Próbnik napięcia

Podziel się:
Próbnik napięcia to podstawowe narzędzie służące do sprawdzenia czy w danym elemencie występuje napięcie elektryczne. Narzędzie zwane jarzeniówką, neonówką, bądź lampką neonową zostało wynalezione w 1910 roku. Do dziś służy elektrykom, choć jego budowa i zastosowanie uległo ewolucji.

źródło: Wihaźródło: Wiha

Próbnik wkrętakowy

Najprostszy typ próbnika napięcia, to wkrętak z lampką neonową umieszczoną w półprzezroczystej rękojeści. Ostrze wkrętaka, poprzez opornik o rezystancji kilku megaomów oraz miniaturową lampkę neonową, połączone jest ze skuwką. Dotknięcie skuwki palcem powoduje uziemienie jednej z elektrod, co w momencie kontaktu ostrza z punktem znajdującym się pod napięciem skutkuje zaświeceniem się neonówki.

Próbniki wkrętakowe służą do pomiaru napięcia w gniazdkach i na przewodach urządzeń elektrycznych. Rozpoznają napięcie do 250 V. Różnią się między sobą rozpoznawanym zakresem V, np. wskaźniki o mniejszym zakresie (220 - 250 V) pozwalają określić konkretne napięcie w badanym elemencie, z kolei próbniki o zakresie (110 – 250 V) dają szersze możliwości, ale mniej precyzyjne pomiary.
REKLAMA:

Urządzenia tego typu są powszechnie dostępne, a ceny wahają się w okolicach od kilku do kilkunastu złotych.

źródło: Wihaźródło: Wiha

Próbnik bezdotykowy

To narzędzie pozwala na kontrolę napięcia bez konieczności odłączania lub otwierania kabli, gniazd sieciowych, bezpieczników, wyłączników ochronnych czy puszek rozdzielczych, co usprawnia i przyspiesza prace instalacyjno-konserwacyjne. Końcówkę wykrywacza zbliża się do sprawdzanego elementu, jeśli w otoczeniu 4 mm od kontrolowanego miejsca czujnik wykryje napięcie wyższe niż 230 V AC, dioda zaświeci się na czerwono.

Próbnik bezdotykowy określa stan przewodów zasilających, wykrywa przepalone bezpieczniki lub źle dokręcone zaciski, oraz zapobiega wkręceniu śrub w przewody elektryczne w ścianie. Zakres rozpoznawania próbników bezdotykowych jest wyższy od próbników wkrętakowych. Narzędzia wykrywają od 230 do 1000 V.

Opracowano na podstawie materiałów Wiha.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #narzedzie #maszyny #obud #narzedzie_reczne #Narzędzia ręczne

Więcej tematów: