Ekspozycja generatora fotowoltaicznego

Podziel się:
Energia słoneczna docierająca do powierzchni modułów fotowoltaicznych tworzących generator prądu stałego jest uzależniona od chwilowego położenia Słońca względem niego.

Gęstość strumienia energii słonecznej odniesiona do jednostkowej powierzchni jest najwyższa dla promieniowania padającego prostopadle na płaszczyznę generatora. Jednocześnie ilość energii ograniczana jest przez drogę strumienia promieniowania w atmosferze - im droga dłuższa, tym mniej energii dociera do powierzchni ziemi. Biorąc pod uwagę oba czynniki można z powodzeniem oszacować najodpowiedniejszy kąt nachylenia generatora fotowoltaicznego w danej chwili lub średnio w roku.

Fot.AurinkoncepFot.Aurinkoncep

Optymalny kąt nachylenia generatora fotowoltaicznego przy danej wysokości Słońca:
αs - wysokość słońca, β - kąt nachylenia generatora fotowoltaicznego, ϴz - kąt zenitalny (90° - αs)
Z perspektywy obserwatora znajdującego się na powierzchni Ziemi, Słońce znajduje się w pozornym ruchu ze wschodu na zachód wznosząc się na ponad horyzont na pewną wysokość kątową (αs). Im Słońce jest wyżej tym krótsza droga promieniowania w atmosferze, zatem większa energia docierająca do powierzchni ziemi. Maksymalną wysokość na półkuli północnej Słońce osiąga w dniu przesilenia letniego 21 VI, może być ona obliczona dla dowolnego punktu o szerokości geograficznej (ϕ) większej niż 23,45° z równania: . Na przykład dla Warszawy (ϕ=52,25°) maksymalna wysokość Słońca wyniesie 61,2°. Pamiętając o warunku prostopadłości promieniowania, generator fotowoltaiczny należy ustawić tak aby jego kąt nachylenia (β) i wysokość słońca (αs). uzupełniały się do 90° , czyli pod kątem 28,8° (Warszawa) przy ekspozycji na południe. Dla odpowiedniego uśrednienia kąta nachylenia przy mniejszych wysokościach (miesiące wiosenne i letnie) dobrze jest przyjąć tolerancję + 5-10°. Należy również dokonać korekty przy ekspozycjach znacząco odbiegających od południa (zachodnich i wschodnich), w przypadku których lepszym rozwiązaniem może się okazać zmniejszenie kąta tak aby ograniczyć czas kiedy Słońca znajduje się z tyłu generatora.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Aurinkoncept
#czytelnia #fotowoltaika #eko #aurinkoncept #Panele fotowoltaiczne

Więcej tematów: