Jak zapewnić bezpieczne instalacje grzewcze

Podziel się:
Korzystając z instalacji wodno-kanalizacyjnej czy grzewczej rzadko zastanawiamy się nad zasadami ich funkcjonowania i trwałością poszczególnych elementów. Oczekujemy, że zawsze będą one szczelne, sprawne, bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. Powinniśmy jednak zastanowić się, jak wydłużyć ich żywotność.

Fot. AFRISOFot. AFRISOInstalacja grzewcza w budynkach jednorodzinnych może być zasilana kotłem na paliwo stałe (instalacja typu otwartego) lub kotłem gazowym bądź olejowym (system zamknięty). O tym, jaki system wybrać, decyduje inwestor biorąc pod uwagę swoje możliwości finansowe, dostęp do poszczególnych rodzajów paliw.

Co powinno wchodzić w zakres instalacji grzewczej i zasady zabezpieczania źródła ciepła określają stosowne normy i rozporządzenia. Ponadto każdy producent kotłów precyzyjnie określa własne zalecenia i uwagi, które dołączane są do instrukcji obsługi urządzeń. Przestrzegając ich, użytkownik utrzymuje gwarancję i zdecydowanie wydłuża sprawność kotła. Problem w tym, że wielu właścicieli rezygnuje z ich wdrażania z uwagi na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Tymczasem w większości przypadków inwestycja w dodatkową sprawność kotła, np. zawór mieszający na starcie, podnosi efektywność i ekonomiczność jego pracy, a tym samym zmniejsza wydatki ponoszone na produkcję ciepła.
REKLAMA:

Nie tylko kocioł ma wpływ na wydajność i skuteczność pracy oraz komfort korzystania z instalacji grzewczej. Równie duże znaczenie ma układ rur, grzejników itp., jakość zastosowanych materiałów oraz poprawność ich montażu. Nie warto tej czynności powierzać przypadkowym osobom – błędy popełnione na tym etapie są kosztowne, nie warto więc narażać się na nie.

Wybierając ekipę montażową, sprawdźmy, czy ma doświadczenie w podobnych robotach, czy jej członkowie dysponują certyfikatami producentów systemów, potwierdzającymi, że przeszli organizowane przez nich szkolenia. Systematyczne uczestnictwo w tego typu wydarzeniach pomaga wykonawcom zapoznawać się z nowymi i ulepszonymi rozwiązaniami, technikami i technologiami.

Oprócz tego warto też we własnym zakresie zapoznać się z ogólnymi przynajmniej informacjami dotyczącymi prac, jakie będą w naszym domu czy mieszkaniu wykonywane. Nie musimy znać się dokładnie – wystarczy podstawowa wiedza, która umożliwi zadanie fachowcowi rozsądnego pytania i zrozumienie jego odpowiedzi. Gdzie szukać wiedzy i porad? Każdy liczący się producent zarówno on-line jak i w formie papierowych broszur udostępnia informacje dotyczące istotnych tematów, czyli tzw. FAQ (ang. Frequently Asked Questions). To zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. W każdej chwili można też zadzwonić do działu pomocy technicznej.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: AFRISO
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #afriso #Instalacje grzewcze

Więcej tematów: