Na co należy zwrócić uwagę wybierając drewniane okna

Podziel się:
Drewno od wielu lat jest bardzo popularnym materiałem stosowanym do produkcji stolarki okiennej. Mimo konkurencji z tańszymi odpowiednikami z PCV okna drewniane wciąż mają mnóstwo zwolenników za sprawą unikalnych właściwości naturalnego surowca.

Okno EC 90 w aranżacji nowoczesnego salonu. Fot. POL-SKONEOkno EC 90 w aranżacji nowoczesnego salonu. Fot. POL-SKONEObecnie oferta na rynku drewnianej stolarki okiennej jest bardzo zróżnicowana i stając przed decyzją zakupu mamy do rozważenia wiele kryteriów, które mają istotny wpływ na właściwości estetyczne i użytkowe budynku.

Decydując się na okna drewniane powinniśmy zapoznać się z kluczowymi parametrami, na podstawie których można ocenić ich funkcjonalność. Mając odpowiednią wiedzę z łatwością wybierzemy model, który będzie adekwatny do wymogów technicznych danego obiektu i zgodny z obowiązującymi przepisami budowlanymi, a jednocześnie spełni nasze oczekiwania pod względem wizualnym oraz zapewni komfort użytkowania.

Po pierwsze energia

Obecnie w budownictwie ogromną wagę przywiązuje się do kwestii energooszczędności. Regulujące ją przepisy prawa budowlanego wciąż się zaostrzają i stawiają coraz wyższe wymogi. Zgodnie ze znowelizowaną w tym zakresie dyrektywą unijną, od 2013 roku zostanie wprowadzony obowiązek umieszczania informacji o wskaźniku wydajności energetycznej EP przy ogłoszeniach najmu oraz sprzedaży obiektów budowlanych. Ponieważ okna stanowią jedną z głównych dróg ucieczki energii, warto wybrać modele o wysokiej termoizolacyjności.
REKLAMA:

Okno drewniane ENERGY CONCEPT 90 firmy POL-SKONE ma bardzo dobre parametry techniczne, dzięki którym znacznie poprawia bilans cieplny budynku. Jego współczynnik przenikania ciepła osiąga niebywale niską wartość Uw=0,77 W/m2K wg EN 14351-1:2006+A1:2010 dla okna referencyjnego 1230x1480mm. Efekt ten uzyskano przez zastosowanie potrójnego pakietu szybowego 4x16x4x16x4 o współczynniku przenikalności cieplnej U=0,5 W/m2K wg EN 673, którego wnętrze jest wypełnione argonem. W konstrukcji okna umieszczona jest dodatkowo ciepła ramka dystansowa SGG Swisspacer, która zapewnia wysoki parametr cieplny, a także zmniejsza ryzyko kompensacji pary wodnej na powierzchni szyby. Zastosowanie trzech uszczelek profilowych chroni przed przenikaniem zimnego powietrza, a także dźwięków. Okno EC 90 posiadając współczynnik akustyczny Rw=35 dB zapewnia ciszę wnętrza nawet w budynkach położonych w miejscach o wysokim poziomie hałasu. Dźwiękoszczelność okien to ważna właściwość, która zapewni spokój i komfort domownikom.

Naturalnie atrakcyjne i trwałe drewno

Wybierając okna wykonane z drewna należy zwrócić uwagę na jego gatunek. W zależności od rodzaju gatunku drewno ma rozmaite wzory, kolory, a także właściwości fizyczne. Sosna jest jednym z najpopularniejszych gatunków stosowanych do produkcji stolarki, gdyż jest trwała, łatwa w obróbce, a przy tym powszechnie występuje, co ma znaczący wpływ na przystępność cenową produktu. Ponadto cechuje się dużą odpornością na działanie czynników mechanicznych. Okno EC 90 jest wykonane z drewna sosnowego pochodzącego z obszaru leśnego racjonalnie zarządzanego, o czym świadczy posiadany certyfikat FSC. Konstrukcja skrzydła wykonana z drewna klejonego warstwowo ma grubość 90 mm, co skutecznie zapobiega utracie ciepła, jak również umożliwia instalację zestawu trójszybowego. Do wykończenia stolarki stosuje się trzypowłokowy system kryjący (dostępne kolory palety RAL NCS S) lub czteropowłokowy system transparentny (dostępny w 16 kolorach). Dzięki bogatemu wachlarzowi wykończeń możliwe jest dobranie odcienia adekwatnego do indywidualnych upodobań, wyglądu elewacji, czy też stylu wnętrza. Okna wyposażone są w aluminiowy okapnik umieszczony po zewnętrznej stronie ramy, który chroni przed wilgocią.

Przekrój okna drewnianego ENERGY CONCEPT 90. Fot. POL-SKONEPrzekrój okna drewnianego ENERGY CONCEPT 90. Fot. POL-SKONEStandardowo posiadają także zabezpieczenie antywyważeniowe, blokadę błędnego położenia klamki oraz okucia obwiedniowe Roto NT z funkcją mikrowentylacji. Przy zakupie warto rozważyć zamontowanie dodatkowych rozwiązań, które podwyższą poziom bezpieczeństwa, czy komfortu użytkowania. Opcjonalnie do okien mogą być zamontowane okucia antywłamaniowe, ogranicznik otwarcia sterowany klamką oraz klamka dwustronna z wkładką na klucz. Okno drewniane ENERGY CONCEPT 90 jest produktem przyjaznym środowisku. Przyczynia się do oszczędności energii, a proces jego produkcji spełnia normy ekologiczne. Wybierając model o takich parametrach gwarantujemy ciepło i ciszę wnętrza oraz efektowne wykończenie budynku. Właściwa pielęgnacja drewna sprawi, że okna zachowają atrakcyjny wygląd i wyjątkowe właściwości na wiele lat.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: POL-SKONE
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi #z drewno #pol_skone #Profile okienne i drzwiowe

Więcej tematów: