Najpierw domy jednorodzinne, potem biurowce, teraz czas na budynki wielorodzinne. W ekologiczne technologie zaczynają inwestować deweloperzy. Jakie mają z tego korzyści? Co zyskają mieszkańcy? Czy to się w ogóle opłaca?

Ekologia w kieszeni
Ekologia wkroczyła również w branżę budowlaną. Najwięcej przykładów wykorzystania rozwiązań ekologicznych można znaleźć w budownictwie jednorodzinnym. To właśnie indywidualni inwestorzy najpierw zaczęli wykorzystywać panele słoneczne, pompy ciepła czy deszczówkę.Mocną reprezentację mają biurowce, ale tu trend wygląda nieco inaczej – polega nie na wytwarzaniu energii, lecz na ograniczaniu emisji zanieczyszczeń. Powstają budynki
z certyfikatem LEED (Leadership in Energy and Enviromental Design), które spełniają restrykcyjne wymogi dotyczące m.in. zużycia energii i wody, systemu wentylacji
i nawilżania oraz jakości środowiska wewnętrznego, w którym człowiek funkcjonuje na co dzień.
W Polsce wciąż jednak trudno o przykłady budynków wielorodzinnych z ekologicznymi technologiami. Deweloperzy dopiero badają ten segment rynku. Decydują się raczej na budowę osiedla domów jednorodzinnych z wyższej półki, jak np. podwarszawska Oaza Kampinos. Innym przykładem będzie inwestycja Krasińskiego 41 w stolicy, która została wybrana budynkiem demonstracyjnym projektu Miejski Budynek Jutra 2030.
Na tym tle awangardowo prezentuje się powstające na warszawskim Ursusie osiedle Alpha Park. Nowoczesna technologia ułatwi tu życie, a przy okazji zredukuje wpływ codziennego funkcjonowania na środowisko naturalne – za tym pójdą mniejsze koszty eksploatacji. W jaki sposób?
REKLAMA:
Przede wszystkim przez zastosowanie paneli solarnych, które przetworzą energię słońca na energię elektryczną. Ta natomiast zasili lampy uliczne na osiedlu, które też będą oszczędne, ponieważ zaplanowano tu oświetlenie ledowe.
- Przewidujemy, że rachunki za prąd w częściach wspólnych zmniejszą się nawet
o połowę – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu osiedla Alpha i Alpha Park. – Mieszkańcy zyskają na tym w oczywisty sposób, w kieszeni zostanie więcej pieniędzy. Jednak ważniejsze jest to, że dzięki ekologicznym rozwiązaniom zaspokojona zostanie naturalna potrzeba człowieka do zachowania równowagi w przyrodzie.

Deszczówką w zieleń
Technologia fotowoltaiczna w Alpha Park to nie wszystko. Dodatkowym rozwiązaniem na osiedlu będzie zbieranie wody deszczowej. Deszczówka będzie wykorzystywana do nawadniania terenów zielonych – trawników, krzewów i drzew. To niezwykle ważne z punktu widzenia oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi. Udział wody słodkiej wynosi zaledwie ok. 3%. To mało, a i tak większość znajduje się w niedostępnych lodowcach. Wykorzystujemy wodę, która stanowi ok. 0,5% wszystkich zasobów. I właśnie tą - uzdatnioną już do picia - wodą podlewamy zieleń. W przypadku Alpha Park to zużycie zostanie ograniczone.- Chcielibyśmy pokazać dobry przykład. Ekologia oznacza ochronę środowiska, dzięki czemu nasze dzieci będą żyły w lepszym, zdrowszym miejscu, a także pociąga za sobą korzyści ekonomiczne – mówi Teresa Witkowska. – Mamy nadzieję, że inne firmy dostrzegą potencjał i wejdą na ekologiczną ścieżkę.
Ekologiczne technologie mogą być atutem dewelopera sprzedającego mieszkanie. Dlaczego? Świadomość społeczeństwa w kwestii ekologii szybko się zwiększa. Zaczynamy dbać o środowisko naturalne, bo zdaliśmy sobie sprawę, że jesteśmy jego częścią. Angażujemy się w zdrowy tryb życia i dbamy o przyszłość następnych pokoleń oraz Ziemi. Szukamy więc rozwiązań, które nam to umożliwiają.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Alpha Park