Piece i kominki z kamienia steatytowego

Podziel się:
Skandynawia nieodmiennie kojarzy się z długą i mroźną zimą. Nic więc dziwnego, że jej mieszkańcy znaleźli skuteczne sposoby, aby przeciwstawić się nieprzyjaznej aurze. Jedną z recept na ciepły dom, którą mieszkańcy północnej Europy stosują od wieków, są piece steatytowe.

Co to jest steatyt?

Steatyt (zwany także kamieniem mydlanym - ang. soapstone) to rzadka skała metamorficzna, która powstaje w wysokiej temperaturze oraz pod wysokim ciśnieniem. Dla konstruktorów urządzeń grzewczych materiał ten ma dwie bardzo ważne cechy: odporność na wysokie temperatury oraz zdolność do magazynowania ciepła. Dzięki temu można wykonywać bardzo trwałe piece i kominy, które zadowolą nawet najbardziej wymagających odbiorców.

Steatyt, czyli kamień wulkaniczny, zwany także mydlanym (z ang. soapstone), Fot. FlickrSteatyt, czyli kamień wulkaniczny, zwany także mydlanym (z ang. soapstone), Fot. Flickr
Steatyt ma dwie podstawowe odmiany: drobno- i gruboziarnistą. Z pierwszej, która wytrzymuje temperaturę powyżej 1000°C można wykonać doskonałe palenisko (warunkiem jest odpowiednia foliacja, czyli równoległe ułożenie płaskich i wydłużonych ziaren minerałów skałotwórczych. Z drugiej odmiany, zawierającej gruboziarnisty magnezyt, można z kolei budować przewody kominowe oraz inne elementy kominków i pieców (których temperatura nie przekroczy 500oC).

Kominek z steatytu, Fot. FlickrKominek z steatytu, Fot. Flickr

Dlaczego steatyt?

W kominku/piecu steatytowym wystarczy rozpalić intensywny ogień na dwie godziny, aby cieszyć się później równomiernie oddawanym ciepłem przez dobę, a nawet półtorej! Brzmi intrygująco, gdyż w analogicznym przypadku zwykły kominek, oddaje ciepło maksymalnie do czterech godzin.

Kominek wyłożony w środku kamieniem steatytowym, Fot. FlickrKominek wyłożony w środku kamieniem steatytowym, Fot. Flickr
Unikalna trwałość steatytu oraz jego niezwykła zdolność do akumulacji ciepła pozwala uniknąć silnych wahań temperatury we wnętrzach, a także utrzymać komfort cieplny przez długi czas (temperatura na pożądanym poziomie).

Odmiana soapstone, Fot. FlickrOdmiana soapstone, Fot. Flickr

Jeszcze o zaletach... i wadach

Równomierne i długotrwałe oddawanie ciepła do pomieszczenia przez piec/kominek steatytowy to zdecydowane zalety, ale ich uzyskanie wymaga intensywnego spalania dużych ilości drewna. W ciągu jednego dnia niezbędne jest od 10 do 40 kg drewna! Koszty eksploatacji nie są zatem niskie.

Aby w pełni wykorzystać termiczne właściwości kominka z steatytu, niezbędna jest duża ilość drewna, Fot. FlickrAby w pełni wykorzystać termiczne właściwości kominka z steatytu, niezbędna jest duża ilość drewna, Fot. Flickr
Decydując się na urządzenie grzewcze wykorzystujące steatyt, klient musi być również przygotowany na wysokie koszty zakupu pieca lub kominka.

Steatyt – kamień o uniwersalnym wyglądzie

Steatyt to surowy kamień, którego stonowane barwy i faktura doskonale wpisują się w stylistykę nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Świetnie pasuje do popularnego obecnie skandynawskiego wzornictwa. Jednak szara barwa steatytu znakomicie komponuje się również we wnętrzach o innej stylistyce. Płytki okładzinowe wykonane ze steatytu mogą być zatem harmonijnym dopełnieniem innych materiałów wykorzystywanych do budowy pieca/kominka np. szkła czy metalu.
REKLAMA:

Wybierając steatyt musimy mieć jednak na uwadze fakt, że poszczególne partie tego materiału mogą różnić się od siebie odcieniem szarości lub żyłkowaniem. To cecha charakterystyczna dla materiałów naturalnych - trudno jest uzyskać dwa identycznie wyglądające fragmenty.

Montaż

Piece ze steatytu są dosyć ciężkie i dlatego ich montaż wymaga wykonania zbrojonego, betonowego i ognioodpornego podłoża. W nowo budowanych domach konstrukcja tego rodzaju nie stanowi problemu. Natomiast w budynkach użytkowanych od dłuższego czasu, najlepiej sprawdza się wycięcie kawałka podłogi i zamontowanie specjalnej platformy.

Inne wykorzystanie kamienia mydlanego, Fot. FlickrInne wykorzystanie kamienia mydlanego, Fot. Flickr

Inne wykorzystanie steatytu

Steatyt może być również wykorzystany do wykonywania wanien, brodzików prysznicowych oraz elementów ogrzewania podłogowego. Kamień mydlany jest również bardzo popularny jako materiał wykończeniowy, ponieważ ma bardzo niską absorbcję wilgoci.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #obud #z kamien #kominek #Kominki

Więcej tematów: