Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach nominowane do prestiżowej nagrody

Podziel się:
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach to jeden z obiektów nominowanych do nagrody im. Miesa van der Rohe, najważniejszego wyróżnienia architektonicznego w Europie. Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach, a tutaj są one naprawdę dopracowane. D+H Polska dostarczyło do obiektu napędy drzwiowe DDS 54/500w kolorze harmonizującym ze stolarką aluminiową.

Fot. D+HFot. D+HFot. D+HFot. D+H
Nagroda przyznawana co dwa lata przez Komisję Europejską i fundację Miesa van der Rohe jest najważniejszym wyróżnieniem w świecie współczesnej architektury Starego Kontynentu. Do tej pory uhonorowano nią 14 obiektów, w tym jeden z Polski. W 2015 r. tytuł zdobyła Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie zaprojektowana przez hiszpańską pracownię architektoniczną Estudio Barozzi Veiga.W tym roku do nagrody Miesa van der Rohe nominowano 356 nowopowstałych budynków, w tym 10 z Polski. Znalazło się wśród nich Międzynarodowe Centrum Kongresowe, jeden z referencyjnych obiektów D+H Polska.

Nowoczesna elewacja, zielony dach

Katowickie centrum kongresowe to przykład odważnej, współczesnej architektury o publicznym przeznaczeniu. Oferuje imponujące przestrzenie kongresowe, widowiskowe, targowe, wystawowe. Może pomieścić nawet 12 tys. osób. Gmach jest rozszczepiony na dwie bryły, pomiędzy którymi przebiega zielony pasaż dostępny dla wszystkich, nie tylko uczestników wydarzeń organizowanych w wewnątrz. Część dachu również pokryta jest zielenią, można z niego podziwiać panoramę stolicy Górnego Śląska. Nowoczesny charakter obiektu podkreśla oryginalna forma prostopadłościanu z dużą powierzchnią przeszkleń. Na uwagę zasługują także detale, tutaj dopracowane do perfekcji.

Fot. D+HFot. D+HFot. D+HFot. D+H

Napędy w kolorze stolarki

Dominującym kolorem jest czerń – wykonano w niej profile aluminiowe stolarki, a nawet napędy drzwiowe. Dostarczone przez firmę D+H Polska siłowniki DDS 54/500 są przeznaczone do otwierania drzwi w systemach oddymiania . Zapewniają nie tylko dopływ świeżego powietrza, ale także gwarantują otwartą drogę ewakuacyjną w przypadku zagrożenia pożarowego. Charakteryzują się solidną, wytrzymałą konstrukcją i dużą siłą pchającą. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym możemy podziwiać efekt lakierowania siłowników DDS. Dzięki niemu zostały wkomponowane w stolarkę drzwiową i nie odznaczają się na tle konstrukcji.
REKLAMA:

Lakierowanie dla poprawy estetyki

Możliwość lakierowania napędów okiennych i drzwiowych została wprowadzona przez firmę D+H Polska w odpowiedzi na potrzeby architektów i projektantów. Standardowo siłowniki występują w kolorze srebrnym , który jest dosyć uniwersalny, ale nie zawsze pasuje do danej realizacji. Przykładowo, okna drewniane lub w okleinie drewnopodobnej lepiej będą prezentowały się z siłownikami o takiej samej strukturze powierzchni. Podobnie jest w przypadku stolarki aluminiowej – dopasowanie napędów, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z jednolitą powierzchnią czy ze strukturą, znacząco poprawia estetykę wnętrza. Rozwiązanie doskonale sprawdza się w obiektach zabytkowych, gdzie techniczne elementy powinny być dyskretnie ukryte. Podczas XIII Kongresu Informacji Renowacyjnej firma D+H otrzymała statuetkę Renowator za wysoki stopień przydatności lakierowania napędów do prac renowacyjnych. Rozwiązanie równie dobrze sprawdza się w nowych obiektach, czego przykładem jest katowicka realizacja.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: D+H
#wiadomości #architektura #nagrody #projekty #d_h #wnetrza #konkursy

Więcej tematów: