W budownictwie coraz lepiej. Rośnie popyt na materiały budowlane

Podziel się:
Przybywa nowych inwestycji w budownictwie, a wraz z nimi wzrasta zapotrzebowanie na materiały budowlane. Coraz lepsza koniunktura w branży pozytywnie wpływa na kluczowych dostawców, takich jak sektor kruszyw.

 Fot. Sandmix Fot. Sandmix Najnowszy raport GUS „Dynamika produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej we wrześniu 2014” wykazał wzrost produkcji we wszystkich działach budownictwa. Największe wyniki w porównaniu do sierpnia br. zanotowano w budowie obiektów inżynierii wodno-lądowej, a także w budownictwie specjalistycznym. Ponadto w okresie styczeń-wrzesień br. produkcja budowlano-montażowa była o 5,5% wyższa niż w analogicznym okresie 2013 roku.

Eksperci prognozują trend rosnącej produkcji, którą zwiększy liczba nowych inwestycji, także w budownictwie mieszkaniowym i zamówieniach publicznych z nowych projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej. Poprawa sytuacji w budownictwie pozytywnie wpłynie na producentów materiałów budowlanych. Zwiększenie popytu wpływa na zmiany cen.
REKLAMA:

Z ostatniej publikacji Polskich Składów Budowlanych „Trendy w zmianach cen materiałów budowlanych we wrześniu 2014” wynika, że w porównaniu z sierpniem wzrosły ceny takich materiałów jak pokrycia i folie dachowe, rynny, produkty chemii budowlanej oraz drewno i materiały drewnopochodne. Zwiększenie zapotrzebowania i zmiany cen wpływają także na ceny surowców wykorzystywanych do produkcji materiałów budowlanych.

Sytuacja w branży budowlanej determinuje także działalność sektora kruszyw, głównego dostawcy dla m.in. producentów chemii budowlanej. − Cieszy nas zwłaszcza ożywienie w sektorze chemii budowlanej, bowiem to gałąź budownictwa, w której kruszywa mają liczne zastosowania. Naturalne półprodukty takie jak piaski i żwirki są wykorzystywane m.in. w produkcji zapraw tynkarskich, klejów czy systemów dociepleń − mówi Andrzej Rams z firmy Sandmix, producenta suszonych kruszyw kwarcowych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Sandmix
#wiadomości #prawo #sandmix

Więcej tematów: