Beskidy, malownicze okolice Dukli – tu mieszka Janusz Wrzecionko, nazywany przez wszystkich Jasiem. To wyjątkowy artysta zajmujący się rzeźbą, robieniem drewnianych mebli, przede wszystkim jednak budowaniem niezwykłych kamiennych pieców i kominków.

Góry to teren, na którym nie mieszka się zbyt łatwo. Zimy są długie, zdarzają się awarie prądu, stąd duża popularność drewna jako źródła energii. Jest tu go pod dostatkiem ze względu na okoliczne lasy. Drewnem pali się w piecu, kominku czy kuchni w niemal każdym domu. A w wielu z nich spotkać można kamienne dzieła Janusza Wrzecionko.

Niektóre z nich z zewnątrz w całości wyłożone są precyzyjnie ułożonymi kawałkami kamieni, inne zostały pokryte glinianą polepą z pojedynczymi widocznymi głazami. Polepa najczęściej jest bielona, ale zdarza się, że ktoś woli zostawić ją w naturalnym kolorze, doceniając jej piękno.
– Jaś jest prawdziwym artystą. Gdy bierze kamień, zachowuje się jak poeta tworzący wiersz. Dba o każdy najmniejszy szczegół. Dlatego w wyniku jego pracy powstaje dzieło sztuki – zdradził nam Piotr, w domu którego stoi jedna z realizacji artysty.


Przy niektórych realizacjach współpracuje z innymi specjalistami – obsadzenie wkładu kominkowego, instalację kominka z płaszczem wodnym czy kuchni z podkową woli powierzyć osobom, które specjalizują się w tych dziedzinach. Do jego zadań należy ustalenie całej koncepcji wspólnie z właścicielem domu oraz odpowiedzialność za budowę i ostateczny wygląd pieca.

Świetnie zna pobliskie okolice, potrafi polecić najlepsze miejscowe sery owcze. Ostatnio absorbuje go sprawa wiatraków prądotwórczych, które mają stanąć blisko zabudowań mieszkalnych oraz terenów chronionej przyrody, wbrew woli tutejszych mieszkańców.
– Beskidy są miejscem, gdzie człowiek może swobodnie oddychać i gdzie szuka spokoju. Rozwija się tu natura. Ludzie nie powinni tego niszczyć – podkreśla Jasio. Życzymy mu, aby tym razem walka z wiatrakami okazała się zwycięska.
Pełna wersja artykułu ukazała się w numerze 1(38)2014 czasopisma Świat Kominków.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud.pl