Pogryziona instalacja i deski, nieprzyjemny zapach i nocne hałasowanie – to efekt buszowania na strychu kuny domowej. Jak można wypłoszyć z domu uciążliwego drapieżnika?

Pogromcy strychów
Kuna na strychu to problem wielu właścicieli domków jednorodzinnych. Zwierzęta te bardzo często wybierają właśnie poddasze, które traktują jak własny teren - jest im ciepło i sucho, i często budują gniazda właśnie w materiale ociepleniowym pod dachem (np. w wełnie mineralnej). Kuna na strychu oznacza szkody materialne i uprzykrzenie życia domownikom. Potrafi przegryźć kable, uszkodzić instalację, a nawet zniszczyć ocieplenie budynku robiąc w nim kanały komunikacyjne. - Widziałem dach, na którym siedlisko zrobiło sobie 5-6 takich osobników. Na początku nie chciałem wierzyć, że to one są autorami takiego spustoszenia. Cały dach był do rozbiórki, gryzonie poprzegryzały praktycznie wszystko. Na dachu widoczna była tylko część membrany i szczątki wełny mineralnej. Gdybym nie widział, to bym nie uwierzył – mówi SUPERDEKARZ, Andrzej Bylski właściciel firmy Usługi Ogólnobudowlane w Koszalinie.Nocne harce
Kuna domowa jako drapieżnik uaktywnia się przede wszystkim po zmierzchu, kiedy rozpoczyna polowanie. Jej podstawowym pożywieniem są gryzonie, tj. myszy, szczury, ale również ptaki i ich jaja, żaby i owady. Potrafi też podbierać owoce z drzewek w ogrodzie. Uciążliwe jest także to, że w miejscach zamieszkania pozostawia odchody, które wydzielają silny i nieprzyjemny zapach.REKLAMA:
Walka z tymi zwinnymi drapieżnikami nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza że są gatunkiem objętym ochroną. Należy jednak znaleźć sposób, by skutecznie wypłoszyć je z poddasza. W innym przypadku trzeba się liczyć z kosztownym remontem.
Jak wypłoszyć kunę?
Aby pozbyć się kuny, warto zacząć od usunięcia ze strychu tego, co jest obiektem jej zainteresowania - ptaków, myszy, owadów. Warunkiem zminimalizowania ryzyka zadomowienia się kun w gospodarstwie są dobrze zabezpieczone okna i inne otwory na poddaszu (np. siatką), oraz zamontowanie na rynnie specjalnej opaski z drutu kolczastego lub kolczastej taśmy używanej przeciw ptakom.- Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod są tzw. żywołowne pułapki, do których kunę zwabia się jajkiem. Gdy uda się ją złapać, należy wywieźć ją do lasu, z dala od domu. Można też wykorzystać urządzenie, które emituje ultradźwięki o różnej częstotliwości, niesłyszalne dla ucha ludzkiego, dostępne w wielu sklepach – mówi SUPERDEKARZ, Marek Walczewski z firmy Ciesielstwo i Dekarstwo Ogólnobudowlane Marwal z Osiecznej k. Leszna.
Innym sposobem stosowanym przez właścicieli obiektów zasiedlonych przez kuny jest rozłożenie w pobliżu gniazda kuny garści psiej sierści albo odchodów lwa bądź tygrysa (pozyskanych z zoo), czyli zwierząt, których kuny się boją. W sklepie można także nabyć odstraszacze zapachowe np. w aerozolu.
Jeżeli zauważymy na poddaszu szkody wyrządzone przez kuny domowe, warto skonsultować się z dekarzem. Fachowiec powie, w jakim stopniu wpływają one na dalsze jego użytkowanie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Superdekarz