Jakie grzejniki do instalacji niskotemperaturowych?

Podziel się:
We współczesnym budownictwie coraz częściej stosowane są rozwiązania bazujące na odnawialnych, ekologicznych źródłach energii. Coraz powszechniej stosowane są kotły kondensacyjne czy pompy ciepła w połączeniu z dobrym ociepleniem obiektów.

Fot. RegulusFot. RegulusTakie rozwiązanie zapewnia niższe koszty eksploatacji i dużą oszczędność energii cieplnej. Jednak sama pompa ciepła nie wystarczy, w nowoczesnej niskotemperaturowej instalacji należy zastosować odpowiednie grzejniki.

Powinny one emitować ciepło przez konwekcję (mogą być z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem) oraz charakteryzować się możliwie największą efektywną powierzchnią wymiany ciepła. Bardzo ważna jest również masa układu (masa grzejników wraz z wodą) – powinna być możliwie najmniejsza.
REKLAMA:

Powyższe kryteria spełniają grzejniki REGULUS®-system. Budową przypominają chłodnicę – ich konstrukcja opiera się na dwóch układach: miedzianym – wodnym oraz aluminiowym – oddawania ciepła. W miedzianej wężownicy płynie woda instalacyjna, a ciepło przekazywane jest do otoczenia poprzez aluminiowe emitery ciepła. Nagrzewanie pomieszczenia następuje w sposób mieszany przez konwekcję oraz przez intensywne szerokokątne promieniowanie cieplne z pofalowanej powierzchni. Grzejniki REGULUS®-system charakteryzują się bardzo dużą powierzchnią wymiany ciepła – ich powierzchnia kontaktu z ogrzewanym powietrzem jest większa o 50% od tej samej wielkości grzejników płytowych. Większa powierzchnia kontaktu oznacza sprawniejsze grzanie w niskich parametrach czynnika grzewczego. Drugą istotną cechą jest mała pojemność wodna, a co za tym idzie niska bezwładność cieplna.

Fot. RegulusFot. Regulus
Zalety tak skonstruowanych grzejników można docenić w okresach przejściowych, kiedy konieczne jest szybkie podniesienie lub obniżenie temperatury. W instalacjach niskotemperaturowych nie sprawdzi się układ grzewczy o dużej masie całkowitej (dużej bezwładności cieplnej), którego funkcjonowanie wiąże się z częstym przegrzewaniem lub niedogrzaniem wnętrza. Szybkie zatrzymanie grzania jest nie tylko istotne dla kosztów ogrzewania lecz także kluczowe dla komfortu cieplnego. Przy szybkim wzroście nasłonecznienia w okresach przejściowych czy też przy pojawieniu się zysków ciepła (duże przeszklenia), odpowiednio sterowana instalacja z regulusami szybko przestaje grzać i równie szybko ponownie podejmuje pracę. Takie ogrzewanie można szybko uruchomić i równie szybko zatrzymać, ponieważ bezwładność systemu jest minimalna. Kiedy koszty uruchomienia ogrzewania na kilkanaście, kilkadziesiąt minut w celu korekty temperatury są bardzo niskie ogrzewanie może praktycznie służyć przez cały rok.

Fot. RegulusFot. Regulus
W ofercie REGULUS®-system dostępne są również wersje grzejników szczególnie polecane do układów niskotemperaturowych – linia produktów z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem (grzejniki ścienne i grzejniki kanałowe). Wentylator zwiększa schłodzenie czynnika grzewczego w grzejniku, przez co zwiększa oddawaną przez grzejnik ilość ciepła do pomieszczenia – można zatem uzyskać większą moc bez zmiany rozmiarów grzejnika. Grzejniki ścienne z wentylatorem (E-VENT) budową przypomina inne grzejniki ścienne REGULUS®-system – z tą różnicą, że w dolnej części pakietu lamelek aluminiowych jest wycięcie, a w nim magnesy umożliwiające łatwe wpięcie i wypięcie wentylatora. Wentylator nie tylko zwiększa moc grzejnika, ale też gwarantuje możliwość sterowania dynamiką grzania.

Fot. RegulusFot. RegulusGrzejnik ścienny E-VENT może pracować w instalacji również po wyłączeniu lub zdemontowaniu wentylatora, zachowuje się wtedy jak standardowy grzejnik wodny. Dzięki łatwemu montażowi i demontażowi wentylatora, grzejnik E-VENT świetnie sprawdzi się w instalacji wyposażonej w standardowy kocioł c.o. pracujący na wyższych parametrach, który w przyszłości będzie zastąpiony niskotemperaturowym źródłem ciepła (kocioł kondensacyjny, pompa c.o.). W pierwszym etapie grzejnik będzie pracować bez wentylatora, a następnie po zmianie źródła ciepła na niskotemperaturowe już z wentylatorem.
W instalacjach niskotemperaturowych świetnie zdaje egzamin także inny grzejnik REGULUS®-system o nazwie DUBEL, będący alternatywą dla stalowych grzejników trzypłytowych. Dubel zbudowany jest z dwóch grzejników SOLLARIUS – grubość 18 cm (w ofercie rzadkie rozwiązanie na rynku: grzejnik o wysokości zaledwie 12 cm – do montażu w posadzkach jako stojący). To grzejnik który wbrew obiegowym opiniom, przy stosunkowo dużej mocy, nie osiąga gigantycznych rozmiarów. Rozwiązanie to nie tylko doskonale sprawdza się w instalacjach z pompami ciepła, ale też pozwala ograniczyć wielkość zastosowanych grzejników ściennych (DUBEL często stosowany jest w pomieszczeniach o dużym zapotrzebowaniu na ciepło).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: REGULUS®-system
#czytelnia #grzejnik #do ogrzewanie #instalacje #regulus #Grzejniki

Więcej tematów: