Ogrodowe murki i ścianki

Podziel się:
Gabiony, beton architektoniczny, a nawet... płyty tarasowe mogą w ogrodzie spełniać rolę nie tylko użytkową, ale również ozdobną. Zwłaszcza, jeśli nasz ogród położony jest na pofałdowanym, urozmaiconym terenie.

Trawertynowe płyty równie dobrze prezentują się na pionowych powierzchniach co na tarasie. Beton architektoniczny może za to służyć jako ławka, donica, a także okładzina skarpy.Trawertynowe płyty równie dobrze prezentują się na pionowych powierzchniach co na tarasie. Beton architektoniczny może za to służyć jako ławka, donica, a także okładzina skarpy.Ścianka oporowa skarpy to najczęściej murowana lub betonowa podkonstrukcja, której wykończenie to... sprawa naszej fantazji i wrażliwości estetycznej.

Skarpa ozdobiona betonem architektonicznym

Można wykorzystać w tym celu elementy z tzw. „betonu architektonicznego” - czyli niezwykle ostatnio modnego materiału, mającego niemal nieograniczone możliwości kształtowania. Doskonale sprawdza się zarówno w formie płaskich płyt (zarówno na ścianach jak i posadzkach), większych monolitycznych elementów pełniących np. rolę ławek czy innych mebli ogrodowych, jak również elementów rzeźbiarskich o skomplikowanych formach. W każdym wypadku materiał ten wymaga jednak odpowiedniego podłoża: ściany, odpowiednio przygotowanego gruntu bądź nawet fundamentu. Jako elementy wykończeniowe ścian doskonale sprawdzają się zresztą również na przykład płyty tarasowe Trawertyn.
REKLAMA:

Co gabiony potrafią

Innym materiałem znakomicie spełniającym funkcję ściany oporowej czy obmurowania schodów gruntowych są gabiony. Prostopadłościenne kosze ze stalowej siatki wypełnione kamieniami lub żwirem nadają się także do umacniania skarp jak również jako wolno stojące elementy dekoracyjne. Zastosowanie gabionów ma nie tylko znaczenie praktyczne, ale również ozdobne. Można wypełniać je różnorodnym materiałem i nadawać różne funkcje.Zastosowanie gabionów ma nie tylko znaczenie praktyczne, ale również ozdobne. Można wypełniać je różnorodnym materiałem i nadawać różne funkcje.Sam materiał wypełniający (o ile traktujemy gabiony jako elementy dekoracyjne) zależy wyłącznie od fantazji projektanta lub właściciela ogrodu. Jedynym ograniczeniem jest tu rozmiar oczek siatki, które muszą ten materiał zatrzymać. Jednak już operowanie samym kolorem, wielkością i sposobem wykończenia kamieni stawia przed nami niemal nieskończone możliwości.

Zupełnie inny efekt dadzą kosze wypełnione łamanym granitem czy bazaltem, a inny - rzecznymi otoczakami. Poza estetyką ogromną zaletą gabionów jest fakt, że nie wymagają w zasadzie żadnej podkonstrukcji, podstawowym czynnikiem stabilizującym jest tu masa. Może być więc jednak konieczne umocowanie koszy do wcześniej przygotowanego fundamentu betonowego, jeśli planujemy użycie lekkiego wypełnienia, takiego jak na przykład elementy szklane lub z innych tworzyw, lub też jeśli planujemy zastosowanie stosunkowo niewielkich (szczególnie w rzucie) elementów wolno stojących. Do wypełnienia znakomicie nadają się również materiały organiczne, takie jak na przykład drewno. W tym wypadku należy jednak pamiętać o jego odpowiednim zaimpregnowaniu. Nawet jednak gabiony wypełnione kamieniami mają swoje ograniczenia – jeśli więc planujemy postawienie z nich ściany oporowej o znacznej wysokości, należy zwrócić się z tym do projektanta.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Libet
#czytelnia #ściany #ogrody #w ogrod #na zewnatrz_bud #do ukladanie_kostki #libet #z kostka #Mała architektura ogrodowa

Więcej tematów: