Kolektor poziomy współpracujący z pompą ciepła, jest instalacją specyficzną, która nie nadaje się do ułożenia na każdej działce. Chodzi tu zarówno o jego rozmiary (zajmuje rozległy obszar), jak i rodzaj gruntu (nie nadaje się do każdego), a także wykluczenie możliwości sadzenia drzew i krzewów o rozbudowanych systemach korzeniowych na obszarze, pod którym zainstalowany będzie kolektor.


REKLAMA:
Od rodzaju gleby zależy powierzchnia, jaką będziemy musieli zagospodarować pod kolektor. Zależność jest taka: im lepsza gleba (dłużej utrzymuje wilgoć), tym mniejsza powierzchnia zajmowana przez kolektor. Nie zmienia to jednak faktu, że teren i tak musi być za każdym razem dosyć duży. Rurki kolektora płaskiego powinny leżeć w odległości 50 - 70 cm od siebie. Próg 50 cm jest progiem minimalnym. Decyzja o sztucznym zagęszczeniu może spowodować mniej efektywne działanie pompy. Sporo miejsca zajmuje kolektor kolektor spiralny, będący modyfikacją kolektora poziomego prostego. Rurki dolnego źródła układa się w kształcie spirali w rowach o szerokości około 80 cm.



Przykładowo, dla domu o powierzchni 200 m2, wybudowanego na suchym, piaszczystym terenie (z opcją dogrzewania wody w basenie zewnętrznym), powierzchnia potrzebna na dolne źródło wynosi około 900m2 . Na wykonanie takiego kolektora potrzeba 1200 m rury ułożonej w dwanaście pętli. Dolne źródło współpracuje z pompą ciepła o mocy grzewczej 10 kW i współczynniku COP (z wliczoną mocą pomp obiegowych) – 4,2.
Warto przeczytać również:
Pompa ciepła woda-woda
Zastrzyk wiedzy o pompach ciepła
Kolektor pionowy pompy ciepła – zaoszczędzisz nie oszczędzając
Rodzaje pomp powietrznych niskotemperaturowych
Powietrzne pompy ciepła - wysokotemperaturowy mechanizm oszczędności
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl