Klimakonwektor w pigułce

Podziel się:
Klimakonwektor to urządzenie mogące połączyć zalety grzejnika oraz klimatyzacji. Sprawdza się wszędzie: w biurach, halach przemysłowych i w pomieszczeniach mieszkalnych. Wyglądem przypomina tradycyjny grzejnik, ale jest od niego znacznie wydajniejszy i znacznie bardziej przyjazny dla alergików.

Klimakonwektor. Fot. GallettiKlimakonwektor. Fot. GallettiKlimakonwektor wentylatorowy tzw. „fan-coil”, służy do utrzymania w pomieszczeniu określonej temperatury. Zbudowany jest z wentylatora z silnikiem elektrycznym, filtra powietrza i wymiennika ciepła (może on pełnić rolę chłodnicy lub nagrzewnicy w przypadku klimakonwektora dwufunkcyjnego).
Współpracuje z pompami ciepła, choć istnieją też inne sposoby np. praca z kotłem na olej opałowy czy ogrzewanie centralne w bloku.

Jednak kierując się ekonomią i oszczędnościami warto wybrać pompę ciepła. Dlaczego? Ponieważ może ona zapewnić nie tylko tryb grzania, ale i chłodzenia. Nie trzeba zatem montować dodatkowych instalacji np. klimatyzacji, wentylacji.

Co osiągamy dzięki klimakonwektorowi?

Przede wszystkim miejsce, bo nie potrzebujemy dwóch osobnych urządzeń (klimatyzatora i kaloryfera) - zamieniamy je na jedno. Oprócz tego klimakonwektor, sam w sobie nie jest urządzeniem dużych rozmiarów. Jest estetyczny - dostępne na rynku modele mają nowoczesny, przyjemny dla oka design. Ponadto klimakonwektor może być sterowany zdalnie, za pomocą pilota, lub sterownika ściennego.

Kliakonwektor. Fot. NabilatonKliakonwektor. Fot. Nabilaton
Klimakonwektorem można sterować na dwa sposoby. Pierwsza możliwość, to sterowanie wyłącznie wentylatorem. Woda (bądź inny czynnik grzewczy) płynie przez wymiennik, a kiedy w pomieszczeniu zostanie osiągnięta określona temperatura wentylator nawiewny wyłącza się. Nie znaczy to, że urządzenie przestaje całkowicie pracować. Nie, na skutek konwekcji powietrza, nadal delikatnie grzeje. Zdania, co do przydatności tej „funkcji” są jednak podzielone.
REKLAMA:

Drugi sposób to zastosowanie zaworu trójdrożnego. Gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie pożądany poziom, do zaworu trójdrożnego wędruje sygnał wysłany z termostatu i zawraca czynnik grzewczy przed urządzeniem, kierując go na powrót.

Niewątpliwą zaletą jest też poziom hałasu jaki klimekonwektor generuje podczas pracy. Jest on na tyle niski, że nie przeszkadza domownikom nawet podczas nocnego wypoczynku.

Dlaczego jest przyjazny dla alergików?

Przede wszystkim dlatego, że czyści i filtruje powietrze, niweluje poziom bakterii, kurzu, pyłków i wielu alergenów, jakie krążą w powietrzu. Filtr powietrza może być wykonany z siatki akrylowej (łatwo go umyć lub przedmuchać), ale dostępne są również inne rodzaje filtrów (np. węglowe). Wybrane modele klimakonwektorów wyposażane są w joinizatory powietrza.

Trzeba pamiętać, że w trybie chłodzenia następuje zjawisko wykraplania się wilgoci na powierzchni wymiennika ciepła. Skutkuje to, z jednej strony, osuszeniem powietrza w pomieszczeniach, ale powoduje też problemy ze skroplinami. Dwufunkcyjne klimakonwektory mają odpowiednie systemy ich odprowadzania, które trzeba odpowiednio podłączyć.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #obud #Grzejniki #Wentylacja i klimatyzacja

Więcej tematów: