Przygotowania do świąt ruszają pełną parą. Najbliższe tygodnie wypełnione będą gorączką zakupów, pakowania prezentów, gotowania i strojenia choinki. Zanim jednak przyjdzie na to czas, trzeba pomyśleć o świątecznych porządkach i warto zrobić to z głową. Podpowiadamy, jak sprawnie uporać się ze sprzątaniem kuchni i łazienki.
Fot. Deante
Fot. Deante
Dobry plan to podstawa
Przede wszystkim nie zostawiaj nic na ostatnią chwilę. Na świąteczne porządki lepiej przeznaczyć więcej czasu i dokładnie je rozplanować – sprzątanie rozłożone na kilka etapów będzie mniej obciążające i pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu. Sprzątnie kuchni i łazienki warto zacząć od ogólnych porządków. Na początek pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Dokładnie przejrzyj szafki, lodówkę i półki z kosmetykami i wyrzuć wszystkie rzeczy, których już nie używasz. Nie tylko ułatwisz sobie w ten sposób dalsze prace, ale również zyskasz wolne miejsce na półkach i w szufladach, które z pewnością przyda się na gwiazdkowe prezenty od najbliższych. To także dobry moment na drobne, zaległe naprawy czy renowacje – wymianę przepalonej żarówki, zużytej uszczelki czy dokręcenie poluzowanej śruby. Przyjrzyj się uważnie pomieszczeniom i przygotuj dokładny plan rzeczy do zrobienia, uwzględniając mycie okien, ścian i wnętrz szafek. Następnie zabierz się za te, które wymagają najwięcej pracy – kiedy będziesz je mieć za sobą, reszta wyda się drobnostką.Fot. Deante
Łazienka lśniąca czystością
W trakcie świątecznych porządków w łazience warto pamiętać o sprzątnięciu miejsc, których nie myjemy na co dzień. Płytki na ścianach, elementy oświetlenia, kąty i zakamarki wymagają dokładnego wyszorowania przynajmniej raz na jakiś czas, a generalne porządki są ku temu idealną okazją. To także dobry moment, by dokładnie wyszorować ceramikę, kabiny i baterie. Żeby ułatwić sobie to zadanie, warto już na etapie aranżacji pomieszczenia zadbać, by jego wyposażenie było łatwe do utrzymania w czystości. Urządzając pomieszczenie wybierajmy produkty o prostej formie i gładkiej powierzchni, jak baterie z linii Cynia od Deante. Brak niepotrzebnych zagłębień czy rowków sprawia, że nie osiada w nich kamień i nalot z wody, a chromowane powierzchnie są łatwe do czyszczenia. Żeby łazienka nie tylko lśniła czystością, ale wyglądała jak nowa, warto rozważyć wymianę drobnych, zużytych lub zniszczonych elementów wyposażenia, jak węże czy zakamienione aeratory lub słuchawki natryskowe. W ten sposób, niewielkim kosztem odświeżymy pomieszczenie na święta i przedłużymy trwałość wyposażenia.REKLAMA:
Kuchnia, w której chce się gotować
Przed świętami szczególnie dużo czasu spędzamy w kuchni, gotując wigilijne potrawy i szykując bożonarodzeniowe przyjęcia. Prace trwają tu do ostatniej chwili, co trzeba wziąć pod uwagę przygotowując plan porządków. Z odpowiednim wyprzedzeniem warto umyć kuchenne okna i posprzątać szafki i lodówkę. Szorowanie piekarnika, kuchenki i innych sprzętów można zostawić na później, gdyż będziemy korzystać z nich podczas gotowania. O czystość zlewozmywaka i kuchennej baterii warto dbać na bieżąco, przecierając je regularnie ścierką lub przemywając łagodnym detergentem, np. preparatem do czyszczenia zlewozmywaków stalowych marki Deante o lekkiej, żelowej konsystencji. Częsta aplikacja produktu zabezpiecza przed rdzą i nadaje połysk, a także ułatwia usuwanie trudniejszych zabrudzeń. Zmywanie blatów i powierzchni roboczych jest zdecydowanie łatwiejsze, jeśli kuchnia wyposażona jest w zlewozmywak podblatowy, jak wygodne, podwieszane komory z linii Arabeska marki Deante. Nie posiadają one zewnętrznego kołnierza wystającego ponad powierzchnię blatu, dzięki czemu łatwiej ścierać do nich wszelkie nieczystości i pozostałości po przygotowywaniu posiłków.Tuż przed przyjściem gości
Planując i wykonując świąteczne porządki z odpowiednim wyprzedzeniem, ostatnie dni przed świętami mogą upłynąć nam na komfortowym gotowaniu, strojeniu choinki i dekorowaniu wysprzątanego domu. Nie sposób jednak uniknąć przy tym zrobienia niewielkiego bałaganu. Zanim powitasz w domu gości przybyłych na świąteczną kolację warto jeszcze raz odkurzyć, umyć podłogę w łazience i przetrzeć kuchenne blaty. Co jeśli nie wszystko uda się zrobić na czas? Niewielki bałagan można ukryć. Ostatnie, nieumyte naczynia w zlewie zasłonić można dużą deską do krojenia lub schować pod specjalnymi, eleganckimi maskownicami, w jakie wyposażony jest zlewozmywak Sonatina marki Deante. Zasuwając je, możemy ukryć zgromadzone w komorach naczynia tak, by nie były widoczne dla domowników i gości. Skuteczny będzie tu każdy sposób, który pozwoli nam cieszyć się świętami w czystym, wysprzątanym domu i relaksującej atmosferze.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Deante