Dachowe okna energooszczędne

Podziel się:
„Okna są ważnym elementem energooszczędnego domu. Jednak przez wiele osób traktowane są głównie jako źródło strat ciepła. Tymczasem mogą odgrywać istotną rolę w pozyskiwaniu energii cieplnej ze słońca. Kluczowy jest odpowiedni projekt domu oraz dobór okna o właściwych parametrach izolacyjności, zdefiniowanych w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. W efekcie natomiast liczy się nie tylko ochrona przed stratami ciepła, ale bilans energetyczny” – komentuje Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska.

Fot. VeluxFot. Velux Przy budowie energooszczędnego domu kluczowy jest przemyślany projekt architektoniczny, uwzględniający odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata oraz maksymalne wykorzystanie światła dziennego i ciepła ze słońca. Wiąże się to także z doborem odpowiednich okien, zależnie od ich usytuowania geograficznego. Energia słoneczna jest bowiem najważniejszym źródłem energii w budynkach zrównoważonych.

Najwięcej światła dziennego dostaje się przez okna zamontowane od południa. Takie okna mogą być też źródłem dodatkowego ciepła i skutecznie obniżać rachunki za ogrzewanie zimą. Pozyskują więcej energii niż tracą. I nie powinniśmy obawiać się nadmiernego przegrzania pomieszczeń latem. Wystarczy zamontować markizy, które skutecznie chronią przed przegrzewaniem i mogą zatrzymać nawet 73 proc. promieni cieplnych.
REKLAMA:

Fot. VeluxFot. Velux
Poszukując energooszczędnych okien do domu powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry tzn. współczynnik przenikania ciepła okna Uw oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g. Nowe warunki techniczne obowiązujące od 2014 roku określają dla nich maksymalne wartości. Ważny jest współczynnik przenikania ciepła Uw.

Wielu producentów stolarki okiennej ma już w swojej ofercie okna energooszczędne, jednak często są to produkty specjalistyczne, zdecydowanie droższe od tzw. oferty standardowej. Zmiany legislacyjne zmierzają w kierunku zaostrzenia wymagań wobec masowej oferty okien.

W przypadku firmy VELUX, dzięki poczynionym inwestycjom w Nową Generację okien, a konkretnie dzięki innowacyjnej technologii ThermoTechnologyTM zapewniającej lepszą izolacyjność cieplną, udało się już teraz obniżyć współczynnik przenikania ciepła do wartości 1,3 (W/m2K), zatem okna VELUX linii Standard Plus i Premium już teraz znacząco zbliżyły się do standardów, które będą obowiązywały w 2021 r.

Fot. VeluxFot. VeluxFot. VeluxFot. Velux
Biorąc pod uwagę bilans energetyczny trudno uzyskać dla okna jednocześnie wysokie parametry jeżeli chodzi o współczynnik przenikania ciepła okna Uw i współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego g z uwagi na fakt, że inaczej przedstawia się bilans latem i zimą. Wysoki współczynnik g pozwala na pozyskiwanie energii słonecznej zimą i obecne rozporządzenie nie narzuca wymagań w tym zakresie. Zaostrzeniu uległo wymaganie, co do max. wartości współczynnika g latem, do wartości 0,35. Przedstawiona w rozporządzeniu formuła obliczania współczynnika g latem wymusza na projektantach stosowanie przesłon na oknach, bez czego nie da się pogodzić wymagań w kontekście bilansu energetycznego.

Sławomir Łyskawka, Fot. VeluxSławomir Łyskawka, Fot. Velux „Przy wyborze stolarki należy kierować się danymi technicznymi, które można sprawdzić w katalogach i ofertach handlowych. Każdy producent okien jest zobowiązany do dostarczenia oficjalnego dokumentu potwierdzającego deklarowane parametry tzn. deklaracji właściwości użytkowych. Poza tym w UE trwają prace nad propozycjami etykietowania energetycznego okien, podobnego do sposobu oznaczania, jaki znamy ze sprzętu AGD. To z pewnością ułatwi konsumentom wybór. Ponieważ okna kupujemy na długie lata, pamiętajmy o tym, że przepisy będą się zaostrzać, warto więc kupować wysokiej jakości okna o parametrach lepszych niż wymagane prawem minimum” – mówi Sławomir Łyskawka.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: VELUX
#okna #czytelnia #okna dachowe #do energooszczednosc #okno #okna i drzwi #do dach_skosny #velux

Więcej tematów: