Ekonomiczne turbosolary

Podziel się:
Jednym ze sposobów zagospodarowania energii słonecznej jest ogrzewanie c.w.u. za pomocą specjalnych kolektorów słonecznych – turbosolarów. Urządzenia te dogrzewają również pomieszczenia oraz ogrzewają wodę w basenach.

Zestaw kilku turbosolarów może w miesiącach letnich, przy odpowiednim nasłonecznieniu, całkowicie pokryć zapotrzebowanie 3-5 osobowej rodziny na ciepłą wodę. Przy określaniu liczby paneli należy wziąć pod uwagę wielkość dziennego zużycia ciepłej wody w rodzinie, a także rodzaj wykorzystywanych kolektorów. Przyjmuje się, że jeden panel Turbosolar®I ogrzeje ok 100 l na dobę, co daje możliwość pokrycia rzeczywistego zużycia ciepłej wody użytkowej wynoszącego 80-100 l dla jednej osoby w ciągu jednego dnia.

Fot. MakrotermFot. MakrotermKolektor rurowy Turbosolar®I składa się z absorbera, który "zamknięty" został w szklanej rurze. Próżnia panująca w każdej z rur jest doskonałym izolatorem, dzięki czemu urządzenie cechuje się mniejszymi stratami ciepła niż kolektor płaski. Dodatkowo, jego zewnętrzne rury umożliwiają skupienie większej ilości promieni słonecznych, niezależnie od kierunku ich padania. Kolektor rurowy osiąga sprawność wolniej niż płaski, w którym promienie słoneczne padają bezpośrednio na absorber, jednak – dzięki możliwości "wyłapywania" promieni padających pod różnym kątem – działa efektywnie również przy mniejszym nasłonecznieniu. Izolacja próżniowa sprawia, iż kolektor ten nie jest podatny na straty ciepła w okresach chłodniejszych oraz zimowych, co w skali całego roku czyni go bardziej wydajnym od kolektora płaskiego. 
REKLAMA:

Kolektor płaski Turbosolar®III składa się z absorbera przykrytego taflą szkła, w obudowie zwanej wanną. Ten typ kolektora działa najbardziej efektywnie, gdy promienie słoneczne padają bezpośrednio na jego powierzchnię. Doskonale sprawdza się w miesiącach letnich – dzięki dużemu nasłonecznieniu zapewni pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę nawet w 100 %. Cechuje się jednak niską wydajnością w okresach chłodniejszych. Dlatego polecany jest do domków letniskowych, pensjonatów działających głownie w sezonie letnim czy do domów znajdujących się na terenach górzystych i nadmorskich, gdzie nasłonecznienie w ciągu roku jest większe niż w pozostałych częściach kraju.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud
#czytelnia #eko #obud #slonce #solar #w zewnatrz_bud #Kolektory słoneczne

Więcej tematów: