Jak walczyć ze smogiem paląc drewnem?

Podziel się:
Wraz ze spadkiem temperatur w Polsce wzrasta ilość smogu. Normy na południu naszego kraju przekroczone są już o ponad 3 tysiące procent.

Fot. DovreFot. Dovre
Nawet Warmia i Mazury – „zielone płuca” – zaczynają odczuwać problemy związane z zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, smog może wywołać astmę, niewydolność oddechową, paraliż układu krwionośnego, a nawet zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Są jednak urządzenia i sposoby palenia, które pozwalają dogrzać dom bez negatywnych skutków zanieczyszczenia powietrza.

Projekty nowoczesnych wkładów kominkowych i piecyków prześcigają się w ilości rozwiązań palenia nieszkodliwego dla środowiska. Większość z nich bez problemów spełnia normy europejskie. Dovre proponuje system dopalania spalin. Polega to na umieszczeniu dolotu powietrza  w górnej części paleniska. Dzięki dodatkowej dawce tlenu, gaz wytworzony przy spalaniu drewna, dopala się raz jeszcze zanim trafi do komina. Procentuje to czystym, nieszkodliwym dla środowiska dymem oraz certyfikatem spełniania najsurowszych norm ekologicznych, obowiązujących w Szwajcarii czy Norwegii.
REKLAMA:

Ponadto piecyki i wkłady kominkowe Dovre posiadają 90% wydajności. Oznacza to, że 90% drewna, którego użyjemy do palenia w urządzeniu zamieni się w czyste ciepło, ogrzewające nasz dom.

Ekologiczne, nieprzyczyniające się do powstawania smogu, ogrzewanie wiąże się również z rodzajem materiału, którym palimy. Należy pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest suche, leżakujące przynajmniej 2 lata drewno. Warto też zaznaczyć, że drewno jest odnawialnym źródłem energii, co również ma duży pływ na ekologię oraz jest tańsze od gazu czy prądu.

Dodatkowo ilość dwutlenku węgla wypuszczanego do powietrza przy spalaniu drewna jest podobna do tej, która pobierana jest przez drzewo podczas jego wzrostu.

Decydując się na inwestycję w urządzenie grzewcze polecamy kierować się obowiązującymi trendami. Mieszkańcy Krakowa do 2019 roku będą musieli zrezygnować z palenia węglem i olejami ciężkimi, a biorąc pod uwagę zwiększającą się ilość smogu w całym kraju możliwe jest, że podobne postanowienia rozszerzą się na pozostałe województwa. Warto więc rozważyć zakup nowoczesnego wkładu kominkowego lub piecyka, gdyż  jest to bezpieczniejsze i tańsze rozwiązanie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Kominki Dovre Sp. j. Kochmański
#czytelnia #instalacje #drewno #kominek #Instalacje - pozostałe

Więcej tematów: