W sprawie stolarki okiennej wypowiedzieli się eksperci. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.
Jakie możliwości dają współczesne okucia okienne? Dla przeciętnego „Kowalskiego" to jedynie uchylno-rozwierne tryby pracy.
Piotr Nadolny, Dyrektor Handlowy firmy MS więcej niż OKNA oferującej szeroką gamę rozwiązań z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej, członka Związku POiD :
Nowoczesne okucia okienne to rozwiązania zapewniające nie tylko komfort obsługi okien, ale także wpływające na ich bezpieczeństwo antywłamaniowe. Wbrew powszechnemu przeświadczeniu, złodziej częściej przedostaje się do domu podważając okno, niż wybijając szybę. Aby temu zapobiec, w oknach wykorzystywane są specjalne okucia antywłamaniowe. Zamiast łatwych do sforsowania, tradycyjnych rygli rolkowych, są one wyposażone w rygle grzybkowe. Ich konstrukcja z charakterystycznym kapeluszem współpracuje z zaczepami antywyważeniowymi, uniemożliwiając sforsowanie okna siłą. Dzięki zastosowaniu takich okuć, wzrasta poziom bezpieczeństwa użytkowników budynku. Kolejny ważny aspekt wykorzystania nowoczesnych okuć okiennych związany jest z ich wyższą odpornością, która przekłada się na większą żywotność tych elementów. Dla użytkowników oznacza to możliwość dłuższej eksploatacji okuć oraz ich mniejszą awaryjność. Z punktu widzenia osób korzystających na co dzień ze stolarki otworowej niezwykle istotna jest również funkcjonalność – okucia mogą być wykorzystywane w konstrukcjach przesuwnych, półautomatycznych, których obsługa nie wymaga użycia dużej siły. Współczesne okucia dają więc użytkownikom szeroki zakres możliwości, które często nie są zauważane. Dzieje się tak, ponieważ okucia to na pierwszy rzut oka niewidoczne elementy okna lub drzwi. Spełniają jednak niezwykle istotną rolę, zapewniając nie tylko funkcjonalność i wygodę obsługi, ale również bezpieczeństwo antywłamaniowe. Takie cechy posiadają okucia wykorzystywane w wyrobach stolarki otworowej marki MS więcej niż OKNA.
Fot. Andrzej Wróblewski, Roto
Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi Roto, producenta okuć do stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku POiD:
Okucia, czyli stalowe elementy umieszczone we wrębie skrzydła lub na ościeżnicy, niewidoczne z zewnątrz przy zamkniętym oknie, decydują o tym, jak działa okno i jakie są jego funkcje. Nowoczesne okucia odpowiadają nie tylko za otwieranie, uchylanie i mikrowentylację, ale również za bezpieczeństwo, oszczędność energii i funkcjonalność okna. Zgodnie z najnowszymi trendami okiennymi zawiasy mogą być ukryte pod przylgą skrzydła przez co są zupełnie niewidoczne z zewnątrz. Takie nowoczesne rozwiązanie jest wykorzystywane w okuciach marki Roto Designo. Jak pokazują badania, ukryte zawiasy przyczyniają się do poprawy bilansu energetycznego okna. Dzięki temu, że uszczelka na całym obwodzie szczelnie przylega do ościeżnicy nie powodują one powstawania mostków termicznych, które generują straty ciepła. Okna można również wyposażyć w okucia uchylno-przesuwne zwiększające funkcjonalność. Dla przykładu w kuchni, gdzie najczęściej gromadzi się najwięcej wilgoci, a parapet jest miejscem, na którym przechowuje się przyprawy i naczynia, okno z systemem uchylno-przesuwnym pozwala na przesunięcie skrzydła na bok i otwarcie okna na pełną szerokość oraz szybkie wywietrzenie pomieszczenia.
Fot. StolbudFot. Stolbud
Okucia antywyważeniowe podnoszą natomiast bezpieczeństwo użytkowników budynku. Obracanie klamki powoduje przesuwanie się okucia po obwodzie i wsuwanie rolek ryglujących w zaczepy na ościeżnicy, przez co powstają punkty ryglujące. Rolki ryglujące mogą mieć kształt prosty lub grzybkowy. Grzybkowa rolka podczas przesuwania po obwodzie zahacza się stabilnie w zaczepie o specjalnym profilu, tworząc antywyważeniowy punkt ryglujący, zapobiegający wyważeniu okna. Obok szyby antywłamaniowej czy profilu ze wzmocnieniem stalowym, antywyważeniowe punkty ryglujące są jednym z elementów, stawiających czoła próbom wyważenia okna. Takie punkty antywyważeniowe można uzyskać stosując również przeciwbieżne zamknięcie środkowe, w którym rolki ryglujące wchodzą po dwóch stronach w stalowy zaczep antywyważeniowy. Próba podważenia rolki z jednej strony prowadzi do zakotwiczenia się w zaczepie drugiej. Dzięki okuciom obwiedniowym, okno można także podłączyć do systemu alarmowego lub monitorującego budynek. Elektroniczne systemy kontrolno-alarmowe w połączeniu z zabezpieczeniami mechanicznymi stanowią najbardziej skuteczne zabezpieczenie domu przed włamaniem przez okno. Nowoczesne okucia Roto dają możliwość indywidualnego wyboru wyposażenia okien, w zależności od upodobań, potrzeb oraz zasobności portfela.
Fot. Augustyn Zioło, Stolbud
Augustyn Zioło, Product Manager Stolbud Włoszczowa, producenta drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku POiD:
Stolarka okienna to niezbędny element każdego budynku, spełniający w nim niezwykle ważną rolę. Bardzo istotnym komponentem, bez którego nie może prawidłowo funkcjonować żadne okno są okucia. Mają one wpływ nie tylko na łatwość otwierania i zamykania, ale także na bezpieczeństwo okna. W nowoczesnych konstrukcjach często wykorzystywane są duże przeszklenia, zapewniające optymalny dostęp naturalnego światła do wnętrz. Dużą rolę we współczesnej architekturze odgrywają również aspekty związane z energooszczędnością stolarki – stąd choćby popularność potrójnych pakietów szybowych. Te rozwiązania, ze względu na swoją dużą wagę, wymagają zastosowania odpowiednich okuć. Nowoczesne okucia, przeznaczone do skrzydeł o dużym ciężarze w nośności do 160 kg znajdują zastosowanie w stolarce otworowej wyposażonej w zestawy trzyszybowe, zaś wykorzystanie połączonych zawias ramowych z zawiasem skrzydła spełnia najwyższe standardy pod względem komfortu i estetyki. W ciężkich zestawach okien balkonowych bardzo dobrze sprawdzają się natomiast systemy automatycznego uchyłu, które pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni wnętrza. Wygodna funkcja wietrzenia szczelinowego umożliwia wietrzenie poprzez 6-milimetrową szczelinę na całym obwodzie okna. Dzięki temu, zapewniona jest efektywna, a przede wszystkim bezpieczna wymiana powietrza w pomieszczeniu ponieważ okna w pozycji odstawienia pozostają zaryglowane. Takie, funkcjonalne, bezpieczne i niezawodne okucia wykorzystywane są w modelach okien oferowanych przez Stolbud Włoszczowa S.A.
Profile okienne z PVC – co jest na naszym rynku, jakie są tendencje? Jak sytuacja ta wygląda np. w Niemczech lub we Włoszech?
Piotr Nadolny, Dyrektor Handlowy firmy MS więcej niż OKNA oferującej szeroką gamę rozwiązań z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej, członka Związku POiD :
Przez wiele lat na rynku dominowały profile okienne PVC o szerokości 60 mm. Wyraźnie widoczny był również trend do zwiększania tego parametru – obserwowaliśmy rosnące wykorzystanie profili o szerokości powyżej 70 mm, a następnie rozwiązań o szerokości przekraczającej 90 mm. Obecnie najbardziej popularne są profile 80-milimetrowe, a więc można mówić tu o „kroku w tył" i powrocie do wcześniej dominujących, mniejszych wymiarów. To swoiste „odchudzenie" profili wynika z tego, że współczesne, mniejsze gabarytowo konstrukcje zapewniają bardzo dobre parametry termiczne. Nie ma więc powodu do dalszego zwiększania ich wymiarów. Bardzo istotny jest tu również aspekt ekonomiczny – optymalizowanie wyrobów tak, żeby zapewniały skuteczną izolację termiczną przy jednocześnie rozsądnej cenie. Kolejną widoczną na rynku tendencją jest powrót do klasyki – czyli skrzydeł okiennych z zaostrzonymi krawędziami. Taka zmiana jest pochodną gustu konsumentów, którzy po okresie popularności skrzydeł okiennych o zaokrąglonych kształtach, powrócili do bardziej tradycyjnych rozwiązań.
Do dominującego obecnie na rynku trendu należy również zaliczyć rosnącą popularność wyrobów łączących w sobie wysoką jakość i korzystną cenę. Konsumenci coraz częściej postrzegają wybór stolarki otworowej jako inwestycję na lata, przez pryzmat jej wartości. To, że dziś zapłacą nieco więcej za dobre okno do swojego domu, będzie procentować w przyszłości – konstrukcja będzie wytrzymała i będzie charakteryzować się bezproblemową eksploatacją.
Fot. StolbudFot. Stolbud
Jeśli chodzi natomiast o rynki zagraniczne, to np. w Niemczech – ze względu na obowiązujące tam przepisy – wykorzystywane są przede wszystkim profile o szerokości 82 mm, wyposażone w pakiet dwuszybowy. Takie rozwiązanie zapewnia uzyskanie wymaganych na rynku niemieckim parametrów izolacyjności termicznej.
(G)
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud.pl