeni i osoby odwiedzające Warszawę przy okazji dużych imprez kulturalnych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dolcan
#wiadomości #finanse #wnetrza #nieruchomości #dolcan

Więcej tematów: