Pompy grzeją i chłodzą

Podziel się:
Systemy grzewcze oparte o niskotemperaturowe źródła ciepła odnotowują rosnące zainteresowanie wynikające przede wszystkim z ich energooszczędności i ekonomiczności użytkowania. Wprawdzie nakłady inwestycyjne są wyższe w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, jednak komfort i wygoda użytkowania, a także niskie koszty eksploatacji zachęcają do ich montażu.

Jako źródło ciepła wykorzystywane są najczęściej kotły kondensacyjne olejowe lub gazowe oraz pompy ciepła. Walorem tych ostatnich jest bez wątpienia możliwość wyposażenia ich w funkcję pozwalającą na odwrócenie dolnego i górnego źródła ciepła, dzięki czemu zimą pompa jest wykorzystywana do grzania, a latem do chłodzenia.

Fot. PURMOFot. PURMOFot. PURMOFot. PURMO
Odwrócenie obiegu pompy ciepła pozwala na uzyskanie latem komfortowych temperatur w pomieszczeniach. W przypadku gruntowych pomp ciepła pobierających energię z gruntu, powietrza lub wody, dolnym źródłem jest kolektor poziomy lub sonda pionowa. Znajdują się one w gruncie, na poziomie, który zapewnia stabilną temperaturę wynoszącą przez cały rok ok. 10°C. Dzięki temu latem czynnik chłodzi wodę w instalacji, zapewniając przyjemny chłód, zimą zaś podgrzewa ją. Zaletą rozwiązania jest to, że nie trzeba budować instalacji klimatyzacyjnej, wyeliminowane jest też niebezpieczeństwo pojawienia się chorobotwórczych bakterii czy glonów. By móc korzystać zarówno z funkcji grzewczej, jak i chłodzącej, instalację należy wyposażyć w odpowiednie emitery. Może to być płaszczyzna podłogi, ściany lub sufitu, klimakonwektor czy grzejnik kanałowy.
REKLAMA:

Ogrzewanie płaszczyznowe – grzeje i chłodzi

Mało który z inwestorów zlecających montaż instalacji ogrzewania podłogowego ma świadomość, że dokładnie ten sam system można wykorzystać latem do chłodzenia pomieszczeń. Warunkiem jest, oczywiście, zastosowanie jako źródła ciepła pompy ciepła. Plusem rozwiązania jest fakt, że instalacja nie wymaga żadnych modyfikacji, a zastosowanie regulatorów wyposażonych w dodatkowy moduł do chłodzenia pozwala na ręczne lub automatyczne przechodzenie z jednego trybu pracy na drugi. Dzięki regulatorom możliwa jest ponadto kontrola wilgotności powietrza – jeśli przekroczy ona wartość graniczną, urządzenie wyłączy chłodzenie, by zapobiec wykroplenie się pary wodnej na posadzce. Funkcja chłodzenia umożliwia zapewnienie w pomieszczeniu komfortowej temperatury nawet gdy na zewnątrz panują upały.

Fot. PURMOFot. PURMOFot. PURMOFot. PURMO

Konwektor, który chłodzi

Innym sposobem na zapewnienie przyjemnej temperatury latem jest montaż klimakonwektora, który zimą ogrzeje pomieszczenie, a latem je schłodzi dzięki konwekcji wymuszonej wentylatorem. Dzięki współpracy z pompą ciepła, która latem działa w cyklu odwróconym, do wymiennika klimakonwektora trafia chłodna woda. Schładza ona powietrze, które następnie jest nawiewane do pomieszczeń za pomocą zintegrowanego wentylatora o zmiennym ustawieniu prędkości obrotów. Wyposażenie urządzenia w niezależny panel sterujący pozwala na szybkie uzyskanie oczekiwanej temperatury. Klimakonwektor Vido jest dostępny w wersji dwu lub czterorurowej.

Kanałowe grzanie i chłodzenie

Nowoczesne konstrukcje niektórych grzejników kanałowych pozwalają na zastosowanie tych urządzeń nie tylko w celach grzewczych, ale także chłodzących – w zależności od podłączonego źródła zasilania. Współpraca z pompą ciepła zapewnia uzyskanie za jego pomocą komfortowych temperatur niezależnie od pory roku. Dzięki dwom działającym niezależnie obiegom grzejnik może być jednocześnie podłączony do dwóch różnych źródeł dostarczających ciepło i chłód. Ciepłe/chłodne powietrze jest dystrybuowane za pomocą wentylatorów. Do odprowadzania kondensatu służy otwór odpływowy z zasyfonowaniem.

Grzejniki te świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach z dużą ilością przeszkleń. Instalowane są w podłodze, wzdłuż ścian, okien tarasowych lub innych powierzchni przeszklonych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Purmo
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #w podloga #purmo #pompa_ciepla #pompa #Pompy ciepła

Więcej tematów: