Remont instalacji grzewczej w kamienicy

Podziel się:
Mieszkanie w kamienicy ma swój urok, ale też mankamenty. Jednym z nich jest na ogół konieczność dostosowania do współczesnych wymagań wewnętrznych instalacji. W przypadku instalacji grzewczej często musimy wymienić ją całościowo; bywają jednak sytuacje, że gruntowna modernizacja była wykonana wcześniej, my musimy tylko zmienić grzejniki.

Fot.PurmoFot.Purmo

Nowe grzejniki

Ważną kwestią jest dostosowanie przyłączy do instalacji starego typu, które były projektowane według innych standardów niż obecnie. Mają one podłączenie boczne i inny rozstaw króćców przyłączeniowych – odległość od osi króćca zasilania, do którego wpływa woda grzejna, do osi króćca powrotu, którym woda wypływa z grzejnika wynosi 50 cm, dlatego warto szukać tzw. grzejników renowacyjnych, które są przez producentów fabrycznie przygotowane do montażu w starych instalacjach. Dzięki wymianie urządzeń mamy możliwość ograniczenia kosztów ogrzewania, ponieważ większość nowoczesnych produktów ma małą pojemność wodną, a także jest wyposażona w zawory termostatyczne.

Grzejniki muszą być dostosowane do typu instalacji w danym budynku. Należy sprawdzić, z jakich rur jest ona zbudowana, ponieważ nie każde metale można łączyć. Jeśli mamy instalację miedzianą i planujemy zamontować aluminiowe grzejniki członowe, niezbędne jest użycie dodatkowych przekładek dielektrycznych. Ponadto konieczne jest określenie wydajności cieplnej, czyli mocy grzejnika. Najlepiej jeśli zrobi to projektant instalacji – nie tylko w kamienicach podlegających nadzorowi konserwatora zabytków.

Roman Strzelczyk. Fot. PurmoRoman Strzelczyk. Fot. Purmo- Ważnym aspektem przed montażem nowych grzejników jest także płukanie całej instalacji z użyciem odpowiedniego płynu czyszczącego. To istotne dla późniejszego sprawnego działania instalacji i grzejników. Usunięte zostaną osady zgromadzone w przewodach, które mogłyby zanieczyścić lub nawet uszkodzić nowe grzejniki, szczególnie te płytowe – radzi Roman Strzelczyk z Purmo.

Grzejniki żeliwne najprościej zastąpić nowoczesnymi członowymi, które mają zmniejszoną pojemność wody, ale podobne wzornictwo. Na rynku są też np. grzejniki stalowe w wersji modernizacyjnej, tzw. renowacyjne – płytowe lub członowe, o rozstawie króćców 50 cm.
REKLAMA:

Remont całej instalacji

To w starych kamienicach właściwie niezbędna inwestycja. Oznacza większe nakłady finansowe, ale eliminuje ograniczenia w zakresie wyboru możliwych do zamontowania urządzeń. Fot. PurmoFot. PurmoProjekt nowej instalacji może uwzględnić albo podłączenie dolne (do podłogi), albo po prawej lub po lewej stronie - w przypadku grzejników stalowych płytowych i niektórych modeli grzejników żeliwnych i konwektorowych. Innym sposobem jest podłączenie dolne środkowe – króćce przyłączeniowe znajdują się na środku u dołu grzejnika. Większość grzejników żeliwnych oraz aluminiowe wymagają podłączenia bocznego. Dostępne jest także podłączenie krzyżowe - rura zasilająca wchodzi u góry grzejnika z jednej strony, natomiast powrotna wychodzi po przeciwnej stronie u dołu grzejnika.

W starym stylu

Mieszkanie w kamienicy ma swój niepowtarzalny styl. Warto podkreślić go odpowiednio dobranymi grzejnikami. Na rynku na pewno znajdą się urządzenia, które spełnią nasze oczekiwania tak pod względem parametrów i mocy cieplnej, jak i designu. Świetną propozycją są grzejniki stylizowane na stare, żeberkowe, np. wygięte w łuk, dzięki czemu świetnie prezentują się w wykuszach, nietypowych wnękach.

Na prąd

Piec kaflowy to prawdziwa ozdoba wnętrza, która może pełnić też funkcję użytkową. Wystarczy zamontować elektryczny wkład. W wysokich wnętrzach świetnie prezentują się też grzejniki elektryczne, zwłaszcza te wykonane z konglomeratu granitowego, płaskie i eleganckie grzejniki. Wyposażone są w termostaty, co sprawia, ze włączają się tylko, gdy w pomieszczeniu temperatura spadnie poniżej ustalonej przez użytkownika.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Purmo
#czytelnia #grzejnik #instalacje #purmo #do remont #Ogrzewanie - ogólnie

Więcej tematów: