W drugiej połowie sierpnia w Zlinie, niedaleko studiów filmowych, otwarto nowy pokazowy dom firmy Freedomek wg projektu architekta Marka Štěpána z firmy Freedomky s.r.o. Brno.

Ich właściwości oraz metoda montażu gwarantują, że wszystkie elementy składowe poszyć (ściany, dach, podłoga) są otwarte dyfuzyjnie i odporne przeciwpożarowo. Dzięki płytom FERMACELL Vapor, specjalnie kaszerowanym na spodniej stronie, przepuszczalność pary wodnej zostaje zredukowana na tyle, iż nie ma potrzeby stosowania żadnej dodatkowej warstwy paroszczelnej w konstrukcjach ścian zewnętrznych. Jednocześnie znakomite właściwości oryginalnej płyty gipsowo-włóknowej FERMACELL pozostają zachowane, jako biologicznie bezpiecznej, przeciwpożarowej płyty konstrukcyjnej, nadającej się do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych. Ekwiwalentna grubość dyfuzyjna sd > 3 m umożliwia wykorzystanie płyty FERMACELL Vapor jako poszycia wewnętrznego (w przypadku Freedomków na stropach) lub okładziny konstrukcji wykonanej na bazie drewna (w przypadku Freedomków na ścianach zewnętrznych).

Elementy składowe ścian i stropów
ściana (w kierunku na zewnątrz)
FERMACELL Vapor o grubości 12,5 mmkonstrukcja drewniana słupkowa 60*140
FERMACELL o grubości 12,5 mm
fasada otwarta dyfuzyjnie z matą izolacyjną z włókna drzewnego, drewniany ruszt modrzewiowy
REKLAMA:
strop (w kierunku na zewnątrz)
FERMACELL Vapor 12,5 mmruszt drewniany
konstrukcja stropowa z materiałem izolacyjnym szczelina powietrzna płyta OSB jako nośnik materiałów pokryciowych materiał pokryciowy – taśma bitumiczna
Nowa generacja Freedomku M reprezentuje powrót do korzeni budownictwa, wiodącą technologię obróbki, najlepsze naturalne materiały, w połączeniu z niskimi kosztami eksploatacji oraz ochroną środowiska. Podczas tworzenia koncepcji Freedomku architekt Marek Štěpán dążył do uzyskania komfortu mieszkania w domku z materiałów wysokiej jakości, przy zachowaniu komfortu ekonomicznego podczas jego zakupu i późniejszej eksploatacji. Zamiast przeróżnych „pseudoekologicznych” technologii, które w ramach konkretnego rozwiązania okazują się nieefektywne, a ponadto powodują wzrost kosztów projektu, odzwierciedlając jedynie atrakcyjne trendy, nowa generacja Freedomków wykorzystuje takie technologie, które oferują użytkownikowi możliwość mieszkania prawie bez kosztów i bez konieczności przeprowadzania konserwacji. Oszczędność energii elektrycznej na ogrzewanie domku zapewniają właściwości izolacyjne ściany, której 30 cm grubość ma właściwości izolacyjne takie, jak ściana z cegieł o grubości 3,6 metra! Freedomek jest wykonany w 95% z drewna, ocieplenie tworzą naturalne maty izolacyjne z włókna drzewnego Steico FLEX, które nie tylko znakomicie izolują, ale są także z natury odporne na rozkład i osiadanie. Ich gęstość objętościowa wywiera ponadto pozytywny wpływ na tzw. przesunięcie fazowe, a zatem na komfort cieplny w pomieszczeniach. Elewację budynku wykonano ze skandynawskiego modrzewia.

Nowo otwarty dom wzorowy „Freedomek M” w Zlinie, o powierzchni 48 m² producent oferuje w wersji standardowej za cenę 998 000,- CZK netto czyli ok. 164 769,- PLN bez VAT. W tej cenie klient otrzyma domek wykończony „pod klucz”, włącznie z instalacją centralnego ogrzewania elektrycznego, winylowymi wykładzinami podłogowymi i w pełni wyposażoną łazienką.
Firma Freedomky korzysta ze wsparcia parku innowacji JIC Innovation park, który zajął trzecie miejsce w ogólnoświatowym konkursie The Best Incubator Award w kategorii „Inkubator” z najlepszą siecią współpracy międzynarodowej za rok 2011. Dzięki specyficznej technologii wykonania, jakości wykorzystywanych materiałów i innowacyjnemu podejściu Freedomky w trakcie swojej rocznej obecności na rynku wzmocniły pozycję lidera i twórcy rynku w branży „wolnego” budownictwa z własnymi pracami rozwojowymi, zapleczem technicznym i intelektualnym. Autorem projektu jest morawski architekt Marek Jan Štěpán, który zajął 1. miejsce w konkursie o Grand Prix architektów w roku 2012 w kategorii „Rekonstrukcje”. Nagrodę za projekt Café Fara otrzymał w maju bieżącego roku od Czeskiej Izby Uprawnionych Inżynierów i Techników „Obec architektů”.


REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Farmacell