Mimo iż termin wdrożenia dyrektywy 2009/28/WE dotyczącej odnawialnych źródeł energii minął w grudniu 2010 roku, w Polsce nadal nie dostosowano przepisów do unijnych regulacji. Wprawdzie projekt stosownej ustawy został przygotowany, nadal jednak nie wszedł w życie.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że biurokracja i brak czy też zaledwie symboliczne wsparcie finansowe ze strony instytucji państwowych skutecznie potrafią zniechęcić nawet zdeklarowanego ekologa. Tymczasem wystarczyłoby ok. 800 km2 paneli fotowoltaicznych, by w pełni pokryć zapotrzebowanie naszego kraju na energię elektryczną.

Jak do fotowoltaiki podchodzą inne kraje
Dynamiczny rozwój fotowoltaiki to ostatnie dziesięciolecie. W 2011 r. w Europie zainstalowano ponad 21,5 MWp, rok wcześniej zdecydowanie mniej, bo 13,7 MWp. Całkowita wartość instalacji fotowoltaicznych na koniec 2011 roku kształtowała się na poziomie ponad 51,3 MWp. W UE 2% wytwarzanej energii pochodzi z fotowoltaiki; pokrywa ona też 4% szczytowego zapotrzebowania. Niewątpliwie walorem Słońca jako źródła energii jest fakt, że dostarcza jej ono w ciągu dnia, kiedy też przypada szczyt zapotrzebowania na nią. Liderem na europejskim rynku paneli fotowoltaicznych są Niemcy, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat tak pozyskana energia w miesiącach letnich zaspokajała nawet do 50% zapotrzebowania.REKLAMA:
Równie dynamicznie rozwija się fotowoltaika we Włoszech, które w 2011 roku miały 9GWp przyrostu mocy. Ponadto instalacje fotowoltaiczne powstają w wielu innych krajach. W Niemczech małe i średnie instalacje budowane są przez inwestorów indywidualnych – duża część z nich to instalacje małej mocy, nastawione na zaspokajanie potrzeb inwestora a nie traktowane jako źródło dochodu. Pomocne w ich rozwoju mają być Inteligentne Sieci Energetyczne, które – zgodnie z unijnymi dyrektywami - muszą zostać do 2020 roku wdrożone we wszystkich krajach w celu poprawy energooszczędności.

Czy warto inwestować w panele słoneczne
Czy jest zasadność inwestowania w fotowoltaikęw Polsce? Jak już wspomniano, przeciętny człowiek widzi i uznaje korzyści z korzystania z biomasy, wiatru, jednak panuje przekonanie, że w naszym kraju promieniowanie słoneczne jest zbyt słabe, by zaspokoić potrzeby, a przede wszystkim – by zagwarantować opłacalność inwestycji. To prawda, że polskie zasoby energii słonecznej wyrażane w nasłonecznieniu są umiarkowane. Ale prawdą jest też, że mamy warunki niemal identyczne pod tym względem jak Niemcy czy północna Francja, a zdecydowanie lepsze niż np. Dania czy Szwecja, gdzie energia słoneczna z powodzeniem jest przetwarzana i konsumowana. Inwestycje te są jak najbardziej uzasadnione, potrzeba jednak odpowiednich uregulowań prawnych oraz wsparcia finansowego dla zainteresowanych rozwojem tej dziedziny. Bez specjalnych programów wspierających i dopłat szanse na dynamiczny wzrost powierzchni zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są niewielkie, ponieważ nadal produkcja energii z fotowoltaiki jest droższa niż z paliw kopalnych.


Kilka ważnych pojęć:
fotowoltaika (PV) – to dziedzina zajmująca się przekształceniem światła słonecznego w prąd przy wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego, który jest uzyskiwany w różny sposób w zależności od rodzaju ogniwanatężenie promieniowania słonecznego – to chwilowa moc Słońca wyrażona w Watt/m2, dla Polski kształtuje się ono w przedziale 900 – 1200 kWh/m2;nasłonecznienie – określa zasoby energii słonecznej w określonym miejscu i czasie i wyrażane jest m.in. w kWh/m2/dzień, miesiąc, rok; średnie roczne nasłonecznienie w Polsce kształtuje się na poziomie ok. 1000 kWh/m2, z kolei średnia suma nasłonecznienia to ok. 1600 godzin;
usłonecznienie – jest to parametr stricte meteorologiczny, to liczba godzin słonecznych, czyli ten czas, kiedy promieniowanie słoneczne pada na ziemię bezpośrednio;
absorpcja – czyli pochłanianie energii promieniowania słonecznego;

ogniwo solarne – to element umożliwiający konwersję energii promieniowania w prąd; pojedyncze ogniwo jest w stanie wytworzyć średnio do ok. 2 W energii elektrycznej
moduł fotowoltaiczny – określona liczba połączonych z sobą szeregowo lub równolegle ogniw solarnych, mają powierzchnię do 1 m2, dzięki trwałej i hermetycznej obudowie cechuje je wieloletnia trwałość, a także odporność na destrukcyjny wpływ warunków atmosferycznych, zanieczyszczenia, korozję itp.;
panel fotowoltaiczny – to grupa połączonych z sobą równolegle lub szeregowo modułów wytwarzających prąd stały; w zależności od projektu i przeznaczenia może pracować przy niskim lub bardzo wysokim napięciu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud