System osłon Schüco CTB

Podziel się:
Z perspektywy budynków o wysokości powyżej 20 metrów zaprojektowanie efektywnej zewnętrznej ochrony przeciwsłonecznej nie jest łatwym zadaniem, z uwagi na silne obciążenia wiatrem. Zintegrowany system lekkich osłon Schüco CTB został stworzony specjalnie z myślą o ambitnym budownictwie wysokościowym, dlatego był w stanie sprostać nawet tak wymagającemu projektowi jak zlokalizowany w Münster przeszklony wieżowiec Brillux.

Fasada elementowa wieżowca Brillux ze zintegrowaną ochroną przeciwsłoneczną Schüco CTB Fot. SchücoFasada elementowa wieżowca Brillux ze zintegrowaną ochroną przeciwsłoneczną Schüco CTB Fot. SchücoArchitektura wysokich, niemal całkowicie przeszklonych biurowców stawia przed projektantami trudne zadanie zrównoważenia walorów estetycznych i funkcjonalnych. Zapewnienie komfortu przebywającym w nich osobom jest uzależnione nie tylko od efektywnych systemów ogrzewania i klimatyzacji, lecz również odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, która zapobiegnie przegrzewaniu pomieszczeń, oślepianiu, a jednocześnie pozwoli na nieskrępowane podziwianie widoków. Na wysokości 30-40 metrów występują wiatry o sile porównywalnej do orkanu, dlatego zastosowanie efektywnej zewnętrznej ochrony przeciwsłonecznej jest w przypadku tradycyjnych (żaluzjowych) osłon najczęściej niemożliwe, także z uwagi na obowiązujące wymagania dotyczące oddziaływania wiatru (PN-EN 1991-1-4:2008 Eurokod 1). Z tym samym problemem borykała się pracownia architektoniczna Vervoorts&Schindler przy projekcie nowej siedziby firmy Brillux. Architektura prawie 40 metrowego budynku została podporządkowana wymogom minimalizmu, dlatego do budowy jego powłoki użyto lekkiej aluminiowej fasady elementowej Schüco USC 65 o szerokości słupka zaledwie 85 mm. Elementy ze szkła przeciwsłonecznego i ciepłochronnego stworzyły stonowaną grę kolorystyczną i nadały bryle bardzo transparentny charakter. Tak zaprojektowana fasada została wzbogacona o zewnętrzną zintegrowaną ochronę przeciwsłoneczną w postaci żaluzji zewnętrznych Schüco CTB złożonych z mikrolamel, które pomimo swojej subtelnej ażurowej konstrukcji funkcjonują nawet przy wietrze o prędkości 30 m/s.

Gotowy moduł fasadowy z zamontowaną ochroną Schüco CTB Fot. SchücoGotowy moduł fasadowy z zamontowaną ochroną Schüco CTB Fot. Schüco

Funkcjonalny minimalizm

Życzeniem inwestora było stworzenie budynku zapewniającego funkcjonalność i minimalistyczny design. Na potrzebę realizacji zaprojektowano specjalną konstrukcję z fasady elementowej Schüco USC 65, która znacznie ułatwiła prace montażowe. Gotowe moduły o rozmiarach 2500 mm x 4100 mm i wadze 400 kg były wciągane żurawiem na kolejne kondygnacje, a następnie montowane na specjalnych konsolach wcześniej zamocowanych do konstrukcji budynku. Każdy z modułów wykonanych w całości w zakładzie produkcyjnym składał się z oszklenia, panelu, blachy, warstwy izolacyjnej oraz specjalnej listwy umożliwiającej montaż ochrony przeciwsłonecznej. Boczne profile sąsiadujących modułów zostały wyposażone w specjalne uszczelki labiryntowe dopiero po zamontowaniu modułów na obiekcie. Rozwiązanie to zapewnia wysoką precyzję wykonania fasady, a także swobodne rozszerzanie i kurczenie materiałów przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ochrony termoizolacyjnej, akustycznej oraz wodoszczelności w strefie połączeń poszczególnych modułów. Kluczowym aspektem z punktu widzenia funkcjonalności i designu obiektu była zewnętrzna ochrona przeciwsłoneczna wykonana z drobnych, aluminiowych mikrolameli.
REKLAMA:

Ochrona przeciwsłoneczna i ochrona przed olśnieniem w jednym

Podstawowym problemem projektowym było znalezienie takiej ochrony przeciwsłonecznej, która zapewni funkcjonalność również na 38 metrach wysokości, a jednocześnie będzie kompatybilna z modernistyczną fasadą elementową. Wyeksponowana wieża biurowa wymagała zewnętrznych osłon o wytrzymałości na wiatr o sile 7 i powyżej. Idealnym rozwiązaniem okazała się ochrona przeciwsłoneczna Ażurowe mikrolamele w systemie  Schüco CTB Fot. SchücoAżurowe mikrolamele w systemie Schüco CTB Fot. SchücoSchüco CTB, która może być bezawaryjnie użytkowana nawet przy wietrze o sile 11. Złożone z drobnych aluminiowych lameli wydajne osłony przeciwsłoneczne gwarantują optymalną ochronę przed przegrzewaniem pomieszczeń i ich zacienienie a zarazem przezierność na poziomie 35%. Taki efekt udało się osiągnąć dzięki innowacyjnej geometrii mikrolameli, wypukłych na zewnątrz i wklęsłych od wewnątrz. W okresie letnim przy wysokości słońca wynoszącej 50° przez zasunięte żaluzje przenika mniej niż 2 % energii słonecznej. Jednocześnie do wnętrza budynku przedostaje się światło rozproszone, które zapewnia optymalne doświetlenie pomieszczeń. Wklęsły kształt mikrolamelek umożliwia przy tym wyglądanie na zewnątrz przez zamkniętą osłonę. Rozwiązanie kompatybilne z fasadą elementową Schüco USC 65 pozwoliło na harmonijne zintegrowanie z powłoką i centralnym systemem zarządzania budynku. Po zamontowaniu modułów fasadowych mikrolamele wystarczyło włożyć w specjalne konsole nośne z wbudowanym wałem napędowym. Za wyjątkowe wzornictwo i funkcjonalność osłony przeciwsłoneczne Schüco CTB zostały wyróżnione w 2010 roku prestiżowymi nagrodami "iF product design award" oraz reddot design award w kategorii „product design”.

Najważniejsze cechy systemu Schüco CTB

System osłon Schüco CTB może być bezawaryjnie użytkowany nawet przy wietrze o sile zbliżonej do orkanu (siła wiatru 11 – prędkość 30m/s). Złożona z drobnych aluminiowych lameli wydajna ochrona przeciwsłoneczna gwarantuje przy tym doskonałą ochronę przed przegrzewaniem pomieszczeń i ich optymalne zacienienie a jednocześnie przezierność na poziomie 35%. Taki efekt udało się osiągnąć dzięki innowacyjnej geometrii mikrolameli, wypukłych na zewnątrz i wklęsłych od wewnątrz. Przy wysokości słońca nad horyzontem wynoszącej 50° przez zasunięte żaluzje przenika mniej niż 2 % energii słonecznej. Jednocześnie do wnętrza budynku przedostaje się światło rozproszone, które zapewnia optymalne doświetlenie pomieszczeń. Rozwiązanie dostarcza różnorodnych możliwości integracji (powierzchniowo, w estetycznej kasecie lub wbudowane w fasadę) z systemami fasadowymi Schüco serii USC 65, FW 50+, FW 60+ i SFC 85 a także oknami Schüco AWS. System osłon CTB może być ponadto łączony z centralą przeciwsłoneczną KNX/EIB z systemem czujników a także centralnym systemem sterowania budynku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Schüco
#okna #czytelnia #okna i drzwi #fasada #zewnatrz_bud #systemy #schuco #Przeszklenia

Więcej tematów: