Pozbawione izolacji termicznej i akustycznej instalacje – np. grzewcza, klimatyzacyjna, c.w.u. itd. – generują straty ciepła, uciążliwe hałasy. Skraca się też ich żywotność. Aby usunąć te niedogodności, warto podczas remontu zdecydować się na efektywną i profesjonalnie zamontowaną izolację instalacji. Wybór materiałów do tego przeznaczonych jest bardzo szeroki.

Dostosowane do potrzeb
Producenci oferują specjalne otuliny do konkretnych zastosowań, by optymalnie pasowały do warunków, w których będą funkcjonować. Najważniejszym zadaniem każdego z tych produktów jest eliminowanie niekontrolowanej wymiany ciepła z otoczeniem i minimalizowanie strat, co ma bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Jednak poza tym izolatory dedykowane konkretnym rozwiązaniom posiadają unikalne parametry i cechy – inne, jeśli przeznaczony jest do montażu w instalacji c.w.u., inne dla instalacji solarnej, a jeszcze inne dla np. klimatyzacyjnej.REKLAMA:
Ważny montaż
Nawet optymalnie dopasowany izolator nie pomoże, jeśli zostanie źle zamontowany. Izolacja rur i przewodów wymaga nierzadko użycia specjalistycznych narzędzi i preparatów, np. kleju o specyficznych właściwościach. Warto skorzystać z dedykowanego produktu, ponieważ pozwala on uzyskać najwyższą wydajność, trwałość a także bezpieczeństwo i komfort pracy. Ponadto, jeśli ma np. konsystencję żelu, wygodnie się go aplikuje, a poza tym nie kapie i nie tworzy zacieków. Ta właściwość preparatu jest ważna podczas montażu izolacji od dołu albo gdy nie chcemy pobrudzić powierzchni bezpośrednio pod izolowanym elementem.
Doskonała szczelność
Problemem, z którym należy poradzić sobie podczas izolowania instalacji, jest ryzyko pojawienia się mostków cieplnych. Pojawiają się one w miejscach o zwiększonym przewodnictwie cieplnym (np. tam, gdzie metalowe obejmy, którymi rury są przymocowane do ścian, ściskają materiał izolacyjny), a ich skutkiem są nie tylko straty ciepła, ale także ryzyko pojawienia się na ścianach zacieków. W celu uniknięcia tych problemów, warto zdecydować się na mocowanie, które nie powoduje zbytniego ściskaniu i jednocześnie minimalizuje przewodnictwo cieplne. Lekkie, posiadające właściwości antykondensacyjne uchwyty doskonale sprawdzają się przy mocowaniu większości otulin na bazie spienionego kauczuku. W skład systemu wchodzą element nośny, zapobiegający ściskaniu izolatora, i element izolacyjny, skutecznie hamujący przenikanie ciepła.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Armacell