Jakie drzwi tarasowe wybrać?

Podziel się:
Systemy rozwierno-uchylne, przesuwne i harmonijkowe - takie są możliwości przy wyborze drzwi tarasowych. Dobra decyzja, to nie tylko preferencje własne, ale uwzględnienie pozostałych domowników i specyfiki budynku.

Drzwi otwierane jak okna, fot. VetrexDrzwi otwierane jak okna, fot. Vetrex

Drzwi rozwierno-uchylne

Tego typu drzwi tarasowe otwierają się jak skrzydła tradycyjnych okien. Mają charakterystyczną dla okien funkcję uchyłu, która umożliwia wietrzenie pomieszczenia, ale nie powoduje jego natychmiastowego wychłodzenia. Montaż tego typu drzwi polecany jest przy budynkach energooszczędnych i pasywnych. Drzwi można wykonywać w systemach do realizacji okien elewacyjnych, a dzięki zastosowaniu w budynku identycznych profili, możliwe jest osiągnięcie estetycznej spójności. Zaletą rozwiązania jest niski koszt wykonania i montażu.

Drzwi uchylno-przesuwane, fot. VetrexDrzwi uchylno-przesuwane, fot. Vetrex

Drzwi uchylno-przesuwne (patio)

W tym wariancie skrzydła drzwi, po otwarciu, chowają się jedno za drugim. Generują więc wolną przestrzeń, bo nie „wchodzą” do wnętrza, tak jak ma to miejsce np. przy drzwiach rozwierno-uchylnych. Nie ma jednak możliwości rozszczelnienia, więc jeśli otworzycie drzwi, narażacie się na bezkompromisowe „wtargnięcie” zimna do wnętrza. Na rynku dostępne są energooszczędne pakiety szybowe, w które można wyposażyć drzwi.
REKLAMA:

Drzwi podnośno-przesuwane, fot. VetrexDrzwi podnośno-przesuwane, fot. Vetrex

Drzwi podnośno-przesuwane

Skrzydła po otwarciu tego typu drzwi przesuwają się równolegle do skrzydeł stałych. W konstrukcjach przesuwnych można stosować różne schematy otwierania. Dla największych z nich warto zastosować 4-skrzydłowy schemat, dzięki któremu po rozsunięciu środkowych skrzydeł w przejściu nie pozostaje żaden element. Drzwi tego typu sprawiają, że wnętrza stają się przestronniejsze oraz dają wrażenie silnego poczucie przestrzeni.

Drzwi harmonijkowe, fot. VetrexDrzwi harmonijkowe, fot. Vetrex

Drzwi harmonijkowe

Skrzydła rozsuwają się na całej szerokości przeszklenia. Sprawdzą się w lokalizacjach o dobrych walorach estetycznych, gdyż umożliwiają widok panoramiczny. Ten typ okien stosuje się również jako system zabudowy wewnętrznej, dzieląc poszczególne pomieszczenia.

Oczywiście wybór samych drzwi, to nie wszystko. Warto pomyśleć o niskim progu, który obniża ryzyko wypadku (szczególnie, gdy w domu są dzieci, bądź osoby mające trudności w poruszaniu się). Druga rzecz – uszczelka wypełniająca rowek dolnej części ramy – ten element blokuje zanieczyszczenia kierujące się do wnętrza. Szczególnie ma to sens w przypadku, gdy decydujemy się na okna harmonijkowe.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#okna #drzwi #okna i drzwi #vetrex #poradnik

Więcej tematów: