Jak przygotować okna i drzwi do sezonu zimowego?

Podziel się:
Niedługo do naszego kraju dotrze zima i temperatura spadnie o kilka, a nawet kilkanaście stopni. To już ostatni dzwonek na wykonanie kilku prostych zabiegów sprawdzających, czy nasze okna i drzwi będą w odpowiednim stanie, by przetrwać najbliższe trzy miesiące. Dbając o te newralgiczne elementy będziemy pewni, że one zadbają o nas, gdy mrozy na dobre zawitają do naszego kraju. Eksperci z firmy OKNOPLAST udzielają porad, które pozwolą przygotować stolarkę otworową przed nadejściem zimy.

Pierwszy etap – przygotuj okna do zimy

Zabiegi konserwujące okna przed zimą należy zacząć od rzeczy najprostszej, czyli od ich umycia. Przede wszystkim wybierzmy taki dzień, kiedy będzie dość ciepło, ale też słońce nie będzie zbyt silne. Równie ważny jest środek czyszczący, jakiego użyjemy do ich umycia. Na rynku dostępny jest bogaty wybór preparatów, dlatego najlepiej zastosować specjalnie przeznaczone do tego celu płyny. Znajdziemy je w każdym hipermarkecie. Warto pamiętać, że do umycia okien wystarczy mała ilość substancji oraz dobór miękkiej, nieposiadającej szwów ścierki.

W przypadku okien PVC należy ostrożnie wybrać płyn, gdyż nie może on zawierać zbyt silnych związków chemicznych, rozpuszczalników czy też substancji ściernych. Nieodpowiedni środek do mycia może je uszkodzić, np. przebarwić lub zarysować profil. Bezpiecznym rozwiązaniem jest markowy preparat lub mieszanka płynu do naczyń z wodą.

Skondensowane środki czyszczące i tłuste preparaty mogą zniszczyć uszczelki, zwłaszcza te wykonane ze sztucznego kauczuku EPDM. Dlatego też do ich umycia wystarczy płyn do naczyń. Należy także uważać, aby podczas czyszczenia szyb nie spryskiwać ich zbyt silnie. Ewentualne resztki płynu z gumowych elementów najlepiej usunąć przy użyciu czystej wody.

Wyczyszczenie okien przed zimą ma bardzo duże znaczenie, ponieważ zalegający na ramie kurz jest pożywką dla mikroorganizmów stopniowo niszczących warstwę ochronną profilu. Tworzą one mikroskopijne pory w powierzchni ramy, w które wnikają zanieczyszczenia­. Natomiast przy czyszczeniu okuć pamiętajmy, aby stosowane środki nie naruszyły powłoki antykorozyjnej – tłumaczy Marzena Rutyna, Technolog OKNOPLAST.

Pamiętaj o sprawdzeniu stanu technicznego


Po umyciu okien, następną czynnością jest kontrola techniczna okna. Eksperci OKNOPLAST radzą, na które elementy okna zwrócić szczególną uwagę. Na początek sprawdźmy, czy wszystkie ruchome części i okucia działają prawidłowo. Jeśli zauważymy, że okno ciężko się otwiera lub zamyka czy też jest nieszczelne, powinniśmy wyregulować je według instrukcji podanej przez producenta stolarki. Pamiętajmy, że nieszczelne okna zimą znacznie zwiększą nasze rachunki za ogrzewanie, gdyż może przez nie uciec nawet 25 proc. energii używanej do ogrzania budynku.

Kolejnym elementem okna, który należy sprawdzić to uszczelki, ponieważ są one szczególnie narażone na wpływ warunków atmosferycznych, zwłaszcza te w dolnej części ramy. Uszczelki posiadające odpowiednie właściwości odznaczają się elastycznością, pozwalającą na bardzo szybki powrót do pierwotnego kształtu po odkształceniu oraz wytrzymałością na niskie temperatury. W zachowaniu tych właściwości pomoże pielęgnacja smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. Smar z dodatkiem kauczuku znakomicie zabezpieczy przed mrozem i wilgocią gumowe elementy, zapewniając im właściwą warstwę ochronną. Jeśli natomiast zauważymy, że uszczelki są przygniecione, porowate lub popękane, wówczas powinniśmy wymienić je na nowe. Pamiętajmy, że nie należy przyklejać uszczelek w czasie mrozów.

Postaw na trwałość na wiele sezonów

Firma OKNOPLAST wyposaża swoje produkty w uszczelki z niezwykle trwałego materiału EPDM, o wysokiej odporności na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć, para wodna, promieniowanie UV czy gwałtowne zmiany temperatury. Uszczelki te gwarantują odpowiednią szczelność okna, a ich żywotność jest kilkakrotnie dłuższa – dodaje Grzegorz Bułat, Kierownik Technologii OKNOPLAST.
REKLAMA:

Przed zimą powinniśmy skontrolować również siłę docisku skrzydła do ramy, którą możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy w tym celu wziąć kartkę papieru i wsunąć pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie papier swobodnie się wysuwa oznacza to, że okucia mogą wymagać regulacji. We współczesnych oknach okucie obwiedniowe posiada pewien zakres regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy. Zależnie od pory roku, należy dokonywać regulacji docisku. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy zimą okno nie zapewnia odpowiedniej izolacji cieplnej, a w lecie niedostateczną wymianę powietrza z otoczeniem.

Powinno się regularnie kontrolować mocowania oraz stopień zużycia elementów okucia i gdyby zaszła taka potrzeba należy dokręcić wkręty mocujące lub wymienić niesprawne elementy. Raz w roku natomiast należy nasmarować okucia. Do tego celu znakomicie nadaje się wazelina techniczna, która sprawi, że okucia zachowają sprawność. W rezultacie obsługa okna nie będzie wymagała od nas wiele wysiłku – radzi Grzegorz Bułat.

Zbadaj szczelność drzwi

Zazwyczaj w domu są jedne drzwi zewnętrzne, dlatego wydawać by się mogło, że ucieczka ciepła przez nie będzie nieporównywalnie mniejsza niż przez okna. Jednakże nie należy lekceważyć ich znaczenia w przygotowaniu stolarki otworowej przed zimą. Niezabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych drzwi mogą stracić swoje właściwości, co skutkować będzie ich nieprawidłowym funkcjonowaniem. Duża różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku, a klimatem panującym na zewnątrz może spowodować wypaczenie skrzydła drzwi. W rezultacie będą one trudne do zamknięcia lub mogą ocierać się o ościeżnicę. Dlatego zwróćmy uwagę na elementy konstrukcyjne drzwi zanim będzie za późno.

Po pierwsze należy sprawdzić stan powłoki lakierniczej na drzwiach, zwracając przy tym szczególną wagę czy nie ma żadnych pęknięć lub uszkodzeń mechanicznych. W ciągu całego roku drzwi są szczególnie narażone na ten drugi rodzaj uszkodzeń, dlatego warto uważnie je obejrzeć. Równie ważna jest inspekcja połączeń stolarskich przy ramiakach pionowych i poziomych, jak również połączeń w rogach ramek mocujących przeszklenia, o ile nasze drzwi je posiadają. W przypadku wykrycia braków w opisanych detalach można je uzupełnić zaprawkami lakierniczymi.

Kolejnym elementem jest badanie szczelności drzwi. Sprawdzenie szczelności drzwi należy przeprowadzać przy zaryglowanych zamkach. Nie powinniśmy wyczuć wtedy żadnych przewiewów. W przypadku ich pojawienia się, prawdopodobną przyczyną jest wypaczenie skrzydła, zły montaż ościeżnicy lub też zużycie uszczelek. Nieszczelności te uda nam się usunąć regulując drzwi na zawiasach i w blachach kątowych w ościeżnicy od strony zamka. Pamiętajmy jednak, aby regulacji dokonać przy dodatniej temperaturze. Zmiany wykonane w trakcie mrozów mogą uszkodzić skrzydło drzwi, ponieważ zachodzi wówczas zmiana właściwości materiału. W przypadku zużycia uszczelek, wystarczy je wymienić na nowe ­– mówi Marzena Rutyna.

W przypadku zamków, które są zastosowane w drzwiach, ich producenci zazwyczaj nie zalecają stosowania smarów w płynie, czy też substancji czyszczących mechanizm. W zamian zaleca się stosowanie białego smaru do konserwacji rygli i innych elementów poddanych tarciu.

Stosując się do wszystkich zaleceń przedstawionych przez ekspertów OKNOPLAST możemy być spokojni, że nasze drzwi i okna spełnią swoją podstawową funkcję w trakcie zimy – zatrzymają ciepło we wnętrzu domu. Dodatkowo, poddając regularnej konserwacji elementy stolarki przedłużymy ich żywotność, dzięki czemu będziemy mogli dłużej cieszyć ich dobrym stanem technicznym.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: OKNOPLAST
#okna #okno #okna i drzwi #oknoplast #poradnik #Technologie i zabezpieczenia w branży okiennej

Więcej tematów: