Coraz większe obroty Boscha we wszystkich sektorach

Podziel się:
Wzrost obrotów w 2015 r. przewidywany jest na poziomie od 3 do 5%

Stuttgart – Grupa Bosch ma za sobą udany początek roku 2015. W pierwszym kwartale obroty wzrosły o ok. 13% . W bieżącym roku przedsiębiorstwo technologiczno-usługowe przewiduje wzrost na poziomie od 3 do 5%. Z uwagi na znaczący wpływ efektu różnic kursów wymiany walut Bosch szacuje, że nominalny wzrost obrotów może znajdować się powyżej wskazanego przedziału. – Nasz potencjał ekonomiczny i technologiczny w tradycyjnych obszarach działalności pozwala nam otwierać się na nowe segmenty rynku – powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu Bosch, podczas prezentacji wyników finansowych w Gerlingen. Jednym z ważnych obszarów przyszłego wzrostu obrotów są produkty i usługi wykorzystujące internet. –Integracja za pośrednictwem internetu jest obecna we wszystkich obszarach naszej działalności – powiedział Denner. W 2014 roku Bosch wprowadził na rynek wiele nowych produktów i rozwiązań bazujących na integracji przedmiotów i usług z internetem. Można tu wymienić piekarniki wyposażone w opcję komunikowania się za pośrednictwem sieci, rozwiązania programistyczne dla zintegrowanych z internetem systemów grzewczych i budynków oraz dla zintegrowanego przemysłu i motoryzacji.

Sytuacja ekonomiczna w 2014 roku: wyraźny postęp

Bosch poprawił swoją pozycję rynkową w 2014 roku także dzięki nowościom produktowym. Przedsiębiorstwo zwiększyło obroty nominalnie o 6,3%, do 49 mld EUR. Okresowo silna waluta europejska znacząco obciążyła obroty przedsiębiorstwa ujemnymi efektami różnic kursowych w wysokości ok. 500 mln EUR. Wzrost obrotów w 2014 roku przyczynił się do poprawy zysku z działalności operacyjnej. Dochód przed odliczeniem podatków i odsetek (EBIT) wyniósł w ubiegłym roku 3 mld EUR – oznacza to wzrost r/r w wysokości ok. 10%. Za rok 2014 Bosch wykazał zysk EBIT na poziomie 6,2%, czyli ok. 1 punkt procentowy więcej niż w roku ubiegłym. – Do wyraźnej poprawy wyniku przyczyniła się także konsekwentna redukcja kosztów. Pomimo umiarkowanego wzrostu gospodarki, w 2014 odnosiliśmy duże sukcesy – powiedział dr Stefan Asenkerschbaumer, dyrektor ds. finansowych i zastępca prezesa zarządu spółki Bosch. Dzięki przejęciu całości udziałów w spółce BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH (obecnie BSH Hausgeräte GmbH) przedsiębiorstwo umocniło swoją pozycję w obszarze zintegrowanych budynków (Smart Home). Portfolio produktów we wzrostowym segmencie zautomatyzowanej jazdy Bosch uzupełnił z kolei poprzez przejęcie spółki ZF Lenksysteme GmbH (obecnie Robert Bosch Automotive Steering GmbH).
REKLAMA:

Bosch jest dostawcą rozwiązań w dziedzinie szeroko pojmowanej mobilności, a nie tylko rozwiązań dla samochodów. W 2014 roku wyjątkowym popytem cieszyły się ponownie układy wtrysku bezpośredniego do samochodów z silnikami benzynowymi i diesla. Do nich dołącza coraz więcej rozwiązań programistycznych oraz usług związanych z mobilnością. Na przykład w ubiegłym roku Bosch zaprezentował zintegrowane za pośrednictwem internetu elektroniczne systemy sterowania silnikiem dla pojazdów jednośladowych, dzięki którym kierowca na swoim smartfonie może wyświetlać i analizować informacje o pojeździe.

Wzrost znaczenia kompetencji w dziedzinie oprogramowania

W dziedzinie integracji Bosch realizuje program „3S“ (Sensors, Software, Services) obejmujący czujniki, oprogramowanie i usługi. Przedsiębiorstwo jest wiodącym na świecie producentem czujników mikromechanicznych (MEMS). W tym roku wyprodukuje 1,5 mld sztuk tych innowacyjnych „organów zmysłu“, czyli blisko o 25% więcej niż przed rokiem. Już od kilku lat Bosch rozszerza swoje kompetencje w branży oprogramowania. Co trzeci z 45 700 pracowników działów badawczo-rozwojowych jest dziś programistą. Aż 3 000 konstruktorów pracuje obecnie nad rozwiązaniami w obszarze Internetu rzeczy (Internet of Things, IoT). – Doświadczenie w programowaniu to dla firmy Bosch jedna z kluczowych kompetencji przyszłości – zaznaczył Denner.

Zatrudnienie: 12 000 nowych miejsc pracy w tym roku

W 2015 roku Bosch zatrudni na całym świecie ok. 12 000 pracowników z wykształceniem wyższym. Ogółem liczba pracowników Grupy Bosch zwiększyła się w 2014 roku o ok. 9 000, do 290 000 osób. Po przyłączeniu w calości dawnych spółek joint venture, których założyciele mieli po 50% udziałów, BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH oraz ZF Lenksysteme GmbH, Grupa Bosch zatrudnia obecnie ok. 360 000 pracowników (stan na dzień: 1 kwietnia 2015).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Bosch
#wiadomości #maszyny #bosch #statystyki

Więcej tematów: