Ogrzewanie podłogowe wodne

Podziel się:
Ogrzewanie podłogowe, to jedna z możliwości instalacji grzewczej, na jaką inwestor może się zdecydować. Tak jak pozostałe, tak i ta ma swoje ograniczenia, które warto znać, by później nie żałować.

Fot. FotoliaFot. Fotolia
W przypadku podłogowego ogrzewania wodnego, woda o odpowiedniej temperaturze wędruje przez rury i ogrzewa „od dołu” pomieszczenie. Kierunek rozprzestrzeniania się ciepła powoduje, że przy stopach jest cieplej niż przy głowie. Dla porównania, ogrzewanie działa odwrotnie do klasycznych grzejników, które wysyłały ciepłe powietrze „pod sufit”. Różnica ta sprawia, że w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym może być o 2 stopnie C chłodniej niż w tym z tradycyjnymi grzejnikami, a użytkownik i tak nie odczuje różnicy (kwestia rozkładu temperatury i jej odczuwania przez organizm człowieka). Druga rzecz, ogrzewanie powierzchniowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym i równomiernym. Podłogi oddają ciepło (o stosunkowo niskiej wartości temperaturowej) na całej powierzchni, a nie tylko w miejscu zainstalowanego grzejnika.

Jak układać system ogrzewania podłogowego wodnego

Ogrzewanie podłogowe układa się na izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Izolacja cieplna zapobiega przenikaniom ciepła w niższe warstwy budynku. Wykonuje się ją najczęściej ze styropianu. Na termoizolacji, należy położyć izolację przeciwwilgociową. Kolejną warstwą są rury systemu grzewczego. Stosuje się rury miedziane pokryte tworzywem, rury wielowarstwowe z tworzyw z wkładką aluminiową Pex-Al-Pex oraz rury z tworzyw sztucznych z barierą antydyfuzyjną np. z polietylenu.

Warstwy w podłodze z ogrzewaniem wodnym układane od dołu:
podłoga lub strop → termoizolacja → hydroizolacja → system grzewczy → wylewka → podłoga

Fot. FotoliaFot. Fotolia
Kolejna „warstwa”, to wylewka, czyli bezspoinowa posadzka lub podkład pod podłogę. Często zamiennie występuje pod nazwą jastrych. Jej zadaniem jest wyrównanie powierzchni pod podłogę. Jeśli chodzi o rodzaj materiału zastosowanego na podłogę, kwestia jest dyskusyjna, teoretycznie najodpowiedniejsze powinny być te wykazujące niski opór cieplny, czyli terakota, gres, kamień naturalny. Ponieważ w/w materiały akumulują ciepło, różnica temperatury w miejscach bezpośrednio nad rurami i położonymi obok nie będzie odczuwalna. Drewno, panele bądź wykładziny są dopuszczalne, ale materiały te muszą być oznaczone jako dopuszczone do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Rodzaj posadzki będzie decydował między innymi o doborze średnic przewodów i odstępach między nimi. Jeśli zdecydujemy się na drewno, oraz wydzielone tzw. strefy brzegowe, gdzie będzie występować wyższa temperatura, należy wybrać gatunek odporny na pękanie.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że instalacja ogrzewania podłogowego nie podlega zmianom. Projekt opiera się na projekcie architektonicznym, więc jakiekolwiek zmiany muszą być konsultowane z projektantem instalacji. Manipulacje przy systemie, np. zwiększenie jego mocy mogą grozić konsekwencjami w postaci przegrzania podłogi i stałym lub przejściowym dyskomfortem dla domowników.

Kiedy nie kłaść ogrzewania podłogowego

Instalację należy kłaść z uwzględnieniem obiektów domowych. Nie kładzie się ogrzewania podłogowego pod wanną czy brodzikiem, pod zabudową stałą, np. w kuchni czy garderobie. Przy ścianach zewnętrznych, gdzie straty ciepła są większe (odległość 0,5 – 1 m od przegrody) rurki grzewcze można ułożyć gęściej. W pomieszczeniu z dużymi drzwiami tarasowymi, albo szerokimi oknami, warto zastanowić się nad innym rodzajem ogrzewania np. promiennikiem podczerwieni, który ogrzewa obiekty w pomieszczeniu, a nie powietrze.

Fot. FotoliaFot. Fotolia

Konwekcja powietrza a alergicy

Zarówno jeden jak i drugi system grzewczy (na podczerwień) ma tę przewagę nad ogrzewaniem konwekcyjnym, że nie wprawia w ruch dużej ilości kurzu. Konwekcja w przypadku ogrzewania podłogowego, co prawda, zachodzi na dużej powierzchni, ale słabo, gdyż jej intensywność zależy od różnicy temperatury, tymczasem temperatura podłogi jest tylko o kilka stopni wyższa od temperatury powietrza w pomieszczeniu. Przy ogrzewaniu podłogowym ruch powietrza jest ograniczony, poza tym kurz nie „przypieka” się na grzejnikach. Kolejna rzecz, przy ogrzewaniu podłogowym nie zaleca się stosowania dywanów i wykładzin (izolują). Pojawia się przy okazji wartość dodana w postaci wyeliminowania siedliska kurzu.

Zalety

- równomierne ogrzewanie powierzchni;
- generuje oszczędności - pozwala na przyłączenie obwodu do pompy ciepła;
- przyjazne dla organizmu ludzkiego;
- ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, co pozwala na zagospodarowanie przestrzeni, poniekąd jest to prawdą, jednak trzeba mieć na uwadze, to że nad ogrzewaniem wodnym nie powinna pojawić się zabudowa stała w postaci mebli, wanny, brodzika, a więc...

Wady

- … wymaga zaplanowania aranżacji wnętrza już na etapie projektowym;
- powoli się nagrzewa i powoli stygnie;
- nie nadaje się do każdego pomieszczenia, w przypadku dużych powierzchni szyb, bądź sąsiadującego z salonem tarasu, trzeba się mocno zastanowić;
- inwestycja droższa w porównaniu z klasycznym ogrzewaniem konwekcyjnym;
- ograniczenie możliwości materiałów wykończeniowych (o dobrym przewodnictwie cieplnym);
- po ułożeniu posadzki instalacja nie podlega zmianom.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #na podloga #instalacje #ogrzewanie #obud #Ogrzewanie podłogowe

Więcej tematów: