Jak podłączyć przewody w gniazdku elektrycznym?

Podziel się:
Podłączamy przedłużacz do kontaktu. Po chwili następuje błysk, strzał i gaśnie światło. W takich sytuacjach trzeba zachować zimną krew, a następnie można przystąpić do naprawy. Wymiana uszkodzonego gniazdka nie jest specjalnie trudna, gdy polega na zastąpieniu go drugim – identycznym.

Z prądem nie ma żartów, więc jeśli zauważymy, że po podłączeniu odbiornika w gniazdku iskrzy lub też dochodzą z niego podejrzane trzaski, lepiej nie zwlekać z podjęciem odpowiedniego działania. Szybka reakcja potrzebna jest także w sytuacji, gdy zauważymy, że na obudowie kontaktu widoczne są nadpalenia. Mogą one być oznaką tego, że obluzował się jeden z przewodów przyłączeniowych.

Fot. PROLINEFot. PROLINE

Wymiana gniazdka krok po kroku

Gdy odłączyliśmy zasilanie instalacji elektrycznej i przy pomocy próbnika napięcia upewniliśmy się, że w gniazdku nie ma napięcia, możemy przystąpić do jego wymiany. Zaczynamy od demontażu obudowy. Po jej zdjęciu, warto przyjrzeć się schematowi podłączenia zasilania. Dla pewności możemy nawet sfotografować je za pomocą aparatu w telefonie komórkowym. Pozwoli to uniknąć ewentualnej pomyłki przy dalszych czynnościach.
REKLAMA:

Fot. PROLINEFot. PROLINEPo odłączeniu starego kontaktu, przystępujemy do zamontowania następcy. W najpopularniejszych modelach gniazd przewody mocowane są na specjalne zaciski lub śruby. Zanim je podłączymy, powinniśmy zdjąć z przewodów odpowiednio duży fragment izolacji. – Czynność tę znacznie ułatwią specjalne szczypce do jej ściągania – podpowiada Emil Sieligowski specjalista z firmy PROLINE. Jeśli odsłonięty fragment miedzianej (w starszych instalacjach może być również aluminiowa) żyły jest zbyt duży, należy przyciąć go przy pomocy izolowanych szczypiec bocznych.

Fot. PROLINEFot. PROLINEKolejną czynnością jest montaż przewodów do gniazdka. W nowych instalacjach będą trzy: fazowy: L – w izolacji czarnej lub brązowej; neutralny: N – niebieski oraz przewód ochronny: PE, najczęściej w zielono-żółtej izolacji. W takich przypadkach stosujemy wyłącznie gniazda z uziemieniem. Przewód ochronny PE podłączamy do zacisku górnego (połączonego z bolcem ochronnym), neutralny N do zacisku oznaczonego literą N natomiast fazowy do oznaczonego L. Jeśli na gniazdku nie ma oznaczeń, warto przyjąć zasadę, że przewód neutralny podłączamy do zacisku prawego – patrząc od przodu gniazda – a fazowy do lewego. – Jeśli mocowanie przewodów w gniazdku odbywa się przy pomocy śrub, pamiętajmy o ich mocnym dokręceniu – przypomina specjalista. Po zamocowaniu gniazdka do puszki w ścianie oraz montażu jego obudowy, należy włączyć zasilanie i sprawdzić działanie próbnikiem lub – jeśli takowy posiadamy – multimetrem cyfrowym, ustawionym na pomiar napięcia prądu zmiennego. Dopiero po upewnieniu się, iż wszystko działa właściwie, możemy do gniazdka podłączyć urządzenia.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: PROLINE
#narzedzie #instalacje #w wewnatrz_bud #narzedzie_reczne #aveex #poradnik #Instalacje elektryczne

Więcej tematów: