Wybieramy okna do domu pasywnego

Podziel się:
Dotychczas największą zachętą do zbudowania bądź zakupu domu pasywnego była prosta kalkulacja: dzięki wielokrotnie zmniejszonemu apetytowi na energię takiej inwestycji, nieco wyższe koszty jej wybudowania zwrócą się wraz z latami eksploatacji.

Ci, którzy wciąż wahają się z podjęciem decyzji o inwestycji w rozwiązania energooszczędne właśnie dostali do ręki kolejny argument przemawiający za tym, że warto – dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niebawem decydując się na wybudowanie niskoenergochłonnego budynku jednorodzinnego będziemy mogli liczyć na dopłatę w wysokości 20 tysięcy złotych brutto, a w wypadku domu pasywnego – 40 tysięcy złotych brutto.

Fot. InternormFot. Internorm

Znaczenie okien w budownictwie pasywnym

Z punktu widzenia energooszczędności, okna stanowią jeden z najważniejszych punktów domu. Źle dobrane lub nieprawidłowo zamontowane, mogą stać się mostkiem termicznym, przez który uciekać będzie nawet 30 procent ciepła z budynku (nie mówiąc już o poważniejszych problemach w rodzaju na przykład pleśni na ścianach spowodowanej przez kondensację pary wodnej). Szczególnie ważny jest dobór okien do budynków pasywnych, w których najwyższe parametry izolacyjne są absolutnym priorytetem, pozwalającym spełnić wymagania stawiane tego rodzaju budownictwu. Podejmując decyzję o wyborze okien do domu pasywnego warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Jednym z najbardziej doświadczonych na świecie producentów tworzących drzwi i okna do domów pasywnych jest austriacka firma Internorm, której produkty od jakiegoś czasu dostępne są także i w Polsce. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że do budownictwa pasywnego należy przyszłość. Jesteśmy szczęśliwi, ponieważ Intenorm od lat specjalizuje się w tworzeniu komponentów do tego rodzaju budownictwa. Wystarczy wspomnieć, że aż 9 naszych produktów posiada Certyfikaty Domu Pasywnego w Darmstadt, a niemal wszystkie nasze zestawy okienne spełniają wymagania stawiane budownictwu pasywnemu – komentuje Karol Niespodziewański z Internorm.
REKLAMA:

Idealne okna pasywne: nowoczesne PCV

Osobom szukającym idealnych okien pasywnych w kolekcji Internorm najbardziej polecić można, w zależności od preferowanego designu, wykonany z PCV model KF400 Thermo Passiv. Produkt ten spełnia standardy okna pasywnego, ponieważ jego izolacyjność cieplna może wynosić Uw do 0,69 W/m2K, co potwierdzone jest stosownymi certyfikatami. Okno wyposażone jest także w specjalne trzyszybowe oszklenie SOLAR pozyskujące dodatkową energię ze słońca. Dodatkowym atutem wydaje się być oryginalne wzornictwo – skrzydło okna wykonane jest w całości ze szkła, efektem czego jest brak różnicy w wyglądzie od zewnętrznej strony pomiędzy oknami stałymi a otwieranymi. Kolejną ciekawostką jest możliwość zatynkowania okna z trzech stron, dzięki czemu z zewnątrz widoczna będzie tylko szyba.

Fot. InternormFot. Internorm

Naturalne drewno, odporne aluminium

Okna drewniane z zewnętrzną nakładką aluminiową stają się coraz bardziej popularne. Internorm proponuje zestaw HV 340 o stylistyce nieco bardziej stonowanej, ale nie mniej nowoczesnej. Z oszkleniem 3light okno uzyskuje poziom izolacyjności cieplnej na poziomie Uw do 0,63Wm2K. Warto dodać, że izolacyjność dźwiękowa już w wersji seryjnej osiąga imponujący poziom 44dB (na życzenie 45dB). Ciekawym dodatkiem jest wbudowana między szybami ochrona przeciwsłoneczna w postaci żaluzji lub plisy, którą można sterować tradycyjnie, albo za pomocą silniczka elektrycznego zasilanego modułem fotowoltaicznym (dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy kucia bruzd pod przewody i dodatkowo oszczędzamy energię). Na uwagę zasługuje też połączenie drewna z nakładką aluminiową – najdoskonalsze obecnie na rynku rozwiązanie pozwalające na jednoczesne obcowanie z poczuciem naturalności, które daje drewno oraz odpornością na warunki atmosferyczne i bezobsługowością aluminium.

Obydwa modele posiadają certyfikat Instytutu Domu Pasywnego Dr W. Feist Darmstadt – jest to prawdopodobnie najlepsza z możliwych rekomendacji i swoista gwarancja, że prawidłowo zamontowane okno doskonale sprawdzi się w budownictwie pasywnym.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: internorm
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi #Internorm #do dom_pasywny #Domy pasywne

Więcej tematów: