Konserwacja okien i drzwi

Podziel się:
Stolarka otworowa, posłuży nam wiele lat wyłącznie wtedy, gdy będziemy o nią dbać nie tylko od święta oraz cyklicznie ją konserwować.

Fot. FakroFot. FakroPo zamontowaniu drzwi lub okien przez monterów, często zapominamy o właściwej konserwacji tych wyrobów, ograniczając się tylko do ich mycia w ramach świątecznych porządków. Brak należytej dbałości o stolarkę otworową negatywnie oddziałuje na jej trwałość i funkcjonalność. Aby utrzymać okna i drzwi w dobrym stanie przez długi czas, niezbędne są regularne przeglądy oraz prace konserwacyjne, najlepiej wykonywane przez fachowca.

Drzwi wymagają pielęgnacji

Drzwi zewnętrzne, ze względu na swoje funkcje są intensywnie eksploatowane, a dodatkowo wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Satysfakcja z ich użytkowania nigdy nie będzie pełna, jeśli zapomnimy o konserwacji, poprzedzonej kontrolą poszczególnych elementów. Przeglądem pod kątem uszkodzeń mechanicznych i korozji należy objąć płytę drzwiową i ościeżnicę. Ważna jest szybka reakcja, która pozwoli uniknąć późniejszych problemów z otwieraniem oraz estetyką drzwi.

Aby zapobiec zakleszczeniu się skrzydła drzwi w ościeżnicy przez rozkręcone śruby i pojawieniu się zbyt dużego luzu między skrzydłem a ościeżnicą – co prowadzić może do szybszego wychładzania się pomieszczeń – trzeba pamiętać o regularnej kontroli prawidłowości pracy zamka. Bardzo istotne jest także sprawdzenie śrub mocujących oraz oliwienie zapadki i rygla. Co pewien czas zweryfikujmy również stan zawiasów. Naoliwienie trzpieni i łożysk kulkowych oraz wymiana zużytych części pomoże uniknąć ewentualnych problemów ze zwiększonym hałasem towarzyszącym otwieraniu i zamykaniu drzwi oraz zakleszczaniem się zawiasów. – Aby produkty stolarki otworowej spełniały swoją funkcję i zdobiły dom przez wiele lat, powinny być poddawane regularnym zabiegom pielęgnacyjnym i konserwacyjnym, niezależnie od zastosowania w nich nowoczesnych rozwiązań i wynikającego z tego długiego okresu gwarancyjnego. Okna i drzwi, tak jak samochód, wymagają regularnego serwisu – mówi Maciej Mazgaj, Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ”, właściciel firmy MULTIKO ARCHITEKTURA OKIEN.
REKLAMA:

Fot. FakroFot. Fakro

Zadbaj o stolarkę nie tylko od święta

Elementem wspólnym dla okien i drzwi są uszczelki. Gdy znajdują się one w złym stanie, generują straty ciepła, a niewłaściwie zamontowane lub wyeksploatowane, mogą nawet uniemożliwić otwieranie i zamykanie skrzydła. W przypadku drzwi zewnętrznych, konieczne jest sprawdzenie i ewentualne ustawienie styku uszczelki z płytą drzwiową, kontrola uszczelek podłogowych przylegających do aluminiowego profilu zamykającego oraz sprawdzenie uszczelki podłogowej opadającej. Jeśli elementy te są uszkodzone, trzeba wymienić je na nowe. Co 6 miesięcy, w celu zapewnienia odpowiedniej elastyczności, zaleca się je także powlec środkiem konserwującym. Ogólny stan uszczelek warto sprawdzić wiosną i przed nadejściem zimy, aby ograniczyć ryzyko powstawania przewiewów i przecieków.

W przypadku okien najprostszą czynnością, którą można wykonać samodzielnie jest ich mycie. Trzeba pamiętać, by do czyszczenia nie stosować środków agresywnych, czyli zasadowych lub kwasowych, lecz produktów o neutralnym PH, nierysujących powierzchni. Tak jak w przypadku drzwi, konserwacja okuć okiennych jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania wyrobu – ich smarowanie lub regulację należy powierzyć specjaliście.

Nieco inaczej wygląda renowacja okien dachowych. Te z profilem drewnianym najczęściej zabezpiecza się ekologicznym lakierem akrylowym, a czynność tę wykonywać należy co 2-5 lat, w zależności od intensywności eksploatacji. Okna dachowe posiadają specjalne kołnierze, w których często zalegają liście i inne zanieczyszczenia. Trzeba usunąć je przynajmniej raz w roku, by zapewnić prawidłowy spływ wody deszczowej. Ponadto konieczne jest też usuwanie śniegu zalegającego przez dłuższy czas. Dzięki temu zmniejszymy zagrożenie zamarzania topniejącej białej pokrywy w dolnym elemencie okna, niwelując ryzyko wystąpienia przecieków. Warto także zadbać o nasze okna podczas wykonywania wszelkich prac remontowych, okrywając je folią chroniącą przed zabrudzeniem.

Fot. HörmannFot. Hörmann
Korzystanie z najlepszych nawet rozwiązań nie zawsze da nam pełną satysfakcję, jeśli nie zadbamy o ich bieżące utrzymanie. Pierwszy krok ku pełnemu wykorzystaniu funkcjonalności stolarki otworowej stanowi jej dobry montaż, a drugi regularna obserwacja i konserwacja. Przynajmniej dwa razy w roku warto zaserwować drzwiom i oknom szczegółowy przegląd techniczny. Prace takie jak kontrola i konserwacja okuć czy wymiana uszczelek, powinny być wykonywane przez rekomendowanych przez producenta fachowców, co pozwoli zachować gwarancję na użytkowaną przez nas stolarkę otworową.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: POiD
#okna #drzwi #czytelnia #okno #okna i drzwi #poid #do konserwacja #Technologie i zabezpieczenia w branży okiennej #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: