40 lecie produkcji płyt warstwowych firmy Ruukki w Obornikach Wielkopolskich

Podziel się:
W tym roku mija 40 lat, odkąd ruszyła produkcja płyt warstwowych w zakładzie w Obornikach Wielkopolskich. Obecnie zakład w Obornikach koło Poznania należy do Ruukki. To w Obornikach zaczęła się polska historia płyt stosowanych do wykonania lekkiej obudowy. Sztandarowy produkt Ruukki – płyta warstwowa – do dziś jest nazywany jest „płytą obornicką”.

Fot. RuukkiFot. Ruukki - Budynki komercyjne i przemysłowe nie muszą już dłużej wyglądać jak nudne pudełka. Właściciele i najemcy zwracają coraz większą uwagę na korelację pomiędzy wyglądem przestrzeni gdzie prowadzą działalność, a ich produktami i wartościami jakie reprezentuje ich firma. Poza ciekawym wyglądem, ściany zewnętrzne zbudowane przy użyciu systemu paneli Ruukki charakteryzują się wysoką szczelnością powietrzną i korzystnie wpływają na efektywność energetyczną budynków – mówi Waldemar Szostak, Dyrektor Biznesu Komponenty Budowlane w Ruukki Polska.

Dwie nowości na 40-lecie firmy:

- Ruukki Forma to system umożliwiajacy instalowanie istniejących produktów elewacyjnych z oferty Ruukki Design Palette bezpośrednio na powierzchnię istniejącej płyty. W ofercie również Liberta Solar – panel solarny oparty na połączonych ogniwach fotowoltaicznych umieszczonych na elewacji.
REKLAMA:

- Ruukki Expression umożliwia bezpośrednią instalację motywów graficznych na powierzchni elewacji.

Fot. RuukkiFot. Ruukki Fot. RuukkiFot. Ruukki
Elewacje budynków wykończone za pomocą nowych systemów płyt Ruukki mogą teraz otrzymać wizualnie nową jakość. Dwa nowe rozwiązania do systemu fasadowego łączą pożądane architektonicznie piękno z ekologią oraz efektywnością energetyczną. Elewacje budynków wykonane w systemie płyt warstwowych Ruukki mogą być kształtowane za pomocą szerokiej gamy produktów fasadowych typu kasetony Liberta, czy motywy graficzne instalowane na powierzchniach płyt. Nowe produkty umożliwiają projektowanie energooszczędnych, uwzględniających indywidualne wymagania inwestora budynków za rozsądną cenę.

Fot. RuukkiFot. Ruukki

Z tej okazji 23 kwietnia odbyło się spotkanie prasowe, na którym zaprezentowano nowości i dokonania firmy w zakresie produkcji płyt warstwowych. Zakład w Obornikach produkuje 2,5 mln. m2 płyt rocznie, z czego 50% przeznaczonych jest na export. W Polsce produkuje się około 10 mln. m2 płyt warstwowych, z czego większość jest sprzedawana za granicę. Szacuje się, że 60 % produkcji to płyty warstwowe z wypełnieniem polipropylenowym i PIR (75% do 25% PIR, którego udział w rynku rośnie). Wypełnienie ze styropianu to ok. 30% produkowanych płyt i 10 % z wełny mineralnej. Eksperci z firmy Ruukki szacują, że udział wełny, szczególnie w kolejnych latach spadnie i to zdecydowanie. Aby zachować narzucone wartości termoizolacyjne płyt płyty z wełny już niedługo będą musiały mieć grubość izolacji dochodzącą do 20 cm. Płyty z PIR i polipropylenu osiągają wymagane współczynniki na poziomie 10 cm grubości rdzenia.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ruukki
#wiadomości #izolacje #ruukki

Więcej tematów: