Inny wymiar oszczędzania

Podziel się:
Oszczędzanie to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych. Postanowienia jednak mają to do siebie, że ani się obejrzymy, giną w odmętach szarej prozy życia. Chyba, że to nie my będziemy oszczędzać, a zrobi to za nas „coś” innego.

 Fot. Braas Fot. Braas

Oszczędzać każdy może

Kiedy nasza silna wola okazuje się niewystarczająco silna, z odsieczą przychodzą nowoczesne rozwiązania stosowane w budownictwie, które noworoczne postanowienie o oszczędzaniu mogą realizować za nas. Jednak niezbędna jest tutaj świadomość inwestora, ponieważ energooszczędne rozwiązania powinniśmy wdrażać już na etapie projektu.

Po pierwsze izolacja

Ważnym elementem konstrukcji domu jest dach, przez który „ucieka” nawet do 25% ciepła. Straty te w dużej mierze powodowane są mostkami termicznymi, powstającymi w punktach, w których brakuje odpowiedniej izolacji. W efekcie ciepło przedostaje się przez przegrodę dachową, a nasze poddasze się wyziębia. Rozwiązanie stanowić może izolacja nakrokwiowa Divo Damm Top marki BRAAS, układana na całej połaci dachu.
REKLAMA:

Poszczególne elementy dostępnych na rynku izolacji nakrokwiowych, produkowanych między innymi z poliuretanowej pianki PIR, są ze sobą szczelnie łączone, eliminując tym samym mostki termiczne. Jest to rozwiązanie szalenie skuteczne. Twarda pianka poliuretanowa o grubości 1,9 cm ma takie właściwości termoizolacyjne, jak ściana betonowa o grubości 153 cm.

 Fot. Braas Fot. Braas

Po drugie rachunki za klimatyzację

Jednym z problemów jest „uciekające” ciepło, innym zaś wysokie temperatury na poddaszu dające się we znaki upalnym latem. Zaradzić można temu dwojako. Po pierwsze należy pamiętać, że dachówki ceramiczne i betonowe nagrzewają się wolniej niż na przykład blachodachówka. Niektóre z dostępnych na rynku produktów jak Tegalit Protegon BRAAS potrafią dodatkowo dzięki nowoczesnym technologiom obniżyć temperaturę na spodzie dachówki nawet o około 10 stopni Celsjusza.

Po drugie, już na etapie wstępnego krycia warto wykorzystać folię, która pomoże nieco izolować dokuczliwy żar lejący się z nieba. Można na przykład skorzystać z membrany Divoroll Clima+ S, która odbija aż do 83% ciepła promieni słonecznych. Pomoże ona ograniczyć drenaż naszych portfeli będący wynikiem zużywania przez klimatyzację znacznych ilości energii elektrycznej. Zimą z kolei, kiedy raczej chcemy zatrzymać temperaturę w budynku, folia wstępnego krycia (spełniająca też funkcję wiatroizolacji i zabezpieczająca ocieplenie przed wychładzaniem) zatrzymuje nawet do 30% ciepła uchodzącego przez dach.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: BRAAS
#czytelnia #dachy #termoizolacje dachów #dach #izolacja #braas

Więcej tematów: