Trendy w budownictwie szybko się zmieniają, przynosząc nowe, często zaskakujące rozwiązania. Wraz z ich rozwojem, zyskaliśmy szerokie możliwości aranżacyjne i bogate wzornictwo wyrobów stolarki otworowej. Dzięki temu, ewolucji uległa również funkcja bramy garażowej – dziś może ona decydować o charakterze fasady budynku i wpływać na wygląd okien.

Modne kontrasty
Obecnie „na czasie" są kontrasty, wykorzystujące dobór barw i wzorów na zasadzie przeciwieństw, wyraźnie podkreślające odrębność poszczególnych elementów ubioru. Kobiety poszukują, z pozoru do siebie niepasujących, akcesoriów o zupełnie odmiennym charakterze. Ta moda przenika również do architektury, czego efektem są zmiany, choćby w estetyce fasady budynku.– W przypadku bram garażowych do domów jednorodzinnych, kwestiami technicznymi i funkcjonalnością zajmują się zazwyczaj panowie, natomiast panie dużą uwagę przywiązują do kolorystki i wyglądu konstrukcji. Modne jeszcze do niedawna ujednolicanie wyglądu elementów okiennych i drzwiowych powoli jest zastępowane doborem elementów na zasadzie kontrastu – mówi Grzegorz Koc z Działu Rozwoju Produktu i Szkoleń firmy WIŚNIOWSKI, producenta bram, ogrodzeń oraz stolarki stalowej i aluminiowej, członka Związku POiD. Takie zestawienie może przynieść niezwykle oryginalny a zarazem estetyczny efekt końcowy.

– Jeżeli chcemy wyróżnić nasz dom i nadać mu niepowtarzalny wygląd, możemy pokusić się o wybór bramy garażowej w innym niż elewacja budynku kolorze. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie uchroni nas przed zbytnim dysonansem estetycznym. W przypadku budynków o klasycznej bryle i spokojnym stylu, możemy zamontować bramę i pozostałą stolarkę o ton czy dwa różniącą się od wybranego koloru elewacji. Z pewnością przyciągnie to wzrok, jednak nie wprowadzi w obserwatorach poczucia zbytniego zaburzenia harmonii – radzi architekt Andrzej Gałecki, Doradca Domowy.pl z Białegostoku – Gdy zdecydowaliśmy się na wybudowanie domu w nowocześniejszym stylu, możemy posunąć się nieco dalej i odważniej wybrać stylistykę bramy. Nie obawiając się eksperymentów kolorystycznych warto zastanowić się nad paletą burgundów czy zieleni. Z pewnością uatrakcyjnią one wygląd domu i pozwolą nam podążyć za aktualnymi trendami – dodaje architekt.
REKLAMA:
Zróżnicowana kolorystyka i wzornictwo
Zmiana postrzegania garażu, jako elementu, który nie musi być „estetycznie" zintegrowany z bryłą budynku, pozwala również na zmianę kolejności myślenia. Często bramę garażową wybieramy na końcu – tak, by jej wygląd dopasowany był do charakteru okien i drzwi. Warto jednak zastanowić się nad odwróceniem tej zależności. W efekcie, to wygląd skrzydła bramy może determinować estetykę pozostałych elementów fasady obiektu, a nie odwrotnie.
– Bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami kontrastów czy też bardziej „tradycyjnego" podejścia, musimy zwrócić uwagę na to, aby brama garażowa, którą wybieramy, charakteryzowała się wysoką jakością. Dzięki zakupowi sprawdzonych rozwiązań renomowanych producentów, możemy być pewni, że użytkowany przez nas wyrób zapewni bezpieczeństwo, będzie trwały i zagwarantuje komfort obsługi. W końcu brama ma nam służyć przez długie lata – radzi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji skupiającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej w Polsce. Estetyczna i funkcjonalna brama garażowa może znacznie „ożywić" fasadę budynku i nadać jej zupełnie nowy, niepowtarzalny charakter.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wiśniowski