Odzyskać dawny urok i blask: Remmers w uzdrowiskach Krynicy Zdrój

Podziel się:
Od początków istnienia uzdrowiska budowle, które powstawały, były związane ściśle zarówno z lecznictwem jak i wypoczynkiem. Pierwszym obiektem, który spełniał przede wszystkim funkcje lecznicze były zbudowane w 1804 roku drewniane łazienki z wodą mineralną.

Fot. RemmersFot. RemmersObok nich w kilka lat później zbudowano też w formie altany pawilon nad Zdrojem Głównym.

Prawdziwy rozkwit przeżywała Krynica w drugiej połowie XIX w. dzięki rosnącej wśród arystokracji, polityków i artystów mody na leczenie w Krajowych Zakładach Kąpielowych. Pensjonaty , które wówczas powstały budowano na podmurówce, a ich charakterystycznym elementem były bogato dekorowane drewniane ganki. Pod względem stylu powstałe wówczas wille można podzielić na dwie grupy : zakopiańską - połączenie secesji ze sztuką ludowa oraz szwajcarska lub norweską, w której charakterystyczne są liczne balkoniki, misternie zdobione balustradki, oraz nadwieszone łuki i kratownice. Wśród wilii i pensjonatów ciągnących się wzdłuż centrum miasta wyróżnia się Hotel Stefania. Obiekt jest kopią pierwowzoru sprzed 100 lat, rozebrany do fundamentów i wybudowany w systemie Ytong zachował swój styl i urok.

Wykonawcą prac wykończeniowych na elewacji drewnianej była firma Krakowska Fabryka Okien Sp. z o.o., Liszki – wieloletni partner firmy Remmers na rynku małopolskim. W celu zabezpieczenia drewna świerkowego na zewnątrz zastosowano system składający się z podkładu wodnego Induline GW-200, międzywarstwy Induline ZW-400 i powłoki końcowej Induline DW-601. System ten zapewnił skuteczną ochronę przed wilgocią, odporność na warunki atmosferyczne i długotrwałą żywotność powłoki – prace wykonane były 10 lat temu, a elewacja wygląda jak nowa! Krakowska Fabryka Okien wykonała również stolarkę otworową w systemie lazurującym z użyciem środka gruntującego Induline GW-300, międzywarstwy Induline ZW-500 oraz lazury LW-700. Nowe obiekty hotelowe nawiązując do zabytkowych willi i pensjonatów Krynicy wykorzystują elementy sztuki ludowej i budownictwa zakopiańskiego.
REKLAMA:

Czterogwiazdkowy hotel Czarny Potok otwarty dla gości w 2011 roku, rozbudowany przez J.W. Construction to ogromny zespół budynków hotelowych w których dominuje kamień i drewno. Takie rozwiązanie sprawia, że architektura hotelu pozostaje w idealnej harmonii z monumentalną naturą Czarnego Potoku. Hotel ma cztery poziomy, które połączone są ze sobą szklanymi korytarzami i drewnianymi mostkami. Do zabezpieczenia mostków i barier z drewna świerkowego wykorzystano lazurę firmy Remmers – HK-Lasur. Wykonana powłoka zapewnia ochronę przed grzybami, insektami, porostami, promieniowaniem UV oraz zabezpiecza drewno przed wietrzeniem powierzchniowym. Cienka błona otula bezpiecznie drewno, nie pękając i nie łuszcząc się.

Podobne rozwiązanie zabezpieczenia elementów drewnianych, montowanych na konstrukcji metalowej zastosowano w hotelu Victoria przy ul. Puławskiego. Wykonawca prac Zakład Stolarski Bogdan Lelito zastosował system oparty na lazurze HK-Lasur i powłoce rozpuszczalnikowej Induline LL-750, która wytrzymuje ekstremalne obciążenia.

Innym obiektem hotelarskim, w którym technologie Remmers znalazły zastosowanie jest trzygwiazdkowy hotel „Motyl”. Dzięki rozbudowie i modernizacji stał się prawdziwą atrakcją miasta. W projekcie przebudowy opracowanym przez Pracownię Projektową Marka Tarko z Nowego Sącza uwzględniona została stolarka budowlana z zastosowaniem systemu lazurującego Induline. Realizacją prac zajęła się firma DREWPOL W. Szczygieł z Łabowej, która wykorzystała następujący system produktów: impregnat wodny Induline SW-900, środek gruntujący Induline GW-360 oraz warstwę nawierzchniową, lazurę Induline LW-700. Drewniane okna hotelu z fachowo nałożonymi powłokami ochronnymi nie będą potrzebowały renowacji przez wiele lat. System Induline pozwala stworzyć wyjątkowo trwałe ale też eleganckie powierzchnie.

Przedstawione pokrótce realizacje to tylko niewielka część działań firmy Remmers na terenie Krynicy. Łączy je wysoki poziom wykonania i świetny efekt estetyczny, uzyskany przez zastosowanie lazur i lakierów wysokiej jakości. Drewno to materiał o „tysiącu twarzy”, czyli o wielu rodzajach struktur i barw, o różnych właściwościach mechanicznych – podsumowuje Marek Gacek, przedstawiciel handlowy Remmersa z małopolskiego. Warto sięgać po zaawansowane produkty, aby zachować indywidualne cechy drewna i móc je eksponować przez wiele lat.

Drewno zaliczane jest do najbardziej lubianych materiałów budowlanych. Człowiek w otoczeniu tego materiału czuje się bardzo dobrze. Główne powody rosnącego zainteresowania drewnem to wyjątkowość jego cech jako surowca, praktyczna niepowtarzalność każdego wyciętego elementu oraz przytulny klimat, jaki nadaje pomieszczeniom. Z uwagi na łatwą dostępność oraz mało kłopotliwą obróbkę drewno ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Wykonuje się z niego konstrukcje dachów, elementy wykończeniowe, architekturę ogrodową i meble, a nawet całe zabudowania. Niestety, tak jak każdy materiał pochodzenia organicznego, drewno ulega degradacji biologicznej. Sinizna, pleśń, insekty, warunki atmosferyczne stanowią stałe zagrożenie dla tego solidnego materiału. Aby na długi czas zachować piękno drewna warto zastosować lazury i lakiery , które wnikają głęboko w drewno, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na procesy „oddychania” drewna. Firma Remmers już od wielu lat stawia sobie za cel działalności tworzenie zaawansowanych produktów, zapewniających ochronę także zabudowanym już elementom drewnianym.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Remmers
#czytelnia #elewacje, fasady #do ochrona #ściany #z drewno #do renowacja #remmers #zabytki #Ochrona i renowacje ścian i fasad

Więcej tematów: