W Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu zastosowano okna EURO-SHEV

Podziel się:
W zrewitalizowanym i rozbudowanym budynku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu mieszczącego się przy al. Marcinkowskiego i ul. 23 lutego zastosowano okna oddymiające Euro-SHEV wyposażone w napędy zębatkowe ZA, a także okna napowietrzające wraz z napędami łańcuchowymi CDC.

Projekt architektoniczny dla kompleksu złożonego z budynku B, pawilonu rzeźby i dziedzińca przygotowała  pracownia NMS Architekci. Dzięki jej wysiłkowi uczelnia zyskała blisko 6000 metrów kwadratowych nowej przestrzeni wystawienniczej, warsztatowej i dydaktycznej, a także dużo lepszy komfort pracy i nowoczesne wyposażenie technologiczne.

Przykład etykiety CE, źródło: D+H PolskaPrzykład etykiety CE, źródło: D+H PolskaUniwersytet Artystyczny w Poznaniu, fot. D+H PolskaUniwersytet Artystyczny w Poznaniu, fot. D+H Polska
Podstawową funkcją okien oddymiających jest odprowadzanie dymu oraz trujących gazów podczas pożaru, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo ludzi i konstrukcji budynku oraz ułatwia przeprowadzanie sprawnej ewakuacji czy akcji ratunkowej. Ponadto, okna mogą być na co dzień wykorzystywane do naturalnej wentylacji. Takie kontrolowane przewietrzanie nie tylko ogranicza koszty zużycia energii (generowane np. przez systemy klimatyzacji), ale także pozwala stworzyć komfortowe warunki pracy. Z powodzeniem może być zatem stosowane w obiektach, w których sporą uwagę zwraca się na rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu. Opcjonalnie okna oddymiające można wyposażyć w elementy zwiększające użyteczność systemu, m.in. automatykę pogodową, która steruje oknami oddymiającymi, zamykając je w momencie niekorzystnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, deszcz, śnieg) lub skonfigurować z systemem automatyki budynku BMS (ang. building management system). Oferowane przez firmę D+H Polska okna oddymiające Euro-SHEV są przebadane zgodnie z normą PN-EN 12101-2 i na tej podstawie zostały odpowiednio sklasyfikowane. Stolarka posiada certyfikaty wydane przez VdS – notyfikowaną jednostkę certyfikującą. Dodatkowo każde okno trafiające na budowę posiada etykietę CE (niezbędną przy odbiorach strażackich), na której znajdują się m.in. informacje o powierzchni czynnej oddymiania, dacie wyprodukowania, klasyfikacji działania w niskiej temperaturze (oznaczonej symbolem T) czy klasie obciążenia śniegiem (symbol SL).

Okno oddymiające sercem systemu Euro – SHEV

Nazwa Euro-SHEV pochodzi od angielskiego smoke and heat exhaust ventilation (systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła). Stolarka tego typu oparta jest na systemach aluminiowych  wiodących producentów profili, m.in. Aluprof, Sapa, Schüco, Reynaers, Wicona. Do ich otwierania używane są napędy elektryczne D+H – zębatkowe (ZA, DXD) lub łańcuchowe (KA, CDC, CDP). Różnorodność typów napędów, a także możliwość ich lakierowania na dowolny kolor z palety RAL sprawiają, że rozwiązanie to można optymalnie dopasować do niemal każdego projektu architektonicznego. Należy jednak pamiętać, że w budowie systemów aluminiowych występują różnice i do każdego z nich powinny być projektowane specjalne konsole montażowe.
REKLAMA:

Optymalny dobór

Doradcy obiektowi D+H Polska po uzyskaniu od klienta wytycznych projektowych zwracają ogromną uwagę na miejsce, w jakim okno ma być zastosowane. Przykładowo w przypadku stolarki dachowej – takiej jak ta użyta w gmachu Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – należy zawsze uwzględniać kierunek wiatru bocznego, strefę obciążenia śniegiem oraz kąt nachylenia dachu. Dopiero zebranie wszystkich tych informacji pozwala na przeprowadzenie indywidualnych obliczeń czynnej powierzchni oddymiania i finalnie na dobór odpowiedniego okna. W wykonywanych obliczeniach wykorzystywane są bezwymiarowe współczynniki przepływu Cv (w) określane w sposób doświadczalny, w zależności od kąta otwarcia i sposobu otwierania okna oraz stosunku wymiarów w świetle okna.

Rozwiązania D+H Polska w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, fot. D+H PolskaRozwiązania D+H Polska w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, fot. D+H Polska

Rozwiązania zastosowane w inwestycji

W poznańskiej realizacji zastosowano sześć dwuskrzydłowych oddymiających okien dachowych Euro-SHEV, wykonanych na systemie profili aluminiowych firmy Aluprof, a konkretnie serii MB-SR50. Wszystkie zostały wyposażone w metalowe deflektory wiatrowe tzw. owiewki. Jako napędów użyto elektrycznych siłowników zębatkowych z synchronizacją – ZA 85/800 BSY+. Okna mają wymiar skrzydeł 1737 × 1067 mm. Ze względu na dość duży ciężar skrzydła (waga jednego wynosi 75 kg) na każdym z okien zamontowano cztery napędy – po dwa na każde skrzydło.
W oknach napowietrzających, umiejscowionych w części parterowej obiektu, zastosowano natomiast napędy łańcuchowe serii CDC 200/350 BSY+.
 

Deflektory wiatrowe – owiewki

Dachowe okna oddymiające wyposażone są w deflektory wiatrowe, popularnie zwane owiewkami. Ich zastosowanie wpływa na uzyskanie bardziej korzystnych współczynników przepływ, a co za tym idzie czynnej powierzchni oddymiania. Stosowanie owiewek w oknach oddymiających powoduje, że nie ma potrzeby zwielokrotniania ilości okien i montowania ich z różnych stron budynku. Pozwala to na obniżenie kosztów całej instalacji systemu oddymiania.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: D+H Polska
#okna #czytelnia #okna dachowe #okno #d_h #okna i drzwi #w dach

Więcej tematów: