Dotacje z funduszy unijnych 2014

Podziel się:
Począwszy od 1 stycznia br. rozpoczął się nowy okres finansowania projektów w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

Kwota, jaką dysponować będzie program, to niemal 28 miliardów euro. Głównymi beneficjentami będą organy odpowiedzialne za transport i energetykę - dotacje na inwestycje promujące zrównoważony transport i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych wynieść mogą ponad 19 mld euro. Znacznie mniej, ale też poważną kwotę – 4,3 mld euro – przewidziano na wsparcie projektów koncentrujących się na ochronie środowiska naturalnego i wspieraniu efektywności wykorzystania zasobów. Dotowane będą projekty skupiające się na zagadnieniach związanych z gospodarowaniem odpadami i rekultywacją zdegradowanych terenów.
REKLAMA:

Część środków finansowych – niemal 3,5 mld euro – zarezerwowana została na inwestycje związane ze zwiększaniem efektywności energetycznej i zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Jest szansa, że kryteria formalne zostaną tak sformułowane, że unijne wsparcie realnie przełoży się na wdrożenie innowacyjnych technologii. Zgodnie z projektem Ministerstwa Infrastruktury, beneficjentami programu będą przede wszystkim firmy i instytucje wdrażające instalacje umożliwiające produkcję energii z odnawialnych źródeł oraz rozwiązania pozwalające na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego. Mogą to być zarówno projekty małych elektrowni wiatrowych, ociepleń budynków, jak i energooszczędnych systemów oświetlenia.
Nie ma jeszcze szczegółowych wytycznych odnośnie konkursów na konkretne działania promujące gospodarkę niskoemisyjną – powinny zostać one opracowane i podane do wiadomości w I kwartale br.

Priorytety Inwestycyjne w ramach 4 zestawu celów tematycznych

– „wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach”:
Promowanie produkcji i dystrybucji odnawialnych źródeł energii (OZE);
Promowanie efektywności energetycznej i użycia OZE w przedsiębiorstwach;
Wspieranie efektywności energetycznej i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturach publicznych i sektorze mieszkaniowym;
Rozwój i wdrażanie inteligentnych systemów dystrybucji energii na niskich i średnich poziomach napięcia;
Promowanie strategii niskoemisyjnych dla wszystkich typów obszarów, w szczególności na obszarach miejskich, w tym wspieranie zrównoważonego transportu miejskiego oraz podejmowania odpowiednich działań adaptacyjnych i mitygacyjnych (mitygacja – zmniejszanie, łagodzenie skutków nadmiernej emisji) ;
Promowanie badań, innowacji i adaptacji do technologii niskowęglowych;
Promowanie wysokosprawnej kogeneracji energii cieplnej i elektrycznej w oparciu o popyt na użytkową energię cieplną (kogeneracja – wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym).

(E)
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Gospodarka niskoemisyjna w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata
#wiadomości #finanse #prawo

Więcej tematów: