Lofty - aranżacja obiektów przemysłowych

Podziel się:
Kiedyś tętniły życiem, były dumą miast. Później opustoszały, upadły, zaczęły szpecić miejski krajobraz. Stały w zapomnieniu, marnując przestrzeń użytkową. I tak było aż do lat sześćdziesiątych XX wieku. W tym momencie rozpoczęły drugie życie, zmieniając całkowicie swoje przeznaczenie.

Otwarte przestrzenie, wielkie okna - znaki charakterystyczne dla industrializmu, fot. FotoliaOtwarte przestrzenie, wielkie okna - znaki charakterystyczne dla industrializmu, fot. Fotolia
Hale fabryczne, magazyny biurowców, dużych wielopiętrowych budynków użyteczności publicznej powróciły do „gry” za sprawą środowisk artystycznych, jakie odkryły w nich wielki potencjał. Lofty, bo tak brzmi ich nowe miano, stały się przestrzenią dla pracowni artystycznych i warsztatów. Do ich zagospodarowania skłoniły artystów bardzo niskie czynsze. Z czasem przeobraziły się w centra życia artystów, tak jak niegdyś były centrami pracy, choć o nieco innym wymiarze. Wkrótce moda na lofty zaczęła się rozprzestrzeniać, wędrując z nowojorskim dzielnic ku Europie.

Przykład aranżacji wnętrza na pracownię artystyczną, fot. FotoliaPrzykład aranżacji wnętrza na pracownię artystyczną, fot. FotoliaZjawisko zagospodarowania nieużytków trwa do dziś. W Polsce lofty zaczęły pojawiać się pod koniec pierwszej połowy lat 90. Kolebką jest Śląsk (np. Bolko loft w Bytomiu, zaadoptowany budynek lampiarni, zakładów górniczo-hutniczych). Z biegiem czasu poszerzyła się ich funkcja, obecnie to nie tylko pracownie artystyczne, ale restauracje, galerie handlowe (np. Galeria Stary Browar w Poznaniu). Jednak przede wszystkim, przestrzenie wykorzystuje się pod lokale mieszkalne. Charakterystycznym przykładem może być łódzka, XIX-wieczna fabryka Karola Scheiblera. Najwięcej loftów jest w Łodzi, na Śląsku, w Warszawie, a obecnie prężnie rozwija się oferta na terenie Gdańska.
REKLAMA:

Budynki noszą miano loftów, co wedle języka islandzkiego znaczy „przestrzeń”, a angielskiego „poddasze”. Charakteryzują się tym, że są dobrze doświetlone, dzięki wielkim oknom, nierzadko przechodzącym przez całą powierzchnię lokalu, posiadają wysokie sufity i otwarte przestrzenie. Ich znakiem szczególnym są surowe wnętrza i tzw. chłód pomieszczeń. Eksponowane są w nich elementy konstrukcyjne, instalacje biegnące po odkrytych murach, betonowe posadzki. Tworzą industrialny klimat, przeciwieństwo pomieszczeń rustykalnych, charakteryzujących się elementami surowymi, ale inspirowanymi wsią.

Słowo Słowo "loft" pochodzi z języka islandzkiego i oznacza przestrzeń, fot. Fotolia
Ucywilizowanie wielkich pomieszczeń i stworzenie w nich przyjaznej przestrzeni sprawiło, że obecnie lofty kojarzą się z prestiżem. Przyciągają biznesmenów, lekarzy, prawników, którzy cenią sobie komfort życia w mieście.

Loftami nazywa się również nowo powstałe budynki, tzw. soft-lofty, które swoją formą nawiązują do stylu industrialnego, choć pozbawione swojej „historii” nie są tym, co wieloletnie budynki sprzed lat.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #architektura #wnetrza #obud #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: