System Fasad Parametrycznych w 3d

Podziel się:
Minimalizm to dominujący trend w architekturze przeszklonych biurowców jednak każdy architekt dąży do umieszczenia w projekcie indywidualnego akcentu. Niczym nieograniczoną wolność projektowania przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa wykonawstwa daje zaawansowany System Fasad Parametrycznych Schüco.

Fot. SchücoFot. SchücoWysokie, szklane biurowce narodziły się w erze modernizmu. Na niespotykaną wcześniej skalę przestrzenie miast zaczęły się wypełniać szklanymi gigantami, które przyjmowały proste formy. Z początkiem XXI wieku w europejskim krajobrazie zaczęły się pojawiać bardziej abstrakcyjne obiekty, do których należy chociażby słynny londyński 30 St Mary Axe, Turning Torso w Malmö czy DC Tower 1 w Wiedniu. Wszystkie z nich nawiązują do modernizmu, jednak dzięki charakterystycznej geometrii i ciekawym układom wypełnień fasadowych urosły w krótkim czasie do rangi ikon szklanej architektury. Realizacja takich nietypowych projektów jeszcze do niedawna wymagała dużych nakładów czasu i pracy. Proces wykonawstwa fasady nie wykluczał błędów i konieczności powtórzeń, co skutkowało długim czasem powstawania inwestycji. Pełną niezawodność zarówno na etapie planowania, jak i realizacji powłok o strukturze 3D daje cyfrowa platforma Schüco, która pozwala na przeniesienie pełnego klucza danych z projektu aluminiowej fasady parametrycznej wprost na jej produkcję.
REKLAMA:

Czysta kreacja

System Fasad Parametrycznych Schüco został nazwany „rewolucją 4.0” w projektowaniu powłok, gdyż pozwala na łatwiejsze niż kiedykolwiek tworzenie finezyjnych brył o skomplikowanej strukturze na skalę przemysłową. Tym samym otwiera zupełnie nowe horyzonty architektonicznego wyrazu. Podczas tworzenia projektu fasady architekt może się skupić wyłącznie na stronie estetycznej i funkcjonalnej projektu, zaś program na bieżąco przeprowadza testy technicznej wykonalności fasady i ocenia jej właściwości fizyko-budowlane. Umożliwia to biblioteka „inteligentnych” modeli BIM, stanowiących wtyczki do programów Revit i Rhino/Grasshopper. Gotowe elementy można łączyć w niemal dowolne moduły i konstrukcje, modyfikować je o przezierne lub nieprzezierne wypełnienia czy uzupełniać np. o instalacje modułów fotowoltaicznych. Poszczególne moduły mogą być parametryzowane indywidualnie lub globalnie – w skali całego modelu 3D fasady. Na dalszym etapie dane są wprowadzane do programów do ofertowania i kalkulacji. Program w czytelny sposób podsumowuje koszty produkcji i ewentualnych zmian w projekcie, dzięki czemu można monitorować efektywność ekonomiczną przedsięwzięcia na każdym etapie.

Fot. SchücoFot. Schüco

Bezbłędne wykonawstwo

W trakcie procesu projektowania i realizacji fasady powstaje tak zwany „zamknięty łańcuch danych”, który daje pewność sukcesu wszystkim uczestnikom procesu budowlanego - architektom, wykonawcom i montażystom. Skomplikowane rysunki techniczne zostają zastąpione kompletnymi modelami 3D fasad. Każdy z elementów już na samym początku ma przypisany indywidualny kod CNC maszyny produkcyjnej, dzięki czemu znika też konieczność ręcznego programowania obróbek. W ten sposób ryzyko błędu na etapie produkcji zostaje zminimalizowane niemal do zera. Łańcuch danych jest przenoszony również na plac budowy. Każdy wyprodukowany komponent fasady ma swoje unikatowe oznaczenie informujące wykonawców, jak powinna być zmontowana konstrukcja. Dzięki temu całość realizacji przebiega w niemal zautomatyzowany sposób od momentu projektowania, poprzez produkcję aż po montaż.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Schüco
#czytelnia #architektura #szklo #projekty #ściany #okna i drzwi #na fasada #schuco #Ściany, fasady - tematy pozostałe

Więcej tematów: