Zagospodarowując teren wokół domu najczęściej planujemy trawniki, urokliwe zakątki ze skalniakami, romantycznymi mostkami, kwiatowymi rabatami czy oczkami wodnymi. Słowem – ogród ma być ozdobą posesji, miejscem wypoczynku, przestrzenią, która sprzyja regeneracji sił i psychicznemu oraz fizycznemu relaksowi. Ale warto zastanowić się, czy – oprócz estetycznej – nie warto nadać przynajmniej niewielkiemu fragmentowi ogrodu funkcji praktycznej.

Zaprojektowanie, założenie i pielęgnacja niewielkiego ogródka warzywnego to bardzo proste i nieskomplikowane zadanie. Wystarczy wybrać optymalne miejsce, zaplanować, co posadzimy, gdzie i w jakich ilościach, a następnie przygotować glebę. Kiedy już wysiejemy nasiona i posadzimy sadzonki, pozostaje nam zadbać o systematyczne podlewanie roślin i usuwanie chwastów.

REKLAMA:
Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie, jaki odczyn pH i jaką zawartość składników pokarmowych NPK ma gleba w naszym warzywniaku. Do jej użyźnienia wykorzystuje się kompost, pozytywnie wpływający na zdolność zatrzymywania i wchłaniania przez nią różnych składników, a także minimalizujący wypłukiwanie nawozów. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, dokonujemy jej wapnowania, które poprawi strukturę gleby i jej dotlenienia. W przypadku gleby zasadowej, zakwaszamy ją poprzez dodanie do ziemi ogrodowej np. igieł sosnowych czy torfu i ściółki leśnej.
Zastosowanie nawozów przed siewem nasion zależy od potrzeb i właściwości gleby. W końcowym etapie tworzenia ogródka warzywnego należy podłoże przemieszać i wyrównać. Gdy osiądzie, grabimy teren, siejemy lub sadzimy warzywa i zioła.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: honda