Budownictwo mieszkaniowe z materiałów FERMACELL

Podziel się:
W drugiej połowie sierpnia w Zlinie, niedaleko studiów filmowych, otwarto nowy pokazowy dom firmy Freedomek wg projektu architekta Marka Štěpána z firmy Freedomky s.r.o. Brno.

Fot. FermacellFot. FermacellObiekt wybudowany w Zlinie, oznaczony jako Freedomek M (medium), reprezentuje nową generację domków z oferty czeskiego lidera i twórcy rynku w branży „wolnego” budownictwa. Także w przypadku tego domku podstawowym materiałem konstrukcyjnym są płyty gipsowo-włóknowe FERMACELL i FERMACELL Vapor.

Ich właściwości oraz metoda montażu gwarantują, że wszystkie elementy składowe poszyć (ściany, dach, podłoga) są otwarte dyfuzyjnie i odporne przeciwpożarowo. Dzięki płytom FERMACELL Vapor, specjalnie kaszerowanym na spodniej stronie, przepuszczalność pary wodnej zostaje zredukowana na tyle, iż nie ma potrzeby stosowania żadnej dodatkowej warstwy paroszczelnej w konstrukcjach ścian zewnętrznych. Jednocześnie znakomite właściwości oryginalnej płyty gipsowo-włóknowej FERMACELL pozostają zachowane, jako biologicznie bezpiecznej, przeciwpożarowej płyty konstrukcyjnej, nadającej się do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych. Ekwiwalentna grubość dyfuzyjna sd > 3 m umożliwia wykorzystanie płyty FERMACELL Vapor jako poszycia wewnętrznego (w przypadku Freedomków na stropach) lub okładziny konstrukcji wykonanej na bazie drewna (w przypadku Freedomków na ścianach zewnętrznych).

Fot. FermacellFot. Fermacell

Elementy składowe ścian i stropów
ściana (w kierunku na zewnątrz)

FERMACELL Vapor o grubości 12,5 mm
konstrukcja drewniana słupkowa 60*140
FERMACELL o grubości 12,5 mm
fasada otwarta dyfuzyjnie z matą izolacyjną z włókna drzewnego, drewniany ruszt modrzewiowy
REKLAMA:

strop (w kierunku na zewnątrz)

FERMACELL Vapor 12,5 mm
ruszt drewniany
konstrukcja stropowa z materiałem izolacyjnym szczelina powietrzna płyta OSB jako nośnik materiałów pokryciowych materiał pokryciowy – taśma bitumiczna

Nowa generacja Freedomku M reprezentuje powrót do korzeni budownictwa, wiodącą technologię obróbki, najlepsze naturalne materiały, w połączeniu z niskimi kosztami eksploatacji oraz ochroną środowiska. Podczas tworzenia koncepcji Freedomku architekt Marek Štěpán dążył do uzyskania komfortu mieszkania w domku z materiałów wysokiej jakości, przy zachowaniu komfortu ekonomicznego podczas jego zakupu i późniejszej eksploatacji. Zamiast przeróżnych „pseudoekologicznych” technologii, które w ramach konkretnego rozwiązania okazują się nieefektywne, a ponadto powodują wzrost kosztów projektu, odzwierciedlając jedynie atrakcyjne trendy, nowa generacja Freedomków wykorzystuje takie technologie, które oferują użytkownikowi możliwość mieszkania prawie bez kosztów i bez konieczności przeprowadzania konserwacji. Oszczędność energii elektrycznej na ogrzewanie domku zapewniają właściwości izolacyjne ściany, której 30 cm grubość ma właściwości izolacyjne takie, jak ściana z cegieł o grubości 3,6 metra! Freedomek jest wykonany w 95% z drewna, ocieplenie tworzą naturalne maty izolacyjne z włókna drzewnego Steico FLEX, które nie tylko znakomicie izolują, ale są także z natury odporne na rozkład i osiadanie. Ich gęstość objętościowa wywiera ponadto pozytywny wpływ na tzw. przesunięcie fazowe, a zatem na komfort cieplny w pomieszczeniach. Elewację budynku wykonano ze skandynawskiego modrzewia.

Fot. FermacellFot. FermacellPierwszy właściciel Freedomku mieszka w miejscowości Mýto koło Tachova. Jest to pan inż. Martin Turner, który jednocześnie jest kontraktowym wykonawcą Freedomków. Jego tartak B. Turner s.r.o. wykonał już od początku trwania projektu ponad 10 domków różnej wielkości, o różnorodnym wyposażeniu i odmiennej konstrukcji. Dom z numerem seryjnym 001 pan Turner wykonał dla swojej rodziny i jest z niego bardzo zadowolony. We Freedomku docenia przede wszystkim wolność, która nie ogranicza się jedynie do faktu, iż dom mogą Państwo zmontować gdziekolwiek Państwo zechcą, ale przede wszystkim oznacza, iż właściciel nie stanie się niewolnikiem swojego domu. Konserwacja jest łatwa i pochłania niewiele czasu, również koszty eksploatacji domu są bardzo niskie. Jako człowiek z branży docenia również jakość wykonania, budynek jest jego zdaniem wykonany z materiałów wysokiej jakości. „Tam, gdzie inne firmy zamykają temat jakości w budownictwie drewnianym, Freedomky go dopiero podejmują” – mówi Martin Turner.

Nowo otwarty dom wzorowy „Freedomek M” w Zlinie, o powierzchni 48 m² producent oferuje w wersji standardowej za cenę 998 000,- CZK netto czyli ok. 164 769,- PLN bez VAT. W tej cenie klient otrzyma domek wykończony „pod klucz”, włącznie z instalacją centralnego ogrzewania elektrycznego, winylowymi wykładzinami podłogowymi i w pełni wyposażoną łazienką.

Firma Freedomky korzysta ze wsparcia parku innowacji JIC Innovation park, który zajął trzecie miejsce w ogólnoświatowym konkursie The Best Incubator Award w kategorii „Inkubator” z najlepszą siecią współpracy międzynarodowej za rok 2011. Dzięki specyficznej technologii wykonania, jakości wykorzystywanych materiałów i innowacyjnemu podejściu Freedomky w trakcie swojej rocznej obecności na rynku wzmocniły pozycję lidera i twórcy rynku w branży „wolnego” budownictwa z własnymi pracami rozwojowymi, zapleczem technicznym i intelektualnym. Autorem projektu jest morawski architekt Marek Jan Štěpán, który zajął 1. miejsce w konkursie o Grand Prix architektów w roku 2012 w kategorii „Rekonstrukcje”. Nagrodę za projekt Café Fara otrzymał w maju bieżącego roku od Czeskiej Izby Uprawnionych Inżynierów i Techników „Obec architektů”.

Fot. FermacellFot. Fermacell
Fot. FermacellFot. Fermacell
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Farmacell
#czytelnia #wnetrza #na sciany #na strop #gips #fermacell #do szpachlowanie #Projekty i aranżacje

Więcej tematów: