Wybieramy blachodachówkę

Podziel się:
O funkcjonalności i trwałości pokrycia decyduje nie jego wygląd, lecz jakość. Dlatego estetyka, podobnie jak cena, powinna być tylko jednym z parametrów branych pod uwagę przy wyborze materiału. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Fot. RuukkiFot. RuukkiProdukt najtańszy, o niekiedy trudnym do ustalenia pochodzeniu, nie daje gwarancjo odporności i trwałości. Decydując się na taki materiał, inwestor ryzykuje pojawienie się odbarwień i korozji, a więc szybszą degradację pokrycia.

Zdecydowanie lepszą opcją jest skorzystanie z oferty renomowanego producenta, który gwarantuje wysoką jakość oferowanych blach dachowych. Udzieli też na nie gwarancji, w której przypadku ważna jest nie tylko długość, ale też jej zakres – najlepsze produkty uzyskują gwarancję nawet do 50 lat.

1. Ważny rdzeń

Serce blachodachówki, czyli stalowy rdzeń, determinuje jakość i trwałość produktu. Rdzeń wytwarzany jest z różnych, odpowiednio dobranych gatunków stali. Optymalnym rozwiązaniem jest dysponowanie przez producenta własnymi hutami, gdyż umożliwia to przestrzeganie reżimu technologicznego na wszystkich etapach produkcji.

Producenci blachodachówek, którzy kupują blachy,nie mają własnych hut, powinni dysponować system kontroli zapewniający zakup najwyższej jakości produkt do produkcji pokrycia. Dzięki temu jest on w stanie zaoferować blachę wysokiej jakości, o wysokich parametrach technicznych i użytkowych.

Fot. RuukkiFot. Ruukki

2. Zabezpieczenia

Do produkcji blaszanych pokryć dachowych wymagane jest stosowanie blachy odpowiedniej grubości, zgodnej z normami PN-EN 14782 oraz PN-EN 508-1. Ponadto obligatoryjne jest jej zabezpieczenie przed korozją. W tym celu rdzeń obustronnie pokrywany jest powłoką z cynku o minimalnej masie 275 g/m2.

Jej charakterystyczną cechą jest proces samogalwanizacji, czyli samoistnego zasklepiania wszelkich zarysowań i ubytków. Warstwa ta skutecznie chroni blachę przed ryzykiem korozji w miejscach cięć – naturalnie pod warunkiem, że prace wykonano, korzystając z odpowiednich narzędzi.
REKLAMA:

Kupując blachodachówkę, zwróćmy uwagę na to, czy grubość rdzenia jest podana jako wartość nominalna - z powłoką cynkową, ale bez powłoki dekoracyjnej. I grubszy rdzeń, tym większa trwałość produktu oraz możliwość produkcji długich arkuszy (np. nawet 8,2 m).

Fot. RuukkiFot. Ruukki

3. Warstwy zewnętrzne

Blachodachówki są powlekane dodatkowymi powłokami, nadającymi im kolor, połysk i fakturę. Ponadto warstwy te stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV. Np. w przypadku blach dachowych Ruukki rdzeń pokryty jest obustronnie powłoką antykorozyjną i farbą gruntującą, a od strony zewnętrznej odpowiednią powłoką organiczną (Poliester; Purex ™; Pural®mat). W zależności od zastosowanej powłoki, jej grubość kształtuje się na poziomie odpowiednio 25 µm; 26 µm i 50 µm, co gwarantuje utrzymanie przez nią niezmienionych właściwości przez okres od 10 do 20 lat, na jaki udzielana jest gwarancja estetyczna.

W jej zakres wchodzą odpryski, pęknięcia, łuszczenia powłoki, znaczące i nierównomierne różnice w kolorze. Warto dodać, że pokrycie z w ten sposób wykończonych blach może po latach użytkowania ulec niewielkiemu odbarwieniu, jednak cały dach – bez względu na to, czy położony na nim materiał jest jasny, czy ciemny - musi zachować intensywność koloru. Nie należy też się obawiać, że gdy daje powłoka organiczna przestanie chronić blachę, zacznie ona korodować – pamiętajmy, że stal pozostaje zabezpieczona warstwą cynku. Cynk jako metal aktywny zapewnia tzw. ochronę katodową stali - zapewnia ochronę przed korozją - proces elektrolizy.

4. Potwierdzenia jakości

Produkt, który spełnia wymagania obowiązujące w Polsce, musi mieć tzw. Deklarację Właściwości Użytkowych. Ponadto na etykiecie produktu powinny znaleźć się informacje dotyczące m.in. grubości blachy i powłoki oraz masy cynku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ruukki
#czytelnia #dachy #na dach #dachowka #ruukki #Pokrycia dachowe

Więcej tematów: