W kuchni nie liczy się tylko jej piękny wygląd, ale również funkcjonalność. Poza eleganckimi frontami kuchennymi i kamiennymi blatami powinniśmy zadbać o specjalistyczne organizery w szafkach i szufladach, które ułatwią nam zachowanie porządku i ułatwią wykonywanie czynności kuchennych. Nie należy również zapominać o ergonomicznym rozlokowaniu sprzętu AGD oraz szafek kuchennych.


“Przy projektowaniu kuchni nie należy zapominać, że oprócz eleganckiego wyglądu „ma” ona konkretne zadania do wykonania. Punktem wyjścia musi być zatem wywiad z przyszłymi domownikami, bo zupełnie inaczej projektuje się kuchnię dla popularnego „singla”, a inaczej dla rodziny.” – podkreśla Krzysztof Wirchomski, właściciel firmy wykonującej m.in. profesjonalne meble kuchenne.


Na tzw. trójkąt roboczy w kuchni składają się płyta grzewcza, lodówka i zlewozmywak. Sprzęty te tworzą ognisko wszelkich prac kuchennych. Ergonomia nakazuje, aby wszystkie potrzebne akcesoria znajdowały się w obrębie trójkąta roboczego. Uwaga ta odnosi się w szczególności do naczyń, zastawy, sztućców i pojemników z przyprawami. Dzięki temu podczas przygotowywania potraw wszystko będziemy mieli pod ręką. Niezwykle ważne jest, żeby poszczególne szafki, szuflady i półki dedykowane były dla konkretnych akcesoriów kuchennych. Sprzętu do gotowania i produktów spożywczych przybywa w kuchni w takim tempie, że bez odpowiedniego planu i pomysłowych organizerów bardzo szybko stracimy kontrolę nad tym, co gdzie mamy. Właściciel firmy Wirchomski, podkreśla, że zabudowę kuchenną można wyposażyć w bardzo wiele sprytnych rozwiązań, które ułatwią nam życie: “Każda szafka i szuflada w kuchni powinna być odpowiednio zaprojektowana i wyposażona. Specjalne organizery dostosowujące się do wielkości talerzy, formy do przechowywania otwieraczy, łyżek itp – to wszystko bardzo pozytywnie wpływa na nasz komfort w kuchni”.


Kuchnia musi być dopasawana do naszych potrzeb. Powinna być nie tylko podobać się gościom, ale także służyć przede wszytskim nam. Jej użytkownikom. W jednej kuchni sprzęt kuchenny ograniczać się będzie do lodówki i płyty grzewczej, w innej natomiast obowiązkowo znajdzie się specjalny piec do chleba i chłodziarka na wina.


“Bardzo często realizujemy nietypowe zamówienia klientów, a kuchnie w domach prywatnych nie ustępują pod względem wykonania i osprzętu profesjonalnym kuchniom restauracyjnym i hotelowym” – dodaje Krzysztof Wirchomski. Musimy sobie uświadomić, że kuchnia jest pomieszczeniem, które przede wszystkim powinno spełniać nasze oczekiwania, a nie tylko cieszyć oczy gości.


Przy aranżacji przestrzeni kuchennej niezwykle ważne, aby zaplanować miejsce, które służyć będzie do zjedzenia „szybkiego” śniadania, ale również wieczornego biesiadowania. W zależności od powierzchni jaką dysponujemy i trybu życia domowników będzie to część jadalniana ze stołem lub prosty barek sprytnie wkomponowany w zabudowę kuchenną.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wichromski